4299 stron składających się na 14 książek, które wyszły spod pióra Olgi Tokarczuk, zostało zapisane na jednej analogowej rolce. Niebawem trafi ona do Światowego Archiwum Arktycznego położonego na Spitsbergenie w Arktyce. Cała twórczość Noblistki zostanie zachowana na wieczność dzięki staraniom Piql Polska, Fundacji Olgi Tokarczuk i Wydawnictwa Literackiego.
W sobotę, 3 października – niespełna rok po ogłoszeniu przez Akademię Szwedzką laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – odbyła się konferencja, na której przedstawiono program Fundacji Olgi Tokarczuk. Ogłoszono także, że wszystkie dzieła polskiej Noblistki zostaną umieszczone w Światowym Archiwum Arktycznym, zwanym również Biblioteką Końca Świata.
– To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki tej analogowej technologii pozostanie ona bezpieczna – mówi Anna Zaremba-Michalska, prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego (wydawcy Tokarczuk od 2001 roku), które sfinansowało przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym.
– Wspólnie zadbaliśmy o to, by książki naszej fundatorki mogły przetrwać każdą katastrofę i stanowić inspirację także dla przyszłych mieszkańców Ziemi – dodaje Izabella Kaluta, wiceprezeska Fundacji Olgi Tokarczuk.
Światowe Archiwum Arktyczne (The Arctic World Archive)
Założone je w 2017 roku przez norweską firmę Piql. W 2002 roku opracowali innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku: 35-milimetrowej specjalistycznej, światłoczułej taśmie. Ta nowatorska metoda jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby w dobie rewolucji cyfrowej. Globalne cyfrowe zasoby podwajają się co 2 lata. Około 10 proc. twardych dysków psuje się po 4 latach, koszty bezpieczeństwa danych cyfrowych rosną z roku na rok. Taśma Piql jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej trwałym nośnikiem danych na świecie. Niezależne laboratoria potwierdzają, że jest ona w stanie przetrwać ponad 500 lat.
Historia udowadnia, że bezpowrotna utrata danych poniesiona w wyniku pożarów, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych czy ataków hakerskich jest zawsze tragiczna. Większość filmów z Polą Negri z początków XX wieku znamy jedynie z recenzji i plakatów. Nawet bezpieczne i nieobjęte konfliktami rejony świata nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa, czego dowiódł pożar 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu. Światowe Archiwum Arktyczne zapewnia zgromadzonym tam zasobom odporność na nieprzewidywalną przyszłość – chroni przed geopolitycznymi zmianami oraz rewolucjami technologicznymi. Gromadzone tam skarby kultury, nauki czy przemysłu są nienaruszalne, będąc jednocześnie zawsze dostępnymi. Wśród depozytów znajdują się m.in. Archiwa Narodowe Meksyku i Brazylii, manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej czy kody źródłowe z GitHub.
Więcej na: www.arcticworldarchive.org