Zachwycające klasyki IKEA. Projekty, które rozchwytują kolekcjonerzy

Czy krzesło popularnej szwedzkiej sieci może kosztować tysiące euro? Tak, jeśli projektantem był Verner Panton, a jego meble stały się niezwykle poszukiwane przez kolekcjonerów vintage. Poznajcie największe klasyki IKEA.

Meble przeznaczone niegdyś dla mas, pierwotnie dostępne w niskich cenach, dziś osiągają astronomiczne ceny na rynkach mebli vintage. W wielu witrynach e-commerce można kupić produkty IKEA, których wartość z biegiem czasu wzrosła stukrotnie, czasami kosztując tysiące euro. W 2018 roku jeden z najbardziej uznawanych portali aukcyjnych Barnebys opublikował prognozę, że meble popularnego szwedzkiego koncernu już za niedługo będą konkurowały ceną z najsłynniejszymi ikonami designu, wyceniając stolik IKEA LÖVBACKEN z 1956 roku na 5000 funtów.  I nie przeliczył się.

 
IKEA
Na zdjęciu: sofa KLIPPAN z 1980 roku

Klasyki IKEA

Obecnie największą popularnością cieszą się meble pochodzące z lat 80. i 90. m.in. krzesło HASSLO projektu Moniki Mulder czy krzesło JARPEN, druciany klasyk z lat 80. To wtedy marka zyskała status najbardziej popularnej wśród młodych mieszkańców miast poszukujących nowoczesnego designu w przystępnych cenach. – Myślę, że to dlatego, bo marka w tym czasie zaczęła określać się jako skierowana do młodej, miejskiej i współczesnej publiczności. Formy mebli są zabawne, przyciągające wzrok i kolorowe – mówi Wava Carpenter, założyciel sklepu internetowego Pamono.

– Ogromnie cieszy nas świadomość jak wiele produktów IKEA cieszy się popularnością wśród naszych klientów bez względu na upływający czas, a nawet stało się przedmiotami kolekcjonerskimi. Wierzymy, że to najlepszy przykład demokratycznego wzornictwa. Nasze projekty łączą w sobie piękną formę, doskonałą funkcjonalność, trwałość i przystępną cenę – mówi Karin Gustavsson, IKEA Creative Leader.

IKEA w Polsce

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Grupy Ingka (właściciel IKEA  Polsce) posiada obecnie w naszym kraju jedenaście sklepów IKEA i 64 Punkty Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA na 11 rynkach. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku. W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy szwedzkiej sieci, a strona marki odnotowała ponad 154 mln wizyt. Więcej na: www.ikea.com

Muzeum IKEA w jej pierwszym sklepie

Przeczytaj również: IKEA otworzyła Dom Jutra, wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z miłości do kolorów

Z miłości do kolorów

Warszawa | 28 grudnia 2023

Pracownia La Fala Studio postawiła na światło. Ale to mieszkanie urosło!