Nowy Europejski Bauhaus ma swoje twarze. Polski architekt i wykładowca Hubert Trammer, założyciel duńskiego biura architektonicznego BIG Bjarke Ingels, japoński architekt Shigeru Ban i duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson zostali ambasadorami Nowego Europejskiego Bauhausu. „Wybitni myśliciele i praktycy” będą współpracować w ramach okrągłego stołu unijnej inicjatywy, której celem jest przejście Europy na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Do specgrupy Nowego Europejskiego Bauhausu (pełna lista nazwisk dostępna tutaj) wybrano 18 specjalistów z różnych dziedzin. Będą oni pełnić rolę ambasadorów, wnosząc inspiracje i pomagając tworzyć oraz usprawniać ramy programowe.
Przestrzeń współtworzenia
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plan stworzenia nowego Bauhausu (wzorowanego na wpływowej szkole projektowania) w ramach unijnego planu naprawczego o wartości 670 miliardów euro we wrześniu 2020 roku. Przemawiając w orędziu o stanie Unii skierowanym do Parlamentu Europejskiego, Von der Leyen nakreśliła swój plan stworzenia „nowego europejskiego Bauhausu”, aby zapoczątkować kulturalny i zrównoważony ruch w Unii Europejskiej. – Stworzymy Nowy Europejski Bauhaus. Przestrzeń współtworzenia, w której razem pracują architekci, artyści, studenci, inżynierowie, projektanci – powiedziała niemiecka polityk.
Nowy Europejski Bauhaus, którego nazwa pochodzi od wpływowej niemieckiej szkoły projektowania założonej przez Waltera Gropiusa w 1919 r., będzie częścią planu inwestycyjnego i naprawczego NextGenerationEU o wartości 672,5 miliarda euro, wprowadzonego po pandemii koronawirusa.
Nowy Europejski Bauhaus opary na kulturze i zrównoważonym rozwoju
Von der Leyen wyjaśniła, że plan naprawy Unii będzie się koncentrować zarówno na kulturze, jak i na zrównoważonym rozwoju. – Chcę, aby NextGenerationEU zapoczątkowało europejską falę napraw i uczyniło naszą Unię liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Nasz obecny poziom zużycia surowców, energii, wody, żywności i użytkowania gruntów nie jest zrównoważony. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy przyrodę, jak produkujemy i konsumujemy, żyjemy i pracujemy, odżywiamy się i ogrzewamy, podróżujemy i transportujemy – dodała.
Kim są Ci wybitni?
Hubert Trammer (ur. 1975) – architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej; tutor na warsztatach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA i stowarzyszenia Odblokuj, stały współpracownik Fundacji Twórców Architektury, oraz czasopism architektonicznych. Członek jury konkursów architektonicznych, w tym europejskiego konkursu urbanistycznego Europan i zorganizowanego przez Lietuvos Architektų Sąjunga konkursu na najlepsze projekty i realizacje na Litwie z lat 2008-2009. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie; Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie; Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin; Oddziału Lublin SARP. Wykłady gościnne i prowadzenie wycieczek i warsztatów architektonicznych dla różnych instytucji i uczelni.
Bjarke Ingels to duński architekt, założyciel i partner kreatywny Bjarke Ingels Group. W Danii Ingels stał się znany po zaprojektowaniu dwóch osiedli mieszkaniowych w Ørestad: VM Houses i Mountain Dwellings. Dziś to jeden z najbardziej utytułowanych architektów na świecie. Mieszka na barce w Kopenhadze. Tu możecie zobaczyć jego dom: Pływająca rezydencja
Olafur Eliasson to duńsko-islandzki artysta tworzący rzeźby oraz instalacje wykorzystując nietypowe dla rzeźby „materiały” takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza. Absolwent Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze.
Shigeru Ban, gwiazda architektury, jeden z najbardziej „zrównoważonych” projektantów na świecie, interesował się ekologią zanim jeszcze była… modna. Przeczytajcie wywiad, którego udzielił nam po otrzymaniu słynnej nagrody Pritzkera: Nie należę do żadnego kraju