Pierwsza edycja Design Alive Awards 2012 już za nami. Co o nagrodach i zwycięzcach DAA mówią uczestnicy gali, która 15 listopada odbyła się w Warszawie? Poniżej druga porcja komentarzy. Jeżeli macie swoje opinie i chcecie się nimi z nami podzielić, piszcie na redakcyjnego mejla.
Anna Drozdowska, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Pierwsza edycja Design Alive Awards 2012 już za nami. Co o nagrodach i zwycięzcach DAA mówią uczestnicy gali, która 15 listopada odbyła się w Warszawie? Poniżej druga porcja komentarzy. Jeżeli macie swoje opinie i chcecie się nimi z nami podzielić, piszcie na redakcyjnego mejla.
Anna Drozdowska, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
– Podobnych nagród jak dotąd nie było. Owszem, wiele wyróżnień skupiało swoją uwagę na produktach związanych z szeroko pojętym designem, jednak najistotniejszą kategorią stawała się użytkowość. Design Alive Awards ma ogromny walor środowiskowy i udowadnia, że w naszym kraju pracuje, tworzy i inspiruje coraz większe grono projektantów, działających na rzecz poprawy jakości życia.
Robert Majkut, projektant, Robert Majkut Design
– Myślę, że jak przy każdej nowej nagrodzie, niezwykle ważne jest to, jakie jest grono laureatów. Bo to tak naprawdę stanowi o jakości wyboru, kształtuje rangę samego wydarzenia, dowodzi również jak bardzo trzeba się zasłużyć, by tę nagrodę otrzymać. W kategorii, która mnie osobiście interesuje najbardziej, nagrodzony został Robert Konieczny, co było chyba najszczęśliwszym wyborem, ponieważ jest to człowiek o niewątpliwych zasługach dla polskiej kreacji architektonicznej. Wydaje mi się, że w pełni na takie wyróżnienie zasłużył. Trudniej mi jest się wypowiadać o pozostałych kategoriach, bo trochę nie mnie oceniać tego typu dokonania, natomiast pomysł, by rozszerzyć nagrodę na obszary działań związanych z promowaniem designu, na to, co jest w jego najbliższym otoczeniu, co stanowi jego środowisko, a co wpływa na jego popularyzowanie – to niezwykle ważne. Agnieszka Jacobson-Cielecka, która otrzymała nagrodę jako animatorka designu również moim zdaniem jest osobą, której zasługi w tej dziedzinie są bezdyskusyjne. Wydaje mi się więc, że to bardzo dobrze wróży na przyszłość Design Alive Awards, że rzeczywiście nagrody te będą przyznawane tym, którzy nie z przypadku znaleźli się w gronie wyróżnionych, lecz po prostu na to zapracowali.
Więcej na ten temat:
Powiedzieli o Design Alive Awards 2012 (cz. 1)
Gala Design Alive Awards 2012. FOTORELACJA
Znamy laureatów Design Alive Awards 2012! (wideo)
Statuetki Design Alive Awards projektu Oskara Zięty!
Mamy Animatora, Kreatora i Stratega 2012!
Oto nominacje do Design Alive Awards 2012!
Design Alive Awards 2012. Nagrody za kreatywne myślenie
Michał Drożdż, ProductLab, Zelmer, nominowany do nagrody DAA w kategorii Strateg
– Design Alive Awards to wyróżnienie diametralnie zmieniające dotychczasowy sposób postrzegania nagród w konkursach związanych z wzornictwem w Polsce. Istniejące w świadomości osób zainteresowanych designem wyróżnienia są skoncentrowane wokół doceniania przede wszystkim jakości wzorniczej samych projektów. Dotychczas pomijano takie wartości, jak choćby sposób wprowadzania produktów, pomysłów i idei w życie społeczeństwa. Myślę, że DAA może zmienić schematy, jakimi posługujemy, się myśląc i mówiąc o designie,.
Sylwia Kruk-Marzec, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
– Dobrze, że pojawiła się nagroda, która wyróżnia przede wszystkim ludzi, stawiających konsekwentnie w swoich działaniach na design. Przy czym traktują go niezwykle szeroko. Nie zawężają tylko do myślenia o projektowaniu ładnych rzeczy, ale postrzegają jako strategię firmy czy swoich działań w obszarze kultury lub edukacji. I na tym jedni skutecznie budują konkurencyjność i innowacyjność firmy; drudzy podkreślają znaczenie designu dla kształtowania świadomego i kreatywnego społeczeństwa. Zwykle tego typu wybory budzą duże kontrowersje. A co dopiero podczas pierwszej edycji konkursu. Ponoć obrady jury były pełne emocji i napięć. To dobrze, bo pokazuje, że polski design nie jest homogeniczny. Trafnie wytypowane zostały te osobowości, które zdecydowanie wyróżniają się w obszarach poszczególnych kategorii konkursowych, a to pokazuje, że w każdej z nich mamy nietuzinkowe postaci.
Prof. Halina Brdulak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
– Przede wszystkim jestem pod ogromnym wrażeniem uroczystości, na której mogłam poznać naszych wybitnych projektantów, a także zobaczyć jakiego rodzaju projekty są obecnie w Polsce – i częściowo poza Polską – realizowane. Zaprezentowane rozwiązania są ściśle związane z odradzającym się ruchem, który można określić jako EcoSlow. Zdrowe odżywianie się, poszukiwanie równowagi między pracą, rodziną a rozwojem osobistym, głębsze sięganie do swojego wnętrza (dynamiczny wzrost zainteresowania wschodnimi sposobami rozwoju na bazie yogi czy ajurwedy), kupowanie produktów, pochodzących z lokalnych małych przetwórni czy fabryk, położonych w pobliżu własnego miejsca zamieszkania, dłuższe wykorzystywanie produktów mimo ich „moralnego” zużycia, zwracanie uwagi na segregację odpadów i ochronę środowiska to kierunek, który jest zaprzeczeniem konsumeryzmu, fast foodów i powierzchowności. Wszystkie tegoroczne nagrody i wyróżnienia wpisują się ściśle właśnie w ten kierunek, promując wygodne, nowoczesne, ale z poszanowaniem otoczenia i środowiska, oryginalne rozwiązania, koncentrując się także na wskazaniu możliwości rozwoju postaw obywatelskich. Jestem przekonana, że dzięki tej inicjatywie wzrośnie szansa na upowszechnienie kierunku EcoSlow.
Hanna Dymek-Jara, prezes Zarządu Questia Sp. z o.o. sp. k.
– To wspaniała wiadomość, że „Design Alive” podjął wyzwanie organizacji Oskarów w dziedzinie designu i kreacji. Jest tyle wspaniałych przedsięwzięć oraz kreatywnych osób w Polsce i warto abyśmy o nich wiedzieli. Sala, w której odbyła się gala rozdania nagród pękała w szwach! Gratuluję inicjatywy i trzymam kciuki za kolejne edycje!
Dagmara Czarnecka, architekt wnętrz, IDEA MM Sp. z o.o.
– Design Alive Awards to w moim odczuciu inicjatywa, której na scenie polskiego designu brakowało. Należy podkreślić iż DAA poprzez stworzenie innowacyjnych kategorii tj. Strateg i Animator przypomina nam, ze design to nie tylko projektanci i produkty ale także cały zastęp ludzi, którzy działają na rzecz rozwoju branży. Inicjatywę DAA uważam za wspaniały początek edukacji na rzecz polskiego designu. DAA to nie tylko statuetka – to oznaka zmian, jakie w polskim designie następują i to zmian na lepsze.
Piotr Paluchowski, Dom Mediowy MPG
– To co mnie zaskoczyło, to przede wszystkim polaryzacja środowisk, które zostały sprowadzone do wspólnego mianownika. Prezydent Gdyni, architekt, przedsiębiorca – wszystkie z nagrodzonych lub nominowanych osób – pomimo odległych specjalizacji – mają wspólny łańcuch genetyczny. Pod tym pojęciem mam na myśli właśnie wrodzoną wrażliwość na design. Ten neologizm językowy służy często za słowo wytrych i jest nadużywane. Pomimo szerokiego zakresu interpretacji, jest jednak wbrew pozorom bardzo precyzyjnie ujęte. Design w moim rozumieniu to nic innego jak zbalansowana mieszanka funkcjonalności, estetyki i nowatorstwa. I tego nie zabrakło w „owocach” pracy żadnego z zaproszonych gości. Pomimo odległych biegunów wykonywanych zawodów, laureaci cechowali się wspólnym kluczem DNA. Uważam zatem, że przyznawanie tego typu nagród ma potężną misję uświadomienia społecznego. DAA nie są z definicji przeznaczone tylko dla ekscentrycznych artystów, lecz dla wszystkich szczególnych osobistości, potrafiących połączyć trzy ww. elementy mieszanki w określonej dla siebie dziedzinie. Polski design jest jedną z niewielu płaszczyzn, której nie musimy się wstydzić przed tzw. Zachodem. Nie strawiła go komuna, ani nie interesuje się katastrofą smoleńską. Chyba można powiedzieć, że to równoległy wszechświat, który biegnie obok i od czasu do czasu przeciska się między majtkowymi tynkami polskich blokowisk. Ostatnio wcisnął się na Mysią 3 i to po prostu cieszy.
Mateusz Madelski, Yes Biżuteria
– Najistotniejsze jest to, że Design Alive Awards to „pierwsze w Polsce nagrody przyznawane za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby konsumenta nowej generacji”. Jakie to potrzeby? Wiele spośród nich, choć nie wszystkie, sprowadzić można do hasła: „łatwiej”. Z drugiej jednak strony, jak w tym powiedzeniu „łatwiej – to nie jest słowo dla ambitnych” – którzy nie zważając na ryzyko, wciąż poszukują najlepszych rozwiązań. I z tego zderzenia, z tego paradoksu, rodzą się często najciekawsze projekty. Nagrody te odgrywają istotną rolę, ponieważ pokazują nam, że nowoczesne myślenie o potrzebach Klienta jest bardzo istotne. Firmy, które podejmują się tego, mają o co walczyć, bo poza zadowoleniem Klientów mają szansę na wyróżnienie jakie przyznaje „Design Alive”.
Aleksandra Gaca, projektantka, wyróżniona w DAA w kategorii Kreator
– Powstanie Design Alive Awards jest ważnym momentem w rozwoju designu w Polsce, nominacje i nagrody pokazują, ile tak naprawdę ludzi działa w tym obszarze. Dla młodych ludzi, pracujących w tej dziedzinie jest niezwykle istotne, aby pokazywać dobre wzorce, a kapituła DAA dostrzegła osoby z doświadczeniem. Ta nagroda może motywować, i to bardzo, do działania, podobnie jak w wielu europejskich konkursach, w których dostrzega się istotne wartości designu.