Film Marty Minorowicz „Zud” to wspaniała opowieść o codziennym życiu koczowniczej rodziny na mongolskim stepie,. O zmaganiach z samym sobą, przeciwnościami losu czy realiami gospodarczymi. Film pokazuje relacje łączące człowieka z naturą, ale też trójkę bohaterów – ojca (trenera), syna (jeźdźca) i konia.
Magazyn „Design Alive” wraz z organizatorami 13. edycji festiwalu Gdynia Design Days zaprasza w dniach 4-10 lipca do Kina Idei online. W programie przeglądu siedem znakomitych filmów dokumentalnych: „Przeżyć: Metoda Houellebecqa”, „Zniknięcie mojej matki”, „Chińscy van Goghowie”, „Mikrotopia”, „Hi A.I. Mój przyjaciel robot”, „ZUD” i „Antropocen. Epoka człowieka”. I to bezpłatnie!
Dziś 9 lipca (czwartek) godz. 18.00-00.00 „ZUD” w reż. Marta Minorowicz, Polska, Niemcy, 2016, 85 min.
Film: https://vimeo.com/274854902
Hasło: ZUD_Against_GDD
O filmie:
Zud to to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Wielokrotnie nominowany do konkursach filmowych i nagradzany „ZUD” w reżyserii Marty Minorowicz to przypowieść o zmaganiach człowieka z naturą. Jest to także próba odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.
Jedenastoletni Sukhbat jest nomadem i wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Jednak życie, które toczy się pod dyktando przyrody, jest bardzo trudne. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do rodziny Sukhbata. W tej sytuacji ojciec chłopca – Batsaikhan – musi znaleźć inny sposób na przetrwanie. Wyjściem z sytuacji wydaje się być złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Zwycięstwo nie tylko pozwoliłoby rodzinie przetrwać, ale również przyniosłoby poważanie wśród lokalnej społeczności. Od tego momentu cała odpowiedzialność za losy rodziny spoczywa na barkach chłopca, który musi porzucić beztroskie dzieciństwo, oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig. Dla Sukhbata oznacza to konieczność podjęcia pierwszych dorosłych decyzji i wyborów, które ukształtują go jako człowieka i wpłyną na dalsze życie.
„ZUD” otrzymał m.in. nominację do Kryształowego Niedźwiedzia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nominację do Golden Space Needle Award podczas Seattle International Film Festival, nagrodę Fathy Farag za największy wkład artystyczny podczas Cairo International Film Critics Week oraz wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominowano go również do nagrody za zdjęcia (Paweł Chorzępa) na Camerimage 2016 i zakwalifikował się do Konkursu Fiction/Non-Fiction 13. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.