Wybitni, kreatywni, odważni. Zaczynamy ósmą edycję nagród Design Alive Awards. Poznajcie tegorocznych nominowanych, spośród których Kapituła Konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2019
Design Alive Awards to doroczne nagrody przyznawane przez nasz magazyn wybitnym osobowościom z branży kreatywnej. W tym roku już po raz ósmy chcemy docenić twórców za umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa, za odważne współtworzenie marek, usług, produktów i przestrzeni, za inspirowanie swoich odbiorców i chęć dzielenia się wiedzą. Spośród piętnastu nominowanych Kapituła Nagród wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2019, których ostatecznie poznamy w trakcie grudniowej Gali Design Alive Awards 2019.
Nagrody kolejny raz przyznane zostaną w trzech kategoriach: Kreator – za kreatywną pracę projektową w dziedzinie designu, architektury, mody; Strateg – za korzystanie z designu w zarządzaniu i budowaniu marki oraz Animator – za promocję i rozwój designu w Polsce. Zwycięzcy konkursu, jak co roku, otrzymają statuetkę Design Alive Awards stworzoną przez Oskara Ziętę – projektanta i naukowca. Obiekt jest pokryty trzema mikronami szlachetnego materiału – miedzi. Niezabezpieczona lakierem, czuła na każdy dotyk statuetka to symbol otwartości na ludzi i ich piękne idee.
POZNAJCIE NOMINOWANYCH DO DESIGN ALIVE AWARDS 2019
KATEGORIA: ANIMATOR
Olga Milczyńska i Małgorzata Herman. Założycielki „NÓW. Nowe Rzemiosło”
Członków stowarzyszenia połączyła wiara w niezwykłą wartość pracy ludzkich rąk, co został pięknie pokazane w trakcie tegorocznych wystaw: „Robić Rzeczy” oraz „New Craft Poland”. Nominowani za piękną celebrację rzemiosła w ramach inicjatywy łączącej umiejętności tkaczy, ceramików, kaletników, stolarzy i kowali. Za docenienie jakości, unikatowości i indywidualizmu.
Ewa Voelkel-Krokowicz. CEO Concordia Design
Inicjuje i tworzy kompleksowe, spójne i ważne społecznie projekty, prezentujące sztukę i design w poznańskiej tkance miejskiej. Nominowana za inspirującą pracę w ramach Fundacji Vox-Artis oraz centrum designu Concordia Design. Za przestrzeń „Przystań Sztuki” oraz wsparcie zrealizowanej w tym roku instalacji „Totemy” Alicji Białej i Iwo Borkowicza, które tworzą całkiem nowe oblicze miasta.
Weronika Szerle. Kuratorka Muzeum Miasta Gdyni
Posiada niezwykłą umiejętność opowiadania historii o modzie, wzornictwie i architekturze, w których wiedza łączy się z dobrym projektowaniem. Doceniona za wyjątkowy cykl wystaw „Polscy Projektanci Polskie Projekty”, a w szczególności za tegoroczną monograficzną ekspozycję poświęconą projektantce mody Barbarze Hoff.
Paweł Kastory i Małgorzata Wandzel. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie
Nominowani za oryginalne przedsięwzięcia wspierające kolekcje i działalność Muzeum Narodowego w Warszawie – w szczególności za projekt „Spragnieni Piękna” angażujący polskich projektantów i tworzący artystyczną wartość dodaną do szlachetnej akcji dobroczynnej.
Anna Łaszkiewicz. Dyrektor Akademickiego Centrum Designu
Nominowana za organizację przedsięwzięcia rektorów ośmiu państwowych uczelni artystycznych, integrację wydziałów projektowych szkół państwowych, wsparcie studentów oraz animację przepływu wiedzy między nauką a biznesem. Doceniona w szczególności za wystawę „Young Polish Designers” podczas tegorocznego Dutch Design Week w Eindhoven.
KATEGORIA: KREATOR
Maria Jeglińska. Projektantka. Office for Design and Research
Umiejętnie łączy pracę dla przemysłu z mocną kreacją unikatowych form. Nominowana za niezwykłą wrażliwość estetyczną oraz wyraźny styl doceniany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Za realizację projektów wzorniczych dla międzynarodowych koncernów, rodzimych producentów oraz lokalnych przedsięwzięć (Vitra, Ligne Roset, Author Rooms, Plato).
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz. Projektanci Grynasz Studio
Łączą nowoczesność, eksperyment, nowe materiały i technologię z pięknem polskiego rzemiosła i tradycji. Nominowani za kreatywne podejście zarówno do procesu tworzenia produktów, jak i projektowania wystaw, eksponujących silne marki. Za tegoroczną, udaną kolekcję mebli łazienkowych dla firmy Devo.
Arkadiusz Szwed. Projektant
Tworzy mądre, estetyczne i pełne emocji projekty z pogranicza sztuki i designu, w których dostrzegamy niezwykły szacunek do jego ulubionego materiału – porcelany. Nominowany za przypominanie nam o sile ceramiki i jej artystycznym obliczu. Za łączenie pracy wykładowcy z działaniami kreatywnymi, takimi jak ostatnia seria wystaw „Szwed/Hulbój”
Magdalena Radałowicz-Zadrzyńska. Projektantka wnętrz Atelier Creative Varsovie
Nieszablonowe podejście do projektowania wnętrz klasycznych, w których dostrzegamy wiele pięknych nawiązań do historii wzornictwa. Nominowana za piękne wyczucie materiałów, koloru i proporcji. Za projekty, w których skrupulatnie dobrane meble vintage korespondują ze wspaniałą sztuką i osobistą historią inwestorów.
Jan Bajtlik. Projektant graficzny
Niezwykła wyobraźnia i talent, który obserwować możemy w wielu dziedzinach kreacji: książkach, ilustracjach dla dzieci, plakatach, tkaninach, malarstwie i rysunku. Nominowany za eksplozję twórczości w ramach współpracy ze światową marką Hermès, dla której zaprojektował Animapolis – kultową chustę z Warszawą w roli głównej.
KATEGORIA: STRATEG
Magdalena Kot-Kyriasis. Założycielka myAlpaca
Pasjonatka budowania silnych, znaczących i wyróżniających się marek. Nie wahała się użyć potencjału polskich projektantów do tworzenia marki tekstylnej – spójnej wizualnie i opowiadającej historię o wygodzie, jakości i dobrym śnie. Za tegoroczną, udaną współpracę z projektantkami Magdaleną Komar i Bärbel Dressler.
Karol Misztal. Założyciel Yestersen
Z miłości do piękna przedmiotów vintage zbudował start-up, który dzisiaj rozdaje karty na rynku internetowej sprzedaży mebli vintage i designu. Połączył nową technologię, showroomy i antykwariaty z miłośnikami przedmiotów z duszą, architektami i projektantami. Za stworzenie marki spójnej, inspirującej i odważnej.
Monika Przywara-Strzałka. Założycielka Przywara Strzałka
Projektuje i szyje autorskie torby i skórzane akcesoria kontynuując tradycje rzemieślnicze swojego dziadka. Jej produkty zachwycają formą i jakością wykonania. Doceniona za talent, kreację i strategiczne pomysły, które sprawiły, że niewielka manufaktura z Ropczyc na Podkarpaciu sprzedaje produkt piękny i oryginalny. Za świetny branding marki i najnowszą kampanię wizerunkową.
Justyna Kosmala. Restauratorka. Sieć Charlotte
Zachwyciła siecią restauracji Charlotte, które stały się kulinarną wizytówką Warszawy. Nominowana za umiejętność łączenia oryginalnych smaków z dobrą architekturą, odważnym, ale przyjaznym wnętrzem i nieszablonowym wzornictwem. Za stworzenie nowej, pięknej warszawskiej „Charlotte Bouillon.”
Rodzina Balcerkiewiczów. Właściciele marek: Noti, Balma
Ryszard i Irena Balcerkiewicz. Bartosz i Anna Bejnarowicz. Michał i Katarzyna Balcerkiewicz. Marcin i Magdalena Kałach Udowadniają, że konsekwencja w budowaniu marki i utrzymywanie wysokiego poziomu działań biznesowych procentują zaufaniem klientów i uznaniem branży. Nominowani za umiejętne angażowanie designu w rozwój biznesu meblowego w Polsce. Za wspaniałą międzypokoleniową współpracę i etos pracy prowadzący do czołówki najlepszych marek meblarskich w kraju.
JURY DESIGN ALIVE AWARDS 2019
Ewa Trzcionka. Redaktor Naczelna Magazynu „DA”.
Wyszukuje i opisuje wraz zespołem ciekawe zjawiska, miejsca i osobowości w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, przedsiębiorczości i działalności prospołecznej. W 2007 r. rozpoczęła projekt promujący polskie wzornictwo „Żywa galeria designu Design Alive”, za który została nagrodzona przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jedna z inicjatorek Design Alive Awards przyznawanych od 2012 r.
Julia Cieszko. Redaktor Naczelna portalu designalive.pl
Autorka publikacji na temat designu. Współorganizatorka wydarzeń promujących polskie wzornictwo. Współpracuje z instytucjami i firmami z branży kreatywnej, w tym z warszawską ASP. Współtworzy strategie komunikacji marek w Hopa Studio. Zaczynała w branży PR i content marketingu pracując m.in. dla Marka Cecuły i Modus Design.
Ewa Janczukowicz-Cichosz. Wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia
Jako wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odpowiada za jego rozwój i komunikację. Pomysłodawczyni powołania Centrum Designu i jego kierownik w latach 2012-2018. W latach 2011-2015 kierownik Gdynia Design Days, obecnie członek rady programowej. Inicjatorka projektów z zakresu design management, projektowania dla wszystkich, designu w przestrzeni publicznej. Nominowana do Pomorskich Sztormów plebiscytu „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w kategorii człowiek roku. Laureatka Design Alive Awards 2017 w kategorii Strateg.
Maja Ganszyniec. Projektantka. Studio Ganszyniec
Prowadzi studio specjalizujące się w projektowaniu mebli i produktów przemysłowych. Wierzy w sens tworzenia innowacyjnych, pięknych i przyjaznych przedmiotów. Absolwentka wydziału Design Product londyńskiego Royal College of Art oraz krakowskiej ASP. Lureatka Design Alive Awards 2017 w kategorii Kreator.
Paulina Kisiel. Organizatorka Festiwalu Gdynia Design Days
Kierownik festiwalu GDD. Skupia się na dokładnej obserwacji trendów oraz dostosowaniu programu festiwalu do potrzeb jego odbiorców. Na co dzień związana z autorską pracownią architektoniczną studioturbo.pl. Ukończyła studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Laureatka Design Alive Awards 2017 w kategorii Strateg.
Krystian Kowalski. Projektant
Urodził się w Warszawie w rodzinie artystów. Absolwent wydziału Design Product Royal College of Art w Londynie oraz wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Założyciel KKID studia specjalizującego się w projektowaniu mebli, przestrzeni i kreowaniu wizerunku marek. Obecnie prowadzi zespół projektowy dla marki TYLKO. Projekty nagradzane były między innymi w konkursach German Design Award, IF design award, Good Design Award, Must Have.
Kasia Ptak
Studiowała w Londyńskim Regent’s College, a w wieku dwudziestu lat dołączyła do rodzinnej firmy Ptak SA. Pomysłodawczyni i CEO targów Warsaw Home, największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Laureatka Design Alive Awards 2018 w kategorii Strateg.
Oskar Zięta. Architekt, projektant procesów
Architekt, projektant procesów, założyciel i prezes Zieta Prozessdesign. Absolwent Swiss Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Opracował unikatową technologię FiDU, którą stosuje w obiektach użytkowych, rzeźbach i konstrukcjach technologicznych. Jest autorem statuetki Design Alive Awards oraz laureatem wielu prestiżowych nagród.
Dziękujemy partnerom za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2019
Partnerzy: Barlinek Davis Profim Mazda Schattdecor Zieta Zaczyn Koneser Syreni Śpiew Grupa Warszawa, OKK