Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Konkurs European Property Awards to jedno z najważniejszych europejskich wyróżnień przyznawanych profesjonalistom związanym z branżą wnętrzarską oraz nieruchomościami. W tym roku, jak również podobnie do wcześniejszych lat, wśród nominacji nie zabrakło polskich projektów.

European Property Awards to europejska część prestiżowego konkursu International Property Awards, którego początki sięgają 1993 roku. Redakcja „Design Alive” przedstawia przegląd nominowanych projektów 2020 roku.

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography
Na zdjęciu: projekt Re: Lakeside House

RE MIRROR HOUSE 3.0 _european_property_awards_designalive
Na zdjęciu: projekt Re: Mirror House 3.0

Projekt: Re: Lakeside House oraz Re: Mirror House 3.0
www.reformarchitekt.pl

– Ten rok to dla mnie przede wszystkim wiele ciekawych projektów, ale też ważnych nagród. Nie ukrywam, że każda z nich nie tylko cieszy, ale mocno podnosi mi oraz mojemu zespołowi poprzeczkę do góry – mówi Marcin Tomaszewski, architekt i właściciel REFORM Architekt. W konkursie wyróżniono aż dwa projekty. Należą one do pracowni Re: Lakeside House raz Re: Mirror House 3.0 w kategorii Architecture Single Residence. Innowacyjny koncept domów lustrzanych stworzony przez REFORM Architekt idealnie komponuje się z otoczeniem. Czasem wręcz zlewa się z nim w jedną całość.

Projekt: Górski aparthotel Bachleda Resort w Zakopanem
www.karpielsteindel.eu

Nagroda w kategorii Architektura Hotelowa, trafiła w ręce zakopiańskich architektów z biura Karpiel Steindel Architektura. Górski aparthotel w Zakopanem rzucił nowe światło na charakter współczesnej architektury wypoczynkowej pod Tatrami. Międzynarodowe jury nagrody European Property Awards, doceniło starania architektów zmierzające do zapisania wartości dziedzictwa kultury regionu w nowoczesnym projekcie górskiego aparthotelu.

apartament_next_to_the_moat_foto_marcing_rabowiecki_designalive-19

Projekt: The apartment next to the moat
facebook.com/kalasaCONCEPT

Projekt luksusowego apartamentu został wyróżniony w kategorii Residential Interior Apartment. – Budynek położony w niecodziennej scenerii zabudowań fortecznych z dostępem do fosy, prowokował do ekstrawaganckiego działania. Stumetrowa przestrzeń salonu, kuchni jadalni i gabinetu jest otwarta i zarazem dająca możliwość dyskretnego spędzania czasu. Zdecydowani i świadomi oczekiwanego efektu właściciele, poprosili również o pokierowanie wszelkimi pracami, aby efekt ostateczny był dopracowany i spójny. Udało się tak bardzo, że inwestorzy chętnie spędzali wolne chwile w mieszkaniu przed jego przekazaniem najemcy, którego udało się pozyskać w zadziwiająco krótkim czasie – wspomina architekt Łukasz Kałasa.

Burawscy Architekci_Biuro JFM_fot. Marcin Mularczyk_european_property_awards_designalive

Projekt: Biuro JFM Furniture
www.burawscyarchitekci.pl

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni. European Property Awards jest wielkim wyróżnieniem dla naszej pracowni, ale także ogromną motywacją do dalszej pracy. To dowód na to, że warto eksperymentować i nie bać się oryginalnych rozwiązań, nawet kiedy projektujemy takie wnętrza jak biura. A może nawet: zwłaszcza wtedy? Nie możemy się już doczekać kolejnych wyzwań – mówi Andrzej Burawski z pracowni Burawscy Architekci. Biuro JFM Furniture mieści się w Warszawie, w niskim budynku z lat 80. Firma cały czas się rozwijała, dlatego biuro musiało zostać znacząco powiększone. Zrealizowane zostały cztery strefy koncepcyjne. Recepcja i główna sala konferencyjna są zaprojektowane w stylu loftowym.  Na strefę współczesną składają się przestrzeń pracy, sale dwuosobowych spotkań, a także gabinet współwłaścicielki. W stylu art deco utrzymane zostały gabinety właściciela i strefa pracy managerów. Miejsce przeznaczone dla projektantów i technologów, jak i wspólna część socjalna, razem z kuchnią i jadalnią, należą do strefy leśnej.

Mennica Legacy Tower__european_property_awards_designalive

Projekt: Mennica Legacy Tower
www.golubgethouse.pl

Elegancka i ponadczasowa architektura to jeden z kluczowych elementów, wyróżniających wieżowiec Mennica Legacy Tower, wspólną inwestycję Golub GetHouse i Mennicy Polskiej S.A. Za projekt architektoniczny Mennica Legacy Tower odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago. Wybrali oni na swojego lokalnego partnera uznane biuro projektowe Epstein. Kompleks biurowy Mennica Legacy Tower tworzy 140-metrowa Wieża i sąsiadujący z nią Budynek Zachodni. Jego wyłącznym najemcą biurowym jest światowy lider powierzchni coworkingowej firma WeWork. W przestrzeniach handlowo-usługowych budynku znajdzie się także flagowy oddział mBanku, minimarket Carrefour oraz piekarnia Gorąco Polecam. Kompleks łączy w sobie wyjątkową architekturę, najnowsze technologie, funkcjonalność i najwyższej jakości materiały wykończeniowe. W obu budynkach inwestycji zastosowano zaawansowane rozwiązania technologiczne. Zwiększyło to efektywność pracy systemów i gwarantujące bezpieczeństwo najemców, a także najnowsze technologie mobilne, umożliwiające użytkownikom komunikowanie się z systemami budynkowymi za pomocą dedykowanej aplikacji instalowanej na smartfonach najemców.

Mieszkaj w Miescie - Osiedle Wizjonerow 23_european_property_awards_designalive

Projekt: Osiedle Mieszkaj w Mieście
www.medusagroup.pl

Podczas 12. edycji plebiscytu European Property Awards 2020 – 2021 krakowskiego dewelopera – Henniger Investment S.A.  uhonorowano aż dwiema nagrodami, w dwóch kategoriach: Residential Development oraz Architecture Multiple Residence. Za projekt Mieszkaj w Mieście – Osiedla Wizjonerów odpowiada uznane studio Medusa Group. Mieszkaj w Mieście to jednak nie tylko jakościowa architektura, ale również misja budowy przestrzeni idealnej do życia. Funkcjonuje w niej już pierwszy ze żłobków, do końca bieżącego roku zostanie otwarty kolejny, zaś z początkiem nachodzącego, swoją działalność rozpocznie przedszkole. Do tego również klub osiedlowy K2O, oferujący bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną dla dzieci i dorosłych. Szczególny nacisk kładzie na rodziny z dziećmi, którym dedykowany jest działający tamże klub rodzica. Wszystko wkomponowane w duże przestrzenie pomiędzy budynkami. Zagospodarowane zostały liczne tereny zielone i rekreacyjne, place zabaw oraz bezkolizyjne ciągi piesze i rowerowe, sprzyjające spędzaniu wolnego czasu.

monopolis_european_property_awards_designalive

Projekt: Monopolis
www.monopolis.pl

Monopolis, łódzki kompleks biurowo-usługowy, otrzymał dwie nagrody w kategoriach Mixed-use Development oraz Commercial Rennovation/Redevelopment. Monopolis to wyjątkowy projekt w skali globalnej. Powstał on w wyniku rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Obiekt wyróżnia się połączeniem najnowocześniejszego designu i technologii z historycznymi murami dawnej fabryki. Współpraca Virako z Grupa 5 Architekci, sprawiła, że dawne zakłady stały się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii Monopolu Wódczanego i amfiteatru. Dziś Monopolis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi.

atal_european_property_awards_designalive

Projekt: ATAL Baltica Towers
www.atalbaltica.pl

Inwestycja ATAL Baltica Towers otrzymała nagrodę Award Winner w kategorii Mixed-use Development. Nagrodzony kompleks tworzą dwa trzynastokondygnacyjne budynki usytuowane w gdańskim Brzeźnie, nieopodal Zatoki Gdańskiej, wśród starego drzewostanu. W części mieszkalnej powstało 113 mieszkań, a w części aparthotelowej 134 apartamenty inwestycyjne. Niepowtarzalne połączenie udogodnień na terenie inwestycji – takich jak kort tenisowy, ogólnodostępne tarasy widokowe na ostatnich kondygnacjach, siłownia oraz strefa relaksu wraz z saunami – oferuje nową jakość życia i tworzy wyjątkową atmosferę do spędzania wolnego czasu.

awangarda_profbud_tarnowski_division_okk__DSC4017_european_property_awards_designalive

Projekt: Apartament pokazowy w inwestycji Osiedle Awangarda
www.tarnowskidivision.pl

Jedną z kluczowych kategorii w konkursie jest „Interior Design”. Składa się na nią 8 odrębnych obszarów: Interior Design Show Home, Leisure Interior, Mixed-use Interior, Office Interior, Public Service Interior, Interior Design Private Residence, Interior Design Show Home, Interior Design Apartment oraz Retail Interior.

To właśnie pierwsza z nich zapewniła firmie Profbud tytuł zwycięzcy kategorii w Polsce. – Apartament pokazowy w inwestycji Osiedle Awangarda to szczególna przestrzeń łącząca w sobie luksus, ponadczasowość oraz dobry smak. Rozmach i precyzja jaką architekci włożyli w projekt, przyczyniły się do powstania niezwykłej przestrzeni, której nie da się ująć w żadne ramy. Wnętrze jest intrygujące, inspirujące i z pewnością na długo pozostające w pamięci, tak samo jak osiedle, w którym się znajduje. Osiedle Awangarda to miejsce spotkań dla ludzi z pasją. Z pewnością ceniący sobie indywidualność, charakter, nowoczesne rozwiązania architektoniczne oraz wyjątkową dbałość o każdy szczegół.

– Cieszymy się, że dzisiaj, zarówno apartament, jak i inwestycja, mogą być podziwiane przez cały świat – mówi Paweł Malinowski, Prezes Zarządu firmy Profbud. Nagrodzony apartament pokazowy znajduje się w II etapie prestiżowego Osiedla Awangarda. Mieści się on w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu Bema na warszawskim Bemowie. Za projekt wnętrza odpowiada Agnieszka Kuratczyk i Szymon Tarnowski z Tarnowski Division.

foksal_european_property_awards_designalive

Projekt: Foksal 13/15
www.foksal1315.com

Przeprowadzona na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę renowacja kamienic Foksal 13/15 zwyciężyła w kategorii Residential Renovation/Redevelopment. Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie. Za rewitalizacją stoi firma Ghelamco, która do prac zatrudniła najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy ponosząc ogromne nakłady finansowe. W obu kamienicach znajduje się 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m kw. Powstały też luksusowe lokale usługowe na parterze. Ciekawą propozycją są także apartamenty w południowej części budynku, do których przynależą prywatne ogródki z tarasami.

Więcej na: www.propertyawards.net

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kto się boi śmieci

Kto się boi śmieci

Warszawa | 3 listopada 2024

Felieton Przemo Łukasika o tym, jak mógł wyglądać pawilon polski na EXPO 2025

Estetyka codzienności

Estetyka codzienności

Warszawa | 19 sierpnia 2024

Zaglądamy do prywatnych domów i mieszkań polskich projektantów wnętrz

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

Dom pod koronami

Dom pod koronami

Warszawa | 21 listopada 2023

Dom na medal! Pracownia Hola Design za jego projekt dostała nagrodę!