Monopolis to nowy, unikatowy kompleks biurowo-rozrywkowo-kulturalny powstały w dawnym Zespole Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany” w Łodzi. – To najbardziej unikatowa i zaawansowana technologicznie rewitalizacja na świecie – odpowiada Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, która stoi za realizacją projektu.
„Monopol Wódczany” to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli fabrycznego dziedzictwa Łodzi. Trzeci co do wielkości kompleks fabryczny (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego) zbudowany został w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. Działały w nim przyzakładowy żłobek, biblioteka, a nawet koło teatralne. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. Wtedy to istniały tu najnowocześniejsze w Polsce laboratoria do wytwarzania wódek smakowych oraz pięć linii produkcyjnych. W okresie największej świetności produkcja miesięczna wynosiła milion półlitrowych butelek wódek czystych i gatunkowych.
W roku 2013 rozpoczęła się nowa era tego jednego z najcenniejszych łódzkich zabytków postindustrialnych. Ojcem chrzestnym projektu Monopolis został Janusz Kaniewski, wybitny polski designer, który zaprojektował również logo Monopolis. Spod ręki mistrza wyszedł wyjątkowy znak słowno-graficzny, nowoczesny, ale nawiązujący do historii, z liternictwem inspirowanym czcionką lat 20. XX wieku. Samą nazwę „Monopolis” można rozumieć jako „miasto w mieście”: wspólnotę i życie obywatelskie, przestrzeń do wspólnych działań, a także miejsce rozwoju życia towarzyskiego i społecznego.
Co ciekawe, obiekt nie pełni funkcji zakupowych, lecz biurowo-rozrywkowo-kulturalną. Stworzona tu przestrzeń dla wyjątkowych konceptów gastronomicznych, cieszy się już popularnością nie tylko wśród łodzian i stanowi serce obiektu. Ciągnący się przez ok. 150 metrów pasaż został wykonany 4 metry poniżej wcześniejszego poziomu terenu. Znajduje się tu też niepowtarzalny teatr działający pod nazwą Scena Monopolis, który opieką otoczył aktor Kamil Maćkowiak. W dawnym magazynie spirytusu ulokowano salę o wysokości 15 metrów, z dwupoziomowym lobby i widownią na 240 miejsc. Mobilne trybuny pozwalają na stworzenie przestrzeni do spektakli teatralnych, ale również pokazów mody, czy bankietów. Najnowszym projektem Monopolis jest „Spirit of Łódź. Music festival”.
Więcej na: www.monopolis.pl