Prezentujemy wybór najciekawszych wydarzeń nadchodzącego tygodnia.
Co: Sztuka Młodej Polski w Szwecji
Gdzie: Muzeum Sztuki w Göteborgu, Szwecja
Kiedy: 27.10.2018–17.03.2019
Od kilku dni w Göteborgu można obejrzeć interesującą wystawę prac polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku. Do Muzeum Sztuki przywieziono ponad 60 wybitnych dzieł sztuki z okresu Młodej Polski wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Są wśród nich obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Edwarda Okunia, Wojciecha Weissa czy Witolda Wojtkiewicza.
Wystawę zorganizowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza.
Więcej na: www.culture.pl
Co: Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem
Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi
Kiedy: 25.10.2018–14.04.2019
Wystawa, która jest podsumowaniem trzyletniego programu edukacyjnego prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odkrywa prace mistrzów, nadając przedmiotom użytkowym artystyczną wartość. Łączy współczesne projektowanie z tradycyjnym rzemiosłem. Kuratorami programu są: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik i Paweł Jasiewicz.
Więcej na: www.muzeumpragi.pl
Co: Wystawa „Sztuka i architektura między Lizboną a Bagdadem”
Gdzie: Fundação Calouste Gulbenkian w Lizbonie, Portugalia
Kiedy: 26.10.2018–28.01.2019
W latach 1957–1973 w Iraku dzięki Fundacji Calouste Gulbenkian powstało wiele szkół, uniwersytetów, szpitali i muzeów. Wystawa „Art And Architecture Between Lisbon And Baghdad” przybliża mało znaną historię zaangażowania Fundacji w rozwój oświaty i kultury we współczesnym Iraku, wykorzystując niepublikowane dotąd dokumenty. Koncentruje się na dwóch projektach: Modern Arts Center, czyli Centrum Sztuki Nowoczesnej zbudowanym w 1962 r., które było pierwszą przestrzenią wystawienniczą dla sztuki współczesnej w Iraku, oraz Al-Shaab Stadium, kultowego stadionu zbudowanego prawie w tym samym czasie, co siedziba Fundacji i Museu Calouste Gulbenkian w Lizbonie. Z okazji inauguracji tego kompleksu sportowego zorganizowano w 1966 r. w Bagdadzie „Gulbenkian Cultural Week”, podczas którego zaprezentowano około 70 prac artystów z Iraku, Portugalii oraz innych krajów.
Więcej na: www.gulbenkian.pt
Co: Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918″
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie
Kiedy: 26.10.2018–17.03.2019
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć czasową wystawę, która jest próbą ukazania drogi do wolności widzianej oczami polskich twórców. Wśród dzieł znajdują się płótna powstałe tuż przed 1918 r. – m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Zofii Stryjeńskiej, Witolda Wojtkiewicza, a także obrazy przedstawiające walkę o niepodległość kraju – wybitne dzieła Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba czy Leona Wyczółkowskiego.
Osobną część wystawy poświęcono wojnie polsko-bolszewickiej i jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej.
Więcej na: www.mnw.art.pl
Co: Konferencja UX & UI
Gdzie: Krakowski Park Technologiczny
Kiedy: 3.11.2018–4.11.2018
Krakowska Inicjatywa Designerska (KID), grupa zrzeszająca osoby działające w środowisku designerskim, organizuje konferencję UX & UI. Podczas dwudniowych warsztatów planowane są liczne prelekcje, wystawy, dyskusje, podczas których uczestnicy będą migli wymieniać się doświadczeniami. Spory nacisk położony będzie na nowe technologie w cyfrowym projektowaniu, m.in. VR, AR i VUI. Motywem przewodnim jest „powrót do przyszłości”. Uczestnicy zostaną zaproszeni do odnalezienia własnej designerskiej ścieżki.
Konferencja jest skierowana do zarówno do początkujących designerów oraz bardziej doświadczonych osób. W programie są prelekcje na osiem różnych tematów związanych z cyfrowym projektowaniem. Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w grze oraz integracyjnym after party.
Więcej na: wwwdesignways.io
Co: Nocne Granie Na Wystawie – finisaż wystawy „Zabawa z kulturą”
Gdzie: Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie
Kiedy: 3.11.2018–4.11.2018
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na finisaż wystawy „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji”. Tego dnia muzeum będzie czynne do 1 w nocy. Zwiedzający będą mieli okazję poznać historię prezentowanych eksponatów, zagrać wspólnie w klasy, urządzić bitwę bączków, wykonać triki z kendamą oraz nauczyć się opowiadać historię za pomocą sznurka. Oprócz tego przygotowano wiele innych atrakcji.
Więcej na: www.muzeumazji.pl
Co: Wykład dr Huberta Bilewicza „Poszukiwanie stylu narodowego w dizajnie”
Gdzie: Muzeum Miasta Gdyni
Kiedy: 8 listopada 2018, godz. 17.30
W czwartek, 8 listopada w ramach cyklu wykładów o polskim designie oraz jego wpływie na kulturę i Polskę w ostatnim stuleciu wystąpi dr Hubert Bilewicz. Podczas prelekcji „Zaprojektować niepodległą Polskę? Poszukiwanie stylu narodowego w dizajnie” będzie mówił o polskości w sztuce użytkowej oraz próbie znalezienia wizualnego wyrazu dla sentymentów narodowych i ambicji państwowych począwszy od stylu zakopiańskiego, poprzez styl dworkowy, aż do działalności stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie.
Więcej na: www.muzeumgdynia.pl
Co: Wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”
Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Kiedy: 9.11.2018–10.02.2019
W Międzynarodowym Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”, która jest próbą przedstawienia złożonego procesu budowy nowych państw po 1918 r. Przygotowana została w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021, jako część obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Po zakończeniu pierwszej wojny światowej na mapie Europy Środkowej pojawiła się mozaika nowych krajów. Marzeniem, które obudziło się po tragedii pierwszej wojny światowej, było odzyskanie porządku, zaprowadzenie ładu w rozbitym świecie, znalezienie jakiegoś nowego ustroju dla narodów, które wreszcie uzyskały upragnioną podmiotowość. Teraz, z perspektywy stulecia możemy popatrzeć na moment, kiedy kształtował się ten nowy ład. Dla wielu był czasem świętowania, a u innych data ta nadal zmusza do refleksji. Patrzymy na naszą część kontynentu w rozległym horyzoncie, staramy się objąć całe spectrum zmian, jakie się wtedy dokonywały, a znalazły swoje odbicie w przestrzeni, urbanistyce i architekturze” – powiedział Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK i jeden z kuratorów wystawy.
Multimedialna wystawa skierowana jest do odbiorców sztuki bez ograniczeń wiekowych, zarówno do badaczy historii architektury oraz sztuki użytkowej, a także osób zainteresowanych przemianami kulturowymi i społecznymi początku XX w. Twórcom zależało na ukazaniu wielopłaszczyznowości tematu poprzez prezentację archiwalnych projektów architektonicznych, fotografii z epoki, filmów, a także wizualizacji i modeli architektury projektowanej w latach 20. i 30. XX w. Integralną część wystawy będą stanowiły mapy, przedstawiające dynamicznie zmieniające się granice państw odzyskujących niepodległość.
Więcej na: www.mck.krakow.pl
Co: Wystawa „Hide & Seek”
Gdzie: Design Museum Holon w Holon, Izrael
Kiedy: 27.11.2018–27.04.2019
Już pod koniec listopada w Design Museum Holon będzie można obejrzeć prace młodego artysty z Holandii – Maartena Baasa – uważanego za jednego z najbardziej wpływowych holenderskich projektantów początku XXI w. Jego dzieła lokują się na styku sztuki i designu.
Indywidualna wystawa będzie prezentowała projekty, które powstały w ciągu ostatniej dekady. Są to różnorodne instalacje, przedmioty oraz niezwykle sugestywne spektakle audiowizualne. Ekspozycja będzie pokazywana na dwóch piętrach muzeum. Będzie też podzielona na dwie części, reprezentując dwa skrajne nurty w jego twórczości – introwertyczny i ekstrawertyczny. Wśród prac będzie można zobaczyć, m.in. ręcznie robione meble z gliny, kipiące od barw instalacje świetlne, czy barokowe meble, których fragmenty artysta wypełnił przezroczystą żywicą epoksydową, nadając im nowy charakter.
Organizatorem jest Design Museum Holon oraz Groninger Museum w Groningen (Holandia).
Oprócz projektów w Baasa, przygotowano dwie dodatkowe wystawy – „Time Machines”, która jest próbą uchwycenia znaczenia wymiaru czasu i wykorzystania go jako materiału lub współtwórcy w sztuce, oraz „Working Together: Design and Engineering” dotyczącą obszarów projektowania produktu, inżynierii i technologii.
Więcej na: www.dmh.org.il
Co: Koncert Muzyka Niezależności
Gdzie: Sala Koncertowa Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, Ukraina
Kiedy: 4 grudnia 2018
W niedzielę odbędzie się już trzeci koncert z cyklu Muzyka Niezależności w Sali Koncertowej Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Wydarzenie związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ideą przewodnią jest połączenie polskiej muzyki ze współczesną muzyką ukraińską. Autorem cyklu jest dyrygent i menedżer Roman Rewakowicz, który od wielu lat aktywnie promuje muzyczny dialog pomiędzy Polską a Ukrainą.
Koncert przywołuje postać Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polskiego pianisty, kompozytora i polityka, który urodził się na Ukrainie.
Organizatorem jest Roman Rewakowicz z Fundacji „Pro Musica Viva”, a współorganizatorem Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Kijowie Narodowy Związek Kompozytorów Ukrainy, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”, Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy.
Więcej na: www.culture.pl