Lokalny dom kultury

Pawilon Ogród Szeląg to przykład ciekawej, poznańskiej inwestycji, która traktuje rewitalizację jako faktyczny proces przywracania miasta mieszkańcom. Budynek mieści się na działce bezpośrednio sąsiadującej z zabytkowym parkiem Szelągowskim i rzeką Wartą. Dzięki wybudowanej tutaj ścieżce rowerowej okolica stała się popularnym miejscem aktywnego wypoczynku Poznaniaków

Na opuszczonej działce miasto Poznań postanowiło utworzyć lokalny dom kultury wraz z ogrodami społecznymi i terenami całorocznej rekreacji. Minimalistyczny pawilon zlokalizowano przy głównym wejściu, a na dalszej, płaskiej części terenu pojawiły się grządki uprawiane przez mieszkańców. W ogrodzie funkcjonuje również sezonowa strefa gastronomiczna, strefa poświęcona dzieciom oraz drewniane tarasy wypoczynkowe.

Za projekt obiektu odpowiadał zespół wierciński-studio (Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany). Oszczędna w formie bryła stanęła w najwyższym punkcie terenu, z którego najlepiej wyeksponowany jest widok na rzekę. Budynek, wybudowany w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej, ze względu na pochyły teren, postawiony został na dziewiętnastu betonowych kolumnach. Forma jednospadowego dachu i jego kierunku wynika z prostej i ekonomicznej konstrukcji oraz otwiera się elewacją południowo-wschodnią w stronę rzeki.

W części budynku została wydzielona zadaszona strefa wejściowa. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z tarasu osobom na wózkach – również wtedy gdy pawilon jest zamknięty. W ścianie domykającej przejście na taras został wycięty duży otwór, który kadruje widok na park Szelągowski z wnętrza pawilonu. Obiekt wykończony został deską modrzewiową, impregnowaną w kolorze czarnym. Dom kultury o powierzchni użytkowej 60 metrów kwadratowych składa się z wielofunkcyjnej sali przeznaczonej na cele edukacyjne i społeczne, toalety, oraz pomieszczenia socjalnego.

Projekt zespołu Wierciński-studio otrzymał w tym roku wyróżnienie w kategorii Przestrzeń Publiczna oraz Nagrodę publiczności w konkursie Nagrody Roku SARP 2019.

Powierzchnia pawilonu: 60 metrów kwadratowych
Powierzchnia terenu: 2800 metrów kwadratowych. Lokalizacja: Poznań.
Klient: Miasto Poznań Zdjęcia: Przemysław Turlej, Adam Wieciński

pawilon_dom_kultury_designalive - 1

pawilon_dom_kultury_designalive - 2

pawilon_dom_kultury_designalive - 14

pawilon_dom_kultury_designalive - 13

pawilon_dom_kultury_designalive - 12

pawilon_dom_kultury_designalive - 10

pawilon_dom_kultury_designalive - 9

pawilon_dom_kultury_designalive - 8 Pawilon Ogród Szeląg

pawilon_dom_kultury_designalive - 7 Pawilon Ogród Szeląg

pawilon_dom_kultury_designalive - 6 Pawilon Ogród Szeląg

pawilon_dom_kultury_designalive - 5 Pawilon Ogród Szeląg

pawilon_dom_kultury_designalive - 4 Pawilon Ogród Szeląg

pawilon_dom_kultury_designalive - 3 Pawilon Ogród Szeląg

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Surowy szyk

Surowy szyk

Poznań | 16 grudnia 2024

69 m kw. harmonii i minimalistycznej surowości od pracowni LBWA

Czarno-biała perfekcja

Czarno-biała perfekcja

Poznań | 9 października 2024

Nowoczesny dom w poznańskiej dzielnicy Strzeszyn proj. Ktura Architekci

Jeżyckie klimaty

Jeżyckie klimaty

Poznań | 6 maja 2024

Zieleń, jodełka i gorseciki zdominowały wnętrze mieszkania proj. Bruch Studio