Totomoxtle to pomysł meksykańskiego projektanta Fernanda Laposse, który z tanich, łatwo dostępnych materiałów, jakimi są łupiny kukurydzy tworzy fornir do wykańczania powierzchni przedmiotów użytkowych, takich jak lampy, panele meblowe, podłogowe czy akustyczne. Artysta genialnie wykorzystuje feerię barw naturalnego surowca, od soczystej purpury po miękkie, kremowe tony.
Tototmoxtle działa we współpracy ze społecznością Tonahuixtla, małej rolniczej wioski położonej w południowo-zachodnim Meksyku. Pojawienie się na tym terenie rolnictwa przemysłowego i związany z tym wzrost bezrobocia spowodowały masową migrację, erozję gleb i degradację rdzennych nasion do siewu. Od 2016 roku Fernando Laposse współpracując z grupą rodzin z tego obszaru próbuje odwrócić sytuację, powracając do tradycyjnych metod rolniczych, używanych tu od wieków.
Po latach starań kukurydza wraca do Tonahuixtli. Rodzime uprawy stymulują gospodarkę regionu. Dzięki Totomoxtle tworzone są miejsca pracy dla młodych matek. To praca lżejsza, niż w polu, daje im czas na opiekę nad dziećmi oraz godziwe zarobki.
Projekt Tototmoxtle zdobył nagrodę Future of Food Design Awards, a sam artysta został nominowany do tytułu jako Designera Roku przez Design Museum w Londynie.