Kolekcjonerzy stylu

Stefano i Raffaella to niezwykli kolekcjonerzy. Każdego dnia szeroko otwierają drzwi do swojego mieszkania przepełnionego niezwykłą kolekcją designu i sztuki. Kto chce może wejść i podziwiać.

W Pesaro, tętniącym życiem i muzyką kurorcie nad Adriatykiem, mieszkają kolekcjonerzy Raffaella Moroni i Stefano Pompucci. Poznali się w Londynie wiele lat wcześniej, a połączyła ich miłość do designu z lat 50. i 60. Po powrocie do Pesaro założyli rodzinę i firmę, otworzyli pracownię projektową oraz galerię Zucca. Zamieszkali w spokojnej części starego miasta, w modernistycznej kamienicy z lat 30. XX wieku. W apartamencie, który nieustannie się zmienia. I niezmiennie zachwyca dzięki pasji właścicieli.

Drzwi zawsze otwarte

Przed drzwiami do mieszkania-galerii do odpoczynku zaprasza fotel z kilkusetletniego pnia drzewa oliwnego. Dalej naszym oczom ukazuje się długi hol z czarnymi ścianami i marmurową posadzką. Ciemny kolor stanowi tło dla imponującej kolekcji lamp z lat 70. i współczesnej sztuki: malarstwa, rzeźby i ceramiki. Często odbywają się tu wernisaże, a drzwi mieszkania nieustannie są otwarte dla odwiedzających.

Samo wnętrze też wciąż się przeobraża, ewoluując wraz z kolejnymi pomysłami i zakupami właścicieli. Niezmienne pozostają jedynie przedwojenne detale, posadzki oraz drzwi z mosiężnymi okuciami i ryflowanymi szkleniami. Zachowany został również pierwotny układ pomieszczeń, choć na przykład kuchnia była poddana całkowitej modernizacji, aby dostosować ją do profesjonalnej zabudowy.

Każde pomieszczenie jest ekspozycją kolekcjonerskich smaczków i jedynie pokój Gregoria, 20-letniego syna właścicieli, wyróżnia się współczesną prostotą i geometrycznym ładem. Biurko młodego studenta medycyny pochodzi z lat 50. i stanowiło kiedyś wyposażenie gabinetu we włoskim ministerstwie, ozdobą pokoju jest zaś berberyjski dywan z Maroka.

Nieustanna zmiana

Wśród licznych przedmiotów można znaleźć kilka szczególnych, które już na zawsze pozostaną w kolekcji właścicieli. Są to biała rzeźba głowy bawoła, wyszukana przed laty w galerii w Barcelonie, parawan Piero Fornasettiego z lat 50., granatowa welurowa sofa B&B Italia z lat 70. oraz bambusowa lampa, prototyp GamFratesi.

Uwagę przykuwa także rzeźbiarska w formie stalowa lampa stołowa projektu Edera Radici, a nad duńskim stołem z lat 60. marki France and Son wisi żyrandol zaprojektowany przez Franco Albiniego dla Sirrah w 1969 roku. Mieszkanie wypełniają również liczne obrazy: w sypialni dzieło Sebastiana Guerrery, a w jadalni grafiki włoskich artystów Mario Ceroliego i Fabio Pradarelliego oraz fotografie Tuiji Lindström. Postfuturystyczny obraz nad sofą w salonie jest autorstwa Béli Kádára.

Ekspozycja wciąż się jednak zmienia; bywa, że goszczą tu i polskie akcenty, choćby twórczość Zbigniewa Sałaja.

Więcej na: www.jamkolektyw.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dyskretny eklektyzm

Dyskretny eklektyzm

Warszawa | 21 maja 2024

Odwiedzamy 100-metrowy apartament w kamienicy tuż przy warszawskich Łazienkach

Wygodne home office

Wygodne home office

Warszawa | 28 marca 2023

Zaglądamy do domowych biur architektek wnętrz z Jam Kolektyw