Artyści zabierają głos w sprawie protestów: – Dość łamania praw kobiet!

Warszawa |

27 października 2020 | Design | Sztuka |

Od kilku dni w całej Polsce trwają uliczne protesty osób sprzeciwiających się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Wśród protestujących są także artystki i artyści, ludzie świata kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją twórczość wyrażają solidarność z protestującymi. Poniżej prezentujemy prace, które najbardziej zapadły nam w pamięci.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-20

Ola Jasionowska
Więcej prac: tutaj

Autorka identyfikacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, plakatu „Dziękujemy Spacerowiczom”, Hozmówek Hanną i neonu Dzielnicy Wisła na moście Świętokrzyskim. Odpowiada również za oprawę graficzną wydarzeń takich jak: Nagroda Literacka m.st. Warszawy czy Noc Muzeów, współpracowała Współpracowałam m.in. z Teatrem Wielkim w Warszawie, Teatrem Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Polskim w Bydgoszczy (tegoroczna edycja festiwalu Prapremier: Niepodległa), TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz BaremStudio. Od 2015 zatrudniona w Biurze Marketingu Miasta, gdzie dba o tworzenie trochę ładniejszej Warszawy.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-22

Bartosz Kosowski
Więcej prac: tutaj
Łódzki ilustrator i plakacista, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego. Jego prace otrzymały trzy złote medale od Society of Illustrators New York i Los Angeles oraz zostały wybrane i nagrodzone przez American Illustration, World Illustration Awards, Spectrum, 3×3, Graphis, European Design Awards, Lahti Poster Biennale i New York Festival Awards. Również w obecnej sytuacji nie pozostał obojętny.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-19

Zofia Chamienia
Więcej prac: tutaj
Zofia Chamienia – studentka drugiego roku ilustracji na DJCAD (University of Dundee) w Szkocji. Każdą ilustracją stara się opowiedzieć i interpretować różne dziwności otaczającego ją świata, udowadniając sobie codziennie, że wyobraźnia nie ma granic.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-21

Kasia Piątek
Więcej prac: tutaj
– Myślałam ostatnio o tym, jaki transparent ja bym wolała trzymać. Rozumiem wulgarność, sama też używam, ale jednak mam zgrzyt z #wypierdalać, bo, nikogo nie chcę znikąd wyrzucać. Sama bym nie chciała zostać skądś wyrzucona za inny światopogląd – #empatia. Dlatego ja mogłabym się podpisać pod nawoływaniem do siostrzeństwa i wspierania się kobiet nawzajem – pisze na swoim profilu Kasia Piątek, projektantka z wykształcenia, ilustratorka z zamiłowania.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-13

Daga Skwarska
Więcej prac: tutaj
Graficzny głos zabrała również mieszkająca w Berlinie ilustratorka Daga Skwarska.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-17

Karolina Brzuszek
Więcej prac: tutaj
– Ciężko jest znaleźć odpowiednie słowa opisujące to, co dzieje się w naszym kraju od kilku dni, miesięcy, lat. Ciężko jest znaleźć odpowiednie słowa opisujące gniew, żal, poczucie niższości tysięcy kobiet, którym odebrano prawo decydowania o własnym ciele i przyszłości. I nie chodzi o prawo do aborcji na zawołanie – chodzi o wolność, o empatię, której dostrzegam coraz mniej. W końcu są równi i równiejsi… Plakaty stworzyłam, bo jako grafik, chociaż tak mogę zabrać głos, nie jestem mocna w gębie, więc staram się w obrazie – mówi Karolina Brzuszek.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-25

Jarek Kubicki
Więcej prac: tutaj
Również grafik Jarek Kubicki w swoich pracach podjął temat strajku przerabiając słynny plakat „Solidarności” z Garym Cooperem. Tym razem, zamiast wizerunek aktora zastąpiły słynne filmowe bohaterki m.in. Ellen Ripley z „Obcego”, Sarah Connor z „Terminatora”, Panna Młoda z „Kill Bill” oraz Lara Croft z „Tomb Raider”.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-23

Ola Szmida
Więcej prac: tutaj
Ola Szmida, ur. w 1987 roku w Myszkowie. Rysowniczka, ilustratorka i reżyserka filmów animowanych. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Kunsthochschule für Medien w Kolonii. Współpracowała m.in. z  BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Rookie mag, Vice Magazine, Disney Polska. Jej filmy animowane i ilustracje były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach. Również ona opublikowała swój graficzny komentarz z dopiskiem „Walczymy!”.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-11

Magdalena Pankiewicz
Więcej prac: tutaj
– Osiem miesięcy pandemii, niepewności, strachu o zdrowie, pracę i przyszłość… a dziś doszło jeszcze to. Władza w tym kraju nienawidzi kobiet – tymi słowami podpisała powyższą grafikę Magdalena Pankiewicz, przyłączając się do grona artystek solidaryzujących się z protestującymi. Magdalena ukończyła wydział malarstwa na Europejskiej Akademii Sztuk, jednak od kilku lat zawodowo zajmuje się ilustracją, a w 2011 roku malezyjski magazyn CutOut umieścił ją na liście dziesięciu najlepszych ilustratorek świata.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-7

Beata Śliwińska Barrakuz
Więcej prac: tutaj
Beaty Śliwińskiej chyba przedstawiać nie musimy – jej fenomenalne kolaże niejednokrotnie gościły na łamach „Design Alive”. Również jej głosu nie zabrakło w kontekście trwających protestów.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-15

Paulina Sadowska
Więcej prac: tutaj
„Dość łamania praw kobiet!” – tak podpisała tę grafikę jej autorka, Pola Sadowska, na co dzień mieszkająca w Sztokholmie.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-18

Joanna Mudrowska
Więcej prac: tutaj
– Inspirują mnie kontakty międzyludzkie, miłości, tęsknoty i emocje. Często rysuję swój nastrój i stan umysłu. W swojej twórczości skupiam się na ciele kobiety i jego abstrakcyjnej linii. Zależy mi na niedosłowności, uwielbiam minimalizm i nieoczywistość – możemy przeczytać na stronie Joanny Mudrowskiej.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-2

Marta Frej
Więcej prac: tutaj
Grafiki Marty Frej zawsze stanowiły znaczący komentarz do aktualnej sytuacji w kraju, nie inaczej jest tym razem.

strajk_kobiet_plakaty_designalive

Magda Danaj
Więcej prac: tutaj
– Jeśli chcecie wziąć ze sobą na protesty któryś z rysunków, lub wywiesić za oknem, zapraszam, link do plakatów tu –  zachęca na fanpage’u Porysunki Magda Danaj, trójmiejska rysowniczka i ilustratorka.

strajk_kobiet_plakaty_designalive-26

Iza Dudzik
Więcej prac: tutaj
Grafika poznańskiej rysowniczki Izabeli Dudzik zadebiutowała w marcu 2018 roku podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, lecz i teraz doskonale koresponduje z bieżącymi wydarzeniami w kraju.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Miej ich na oku

Warszawa | 21 listopada 2020

Oto graficy i ilustratorzy, których prace warto znać