Gdynia Design Days 2020 online: Czas na kolejne dni pełne wrażeń!

– Kiedy w zeszłym roku planowaliśmy przygotowania do kolejnej edycji festiwalu, nie wiedzieliśmy, że tegoroczne hasło będzie tak bardzo aktualne w czasach pandemii. To wyjątkowa edycja, nie da się ukryć, że żyjemy w czasie głębokich przemian kiedy nasza uważność musi być bardzo mocna i kiedy musimy koncentrować się na wartościach. Właśnie dlatego hasłem tegorocznej edycji jest „Uwaga” – mówiła podczas oficjalnego otwarcia Paulina Kisiel, kierownik festiwalu GDD.

W trakcie kolejnych dni festiwalowa maszyna nie zwalnia tempa i tak, od poniedziałku rozpoczynają się sesje warsztatowe – bilety na nie rozeszły się w zaledwie kilka dni! Wciąż możliwy jest natomiast udział w otwartych wykładach, wystarczy zarejestrować się na bezpłatnej platformie GDD. Oto jak przedstawia się harmonogram na najbliższe dni:

6.07 (poniedziałek) | Uwaga! Dane to emocje

17:00 – 17:45 wykład: Design w erze sztucznej inteligencji i big data
W erze cyfrowej dane są nieustannie pomnażane, a ich przetwarzanie kreuje nową rzeczywistość. Czy dane i nowe technologie zmienią także sposób, w jaki pracują projektanci? Na to pytanie odpowie duet prowadzących w składzie: Joanna Rutkowska i Magda Kochanowska.

18:00 – 18:45 wykład: Czas dołączyć do Team Human
Czas dołączyć do Team Human, bo bycie człowiekiem to sport zespołowy. Podczas wykładu Wiesława Bartkowskiego przedstawiona zostanie refleksja nad rozwojem technik cyfrowej i jej wpływem na ludzkość. Będzie to wielowątkowa opowieść, splatająca myśli z kilkudziesięciu książek. Centralna i najważniejsza będzie książka – manifest „Team Human” Douglasa Rushkoffa.

7.07 (wtorek) | Uwaga! Czas na zmiany

17:00 – 17:45 wykład: (Nie)warto
Wystawa „(Nie)uwaga” to trzecia z serii prezentujących projektowe poszukiwania nowych źródeł materiałów. W pierwszej „(Nie)ożywione” zajęto się materiałami organicznymi, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W drugiej „(Nie)śmieci” odpadami z podstawowej segregacji: papierem, szkłem i plastikiem. W tym roku tematem przewodnim są odpaday przemysłowe, które nie tylko zaśmiecają świat, ale też zanieczyszczają środowisko. Podczas wykładu prelegenci, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Karol Murlak, opowiedzą o wszystkich trzech kierunkach poszukiwań, a także… zastanowią się, czy warto grzebać w śmieciach.

18:00 – 18: 45 wykład: Zrównoważona przyszłość jedzenia
Jak zapewnić bezpieczeństwo żywieniowe dynamicznie rosnącej liczbie ludności, przy kurczących się zasobach naturalnych i kryzysie klimatycznym? Marcin Tischner opowie o produkcji żywności z odpadów i tworzeniu produktów z resztek. Poruszy również problem odejścia od jednorazowości. Przedstawi rozwiązania, w jaki sposób zastępować je wielorazowymi lub całkowicie unikać ich wykorzystania. Dowiemy się nie tylko, jaka zostanie zaprojektowana przyszłość przemysłu żywności, ale również jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości.

19:00 – 19:45 wykład: Wyzwania żywnościowe XXI wieku – szanse i zagrożenia
W kontekście zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego i globalizacji – tematyka żywienia wydaje się być bardziej skomplikowana, niż kiedykolwiek. Nie mniej finalnie z reguły te pytania można sprowadzić do jednego – co i jak jeść? W gąszczu diet i sprzecznych informacji gdzie dziś szukać prawdy o jedzeniu? Spotkanie poprowadzi Grzegorz Łapanowski, aktywista kulinarny, przedsiębiorca, działacz społeczny. Założyciel Fundacji Szkoła na widelcu, juror i prowadzący polską edycje Top Chef.

W ramach festiwalu, każdego dnia zapraszamy również do Kina Idei online, z repertuarem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Projekcje filmów dostępne są za darmo.

Polecamy też wystawy online GDD:
Mamy problem z wodą
Dane to emocje. Emocje to dane
Więcej nigdy więcej
Dematerializacja
Cześć! Znam Cię – jestem Tobą
(Nie)uwaga
Dobra Śmierć
Wyspa Re

Więcej o wystawach i ich autorach w specjalnym przewodniku.

Pełen program GDD 2020: tutaj


Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days