Ostatnie miesiące sprawiły, że od egzotycznych plaż znacznie częściej zaczęliśmy poszukiwać ustronnego wytchnienia w bliskości natury. To tutaj goście mogą poznać smak życia z dala od miejskiego zgiełku nie rezygnując przy tym z komfortowych warunków. Przedstawiamy dziesięć domków, w których pobyt jest na naszej wakacyjnej liście marzeń!
The Woodhouse Hotel, Chiny
Położony w odległej wiosce Tuanjie, hotel Woodhouse jest jednym z pierwszych projektów nowej polityki chińskiego rządu mającej na celu złagodzenie ubóstwa na wsi poprzez rozwój agroturystyki. Największym atutem wioski są przede wszystkim widoki – uderzające krajobrazy i wolne od zanieczyszczeń pola. Na zaprojektowany przez pracownię ZJJZ Atelier kompleks składa się 10 niewielkich rozmiarów domków rozmieszczonych na leśnym zboczu. Każda kabina pokryta jest zwęglonym drewnem, wybranym ze względu na odporność na warunki atmosferyczne i możliwość wtopienia się w otaczający las.
48 ° Nord, Francja
48 ° Nord składa się z zespołu domków położonych w Breitenbach, wiosce w północno-wschodniej Francji. Projekt łączy ekologiczne ambicje ze skandynawską wrażliwością. Wszystko to za sprawą francusko-duńskiego właściciela Emila Leroy-Jönssona i norweskiego architekta Reiulfa Ramstada, którzy połączyli siły z lokalnym studiem ASP Architecture. 14 domków, w których przebywają goście hotelowi, to „hyttes”, specyficzny typ małych wiejskich domków, z których Norwegowie zwykle korzystają na weekendowe wypady.
Løvtag, Dania
Zaprojektowane w duchu nordyckiego minimalizmu kabiny to spełnienie dziecięcych marzeń o domku na drzewie. 9 domków znajduje się w małym, urokliwym lesie na półwyspie Als Odde, nieopodal Mariager Fjord, najdłuższego fiordu w Danii. Z umiejscowionych wysoko nad ziemią domków rozciąga się zachwycający widok na szczyt lasu, a po południu do środka wpada słońce.
Mountain and Cloud Cabins, Chiny
18 lustrzanych domków to efekt współpracy chińskiego studia architektonicznego Wiki World i Advanced Architecture Lab. Kompleks stanowi uzupełnienie górskiego hotelu w Yichang w prowincji Hubei. Rozrzucone na zalesionym zboczu kabiny są indywidualnymi pokojami hotelowymi, uzupełnionymi o wspólne budynki komunalne, w których znajduje się m.in. kawiarnia i basen.
Folly, USA
Domki Folly znajdujące się na obszarze amerykańskiego Parku Narodowym Joshua Tree, to idealna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić wakacje poza siecią, nie rezygnując z nowoczesnych udogodnień. Budynki znajdują się na terenie opuszczonego gospodarstwa w otoczeniu jałowego, skąpanego w słońcu krajobrazu Parku, który stał się inspiracją dla architektów. Pochodząca z recyklingu stal otacza proste konstrukcje, pokrywając ściany i dwuspadowe dachy, tworząc spójny, naturalnie zwietrzały wygląd.
Aka Patagonia, Chile
Klimatyczny hotel Aka Patagonia znajdziemy w wiejskiej okolicy na północ od Puerto Natales, chilijskiego miasta portowego w południowej Patagonii. To prawdziwy hołd dla natury – przestrzeń została zaprojektowana tak, aby goście mogli doświadczyć bliskości z przyrodą zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz dzięki specjalnej strukturze budynków.
Floris do Parc Hotel Florian, Tyrol
Na malowniczy kompleks w alpejskiej wiosce składa się dziesięć dwuspadowych apartamentów wzniesionych na palach tak, aby zapewnić jak najlepszy widok na górską panoramę. Koncepcja projektu opiera się na poczuciu zanurzenia w okolicznym parku. Doprowadziło to do idei stworzenia swoistych domków na drzewie, które wydają się być częścią krajobrazu i zapewniają wspaniałe widoki na okolicę.
The Bolder, Norwegia
The Bolder to idealna propozycja dla fanów ekstremalnych wrażeń. Domek znajduje się na klifie z widokiem na słynny Lysefjord w południowo-zachodniej Norwegii zapewniając niezapomniane widoki na okoliczne góry, pełne sosnowych drzew i surowych głazów.
Coco Villa, Kostaryka
Coco Villa wyróżnia się niestandardową formą. Pięć odrębnych konstrukcji w kształcie stożka zostało połączonych otwartymi tarasami, sprawiając, że dzika natura jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. „Budynki” lewitują kilka metrów nad ziemią i przypominają domki na drzewach. Wnętrza są minimalistyczne, a ich sercem są otulone moskitierą sypialnie – dziką przyrodę i ocean podziwiać można więc bezpośrednio z łóżka.
Łódeczki, Polska
Skromne drewniane chałupy na pierwszy rzut oka przypominają typowe domki letniskowe, trójkątną formą nawiązując do kultowych budynków typu Brda. Od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, od południa zaś otwierają wnętrza na panoramę Tatr. To Łódeczki zaprojektowane przez Karpiel Steindel Architekci.