Nowa Forma Swarzędz. Potrzeba matką projektu

Swarzędz | ŁP

18 października 2012 | Design | Ludzie | Rzeczy | Styl życia | Wydarzenia |

Już po raz drugi dizajnerzy i producenci mieli szansę wspólnie projektować meble podczas warsztatów Nowa Forma Swarzędz. Wzięło w nich udział 12 polskich projektantów oraz dwa zakłady stolarskie i dwóch producentów mebli tapicerowanych. Powstały cztery projekty.

Już po raz drugi dizajnerzy i producenci mieli szansę wspólnie projektować meble podczas warsztatów Nowa Forma Swarzędz. Wzięło w nich udział 12 polskich projektantów oraz dwa zakłady stolarskie i dwóch producentów mebli tapicerowanych. Powstały cztery projekty.

Tegoroczna edycja przebiegała w myśl zasady User Experience Design, czyli projektowania z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. – Pięciodniowy proces jest zbyt krótki, aby dokładnie przeanalizować wszystkie założenia i poszukać odpowiednich rozwiązań. Jednakże spotkanie się projektantów i producentów (dla niektórych po raz pierwszy), stanowi wspaniałe doświadczenie, którego nie sposób przecenić – mówi Wawrzyniec Walczak, pomysłodawca i organizator warsztatów.

Podczas warsztatów powstały cztery prototypy mebli:
• Sofa Buon Giorno, we współpracy z firmą Aris Concept, przeznaczona do przestrzeni publicznych, klubów, kawiarni, poczekalni. Forma sofy została zaprojektowana z myślą o efekcie zminimalizowania ilości odpadów powstających przy produkcji. Jej niezwykła forma, wynikająca z podziałów płaszczyzny, sprawia, że stanowi ona atrakcyjny wizualnie mebel. Projektanci: Tadeusz Dębczyński, Joanna Lisiecka, Olga Mężyńska.

• Regał na książki Krokodyl, we współpracy z Zakładem Stolarskim Aleksander Łoza, łączący w sobie tradycyjne rozwiązania stolarskie z nowoczesną, bardzo precyzyjną technologią produkcyjną, którą zakład dysponuje. Dodatkową zaletą projektu jest element, który może być wykonywany zgodnie z życzeniami klienta, co podkreśla unikatowość obiektu i tym samym odróżnia go od seryjnej produkcji. Projektanci: Monika Potorska, Joanna Sumińska, Patryk Góźdź.

• Krzesło Polka, we współpracy z Wytwórnią Krzeseł Klota. Mebel odpowiadający na potrzeby właścicieli zakładu, poszukujących rozwiązania wyróżniającego ich ofertę na tle konkurencji. Jest to wygodne krzesło do jadalni, wykonane z dwóch gatunków drewna. Projektanci przewidzieli w nim miejsce na zdobienie, wykonywane przez snycerza na indywidualne zamówienie klienta. Projektanci: Dorota Terlecka, Marta Szczepańska, Monika Frisztig.

• Kanapa Famila, we współpracy z marką Bizzarto. Mebel, stanowiący centrum życia rodzinnego, który można przekształcać i dopasowywać do aktualnych potrzeb. Wygodne miejsce do siedzenia, leżanka, niezależny stolik. Wystarczy kilka ruchów, by zaaranżować oddzielne miejsca pracy lub odpoczynku, oferujące prywatność i intymność. Projektanci: Artur Bętkowski, Olga Dziemidowicz, Magdalena Kaproń.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sztuka harmonii

Sztuka harmonii

Warszawa | 20 lipca 2024

MAP Studio stworzyło oazę spokoju w stołecznym apartamencie