Styl vintage, zgodnie ze swoimi założeniami, musi być użyteczny przez wiele lat. Zatem meble vintage powinny cechować się starannością wykonania, niezwykłą jakością i dużą odpornością na zniszczenia. Stare i pozornie niepotrzebne elementy wystroju wracają z nową energią. Jak sprawić, by pasowały do wnętrz w każdym stylu?
Mało osób pamięta o tym, że słowo „vintage” pochodzi z terminologii winiarskiej. W oryginale oznacza ono wino produkowane w jednym sezonie. Jednak dziś vintage jest stylem w kulturze i sztuce, które z roku na rok zyskuje coraz większe grono fanów. Nie brakuje go również w aranżacji wnętrz, dlatego dziś podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu vintage.
Kolorowa przygoda z wnętrzami w stylu vintage
Czym charakteryzuje się styl vintage? Przede wszystkim wyróżnia się bardzo specyficzną paletą barw od brązów, poprzez pomarańcze i żółcie aż po butelkową zieleń. Ich odcienie są nieco wygaszone, ale jednocześnie intensywne. To właśnie one stanowią idealny początek do eksperymentów dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w dziedzinie aranżacji retro. Gdy stawiasz pierwsze kroki w tym temacie, wyjątkowe dodatki w klimacie vintage będą dobrym rozwiązaniem. Kolorowa zastawa kawowa, kryształowe karafki lub lampka, a do kompletu gramofon i duży wazon – najlepiej w odważnych kolorach. To cenne eksponaty, które pomogą przemycić retro klimat, a jednocześnie nie zdominują wnętrza.
Innym dobrym pomysłem na pierwsze eksperymenty z vintage jest również zabawa z fakturami. W stylu królują specyficzne kształty wzory. Znajdziesz w nim sporo geometrii oraz motywów zwierzęcych. Więc nie bój się testowania i sprawdzaj każdą z opcji do woli. Pamiętaj jednak, że nawet w vintage, nie lubi przesady. Warto postawić na jeden motyw przewodni i to właśnie jego trzymać się w dalszej aranżacji.
Styl vintage – coś starego w nowoczesnym wnętrzu
Styl vintage, choć zwykle kojarzy się z czymś „starym”, tak naprawdę może być rozumiany na różne sposoby. Połączenie starego z nowym jest dziś modnym trendem, który – mamy nadzieję – nigdy się nie zestarzeje. Dzięki takiemu mariażowi możesz wydobyć najbardziej stylowe elementy w Twoim wnętrzu. Wystarczy, że zajrzysz do sekcji antyki lub vintage na yestersen.com, a odnajdziesz tam prawdziwe skarby! Unikalny fotel sprzed dekad, wyjątkowa lampa czy stylowa porcelana i ceramika – z pewnością staną się gwiazdami w nowoczesnym mieszkaniu. Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby znaleźć przedmioty z duszą oraz rękodzieło, które oczarują Twoich gości, nie tylko wyglądem, ale także swoją historią.
Wnętrza vintage z nowoczesnymi akcentami
Trafiło Ci się mieszkanie, w którym wszystko wygląda tak, jakby czas się zatrzymał? Możesz tylko krzyczeć z radości, bo takie wnętrze będzie idealne do urządzenia przestrzeni w stylu vintage. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie musisz od razu zmieniać wszystkich mebli, by poczuć się w mieszkaniu przytulnie, a jednocześnie stylowo. Możesz etapami dodawać poszczególne elementy wystroju, które albo będą nawiązywać do już posiadanych mebli lub wręcz przeciwnie, będą nowoczesnym akcentem. Połączenie starego wnętrza z nowoczesnymi akcentami to świetne rozwiązanie. Pozwala zachować styl i klimat poprzedniego pokolenia, a jednocześnie wprowadzić do wnętrza coś nowego, swojego.
Reedycje – nowe życie dawnych projektów
Od wielu lat bardzo modne we wnętrzach są również reedycje ikon designu w stylu vintage. Niewątpliwie należą do nich, znane na całym świecie fotele 366 projektu J. Chierowskiego lub kultowy model RM58 stworzony przez R. Modzelewskiego. Te i wiele innych możesz znaleźć na yestersen. Wznowienia ikonicznych projektów to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim wnętrzu fabrycznie nowe meble, jednak mające ducha i wygląd z przeszłości.
Dodatki do mieszkania w stylu vintage
Styl vintage uwielbia sentymentalne dodatki. Doskonale sprawdzą się także rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Postaw na dodatki, które w szybki i widoczny sposób odmienią mieszkanie i nadadzą mu znakomity styl. Począwszy dekoracji takich jak ramki do zdjęć z przetartym drewnem, lustra, zegary, czy przedmioty codziennego użytku, aż po zastawę stołową, wazony i porcelanę.
Jeśli chodzi o większe akcesoria, o najbardziej klasycznym elementem jest komoda, na której ustawione są typowe dla vintage dodatki – wazony i figurki. Ustawiony w rogu pokoju fotel, a obok niego stolik lub barek dopełni kompozycję.
Tworząc swoje wymarzone retro wnętrze, pamiętaj, że w stylu vintage istotna jest równowaga. Nie przesadzaj zatem z ilością dodatków czy zbytnim stylizowaniem mebli, ścian i podłóg. Czasem wystarczy drobna zmiana, aby uzyskać spektakularny efekt.
Więcej na: www.yestersen.com