Polski design ma się dobrze. Oto dziesięć młodych polskich marek, których projekty w ostatnim czasie przyciągnęły naszą uwagę!
French Affair
Meble Magdaleny Tekieli to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią autorskie projekty. Wyrafinowanie, elegancja oraz detal, oprócz kwestii użytkowych były kluczowe dla zaprojektowania kolekcji French Affair Furniture. Ważnym elementem mebli jest intarsja składająca się z trzech rodzajów dębiny, będąca ukłonem dla artystycznego rzemiosła w meblarstwie. Istotną rolę ogrywają również miedziane akcenty i kamienne blaty, które uwspółcześniają design projektów.
Icone
Projekty marki Icone doskonale łączą design, jakość i funkcjonalność. Wspólnym mianownikiem mebli jest ich czysta forma – nie przytłaczają zdobieniami czy skomplikowanymi przeszyciami. Dedykowane są zarówno wnętrzom domowym, jak i stylowym przestrzeniom usługowym. Meble produkowane są w Polsce, z naturalnych, najlepszej jakości materiałów. Icone oferuje także możliwość dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb. Dopasowanie rozmiaru, tkaniny, koloru nie stanowi najmniejszego problemu!
Fondu Furniture
Powstaniu marki Fondu Furniture przyświecała myśl, aby wykorzystać potencjał polskiego zaplecza meblarskiego oraz zaoferować kształty niespotykane wcześniej na rodzimym rynku. Jej twórca, Dawid Zimny, postawił na odważny design i szlachetne materiały. W efekcie powstały meble o prostej formie, jednak zaskakujące kształtem i przyciągające wzrok. Co ciekawe, ich design opiera się na zasadzie złotego podziału, który sprawia, że estetyka łączy się z funkcjonalnością. Same meble powstają z naturalnego forniru dębowego i spieków kwarcowych oraz stali malowanej proszkowo.
Buum!
– Staramy się każdy pomysł przekuć w realny produkt, nadać mu kształt, masę i co najważniejsze, duszę – mówią założycielki marki Buum, Katarzyna Ostańska oraz Sylwia Remplewicz. Meble Buum powstają z najwyższej jakości materiałów, dzięki pracy znakomitych fachowców, z dbałością o każdy detal. Jednym ze sztandarowych produktów marki jest kolekcja wyjątkowych, wielkogabarytowych dekoracji ściennych Buum, do których stworzenia wykorzystano właściwości gobelinów oraz welurów. Powstała w ten sposób forma, w połączeniu ze światłem i odpowiednią kolorystyką, staje się niezwykłym dziełem sztuki.
Studio Salak
– Minimalizm nie musi być nudny! – zdają się wołać projekty Alicji Korbut, założycielki studia Salak. Premierowa kolekcja Basic, dedykowana głównie małym przestrzeniom, składa się z kilkunastu pozycji: głównie stolików kawowych i nocnych, które nie narzucają się formą i funkcją, więc można je dowolnie stosować, na przykład jako kwietnik, czy szafka do przechowywania książek lub płyt winylowych, a wszystko to w czerni i bieli, pozwalającej łatwo dopasować meble do mieszkania.
Modernoff
Małoseryjne meble wykonywane ręcznie ze starannie wyselekcjonowanego drewna litego to dzieło architektów: Marcina Fabińskiego, który jest również pomysłodawcą i założycielem marki Modernoff oraz Marty Dziermejko. Projektowanie oraz tworzenie mebli jest ich pasją, co zresztą widać po artystycznym charakterze produktów. Projekty są kreślone w minimalistycznym duchu, ze skupieniem szczególnej uwagi na detalach oraz uroku naturalnego materiału. Zdaniem twórców, w każdym drewnie ukryte jest piękno, którego nie trzeba tworzyć na nowo. Wystarczy je odkryć i odpowiednio pielęgnować.
Siup Studio
Ich projekty balansują między światem sztuki i designu. Wykonywane ręcznie, łączą w sobie słodycz i zadziorność, niejednokrotnie zaskakując formą. Siup jest obszarem eksperymentu, który nie ma sztywnych ram i zasad działania. Projekty tworzy trójka przyjaciół: Martyna Dymek, Marcin Sieczka oraz Kasia Skoczylas, absolwenci Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ich główną inspiracją są formy organiczne, mocno nieregularne, brutalistyczne. Studio skupia się na tworzeniu przedmiotów w małych seriach lub pojedynczych egzemplarzach.
RAW
Rzemiosło, kunszt stolarski i świetne wzornictwo. Marka RAW odkrywa w drewnie wszystko to, co najlepsze. Wzornictwo w RAW to przede wszystkim uniwersalność drewna jako tworzywa – staje się ono nośnikiem zarówno tradycyjnych projektów, jak i środkiem dialogu z nowoczesnością. Każdy mebel wykonany jest w oparciu o lite drewno z wykorzystaniem zaawansowanych technik rzemieślniczych. W pięknym i kunsztownym produkcie widzimy dokładność wykonania, jakość materiału i niezwykły szacunek do detalu.
Most
Tkaniny od zawsze są nośnikami historii – o nas samych, o środowisku, o czasach, w których powstały. Tradycję przekazywania opowieści w pięknym stylu podtrzymuje marka Most. Oryginalne wzory tkanin tworzą dla marki znani artyści: Anna Libera, Karolina Lubaszko czy Kuba Sowiński, ale również niedawni absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Krakowa oraz Łodzi. W swoich projektach stawiają na naturalne bawełniane i lniane tkaniny drukowane, sitodrukowe i żakardowe, nietuzinkowe narzuty, torby, pledy, zasłony oraz obrusy.
Ultralight
Pomysł na Ultralight jest wynikiem doświadczeń zawodowych architekta Macieja Kossowskiego. Poza unikatowym, wyrazistym stylem i możliwościami modyfikacji lamp, priorytetem była zawsze jakość wykonania i dopracowanie każdego detalu. Tu zarówno klosz, ramię, jak i włącznik mają znaczenie, oraz pasują do przestrzeni zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Sprawdzają się we wnętrzach w stylu art deco, vintage, w przestrzeniach minimalistycznych czy loftowych. Marka również kreatywnie podchodzi do wyzwań projektowych. W razie potrzeby modyfikuje projekty lamp, nie tylko w zakresie koloru, wymiarów, czy materiałów (stal, chrom, mosiądz, miedź), ale też na bazie katalogowych modeli tworzy indywidualne projekty.