Unikalne polskie domy

Warszawa | MAR

6 sierpnia 2013 | Architektura | Ludzie | Wydarzenia |

Domy jednorodzinne, które „robią różnice” – wyrosłe w kraju, którego mieszkańcy lubują się w architektonicznych potworkach, pseudopałacykach, przeestetyzowanych wynalazkach, najczęściej wygenerowanych w umysłach właścicieli. Twórcom wystawy „Na przykład. Nowy dom polski”, udało się zebrać najbardziej reprezentatywne przykłady architektury jednorodzinnej, które na przekór wciąż panującej tendencji są skromne i przemyślane, nie epatują wybujałą dekoracyjnością i eklektyzmem, a przede wszystkim odpowiadają na prawdziwe potrzeby ich mieszkańców.

Wystawa „Na przykład. Nowy dom polski”

Domów jednorodzinnych prezentowanych na najnowszej ekspozycji jest dziewięć. Wszystkie powstały w ostatnich kilkunastu latach, ciekawa jest także geografia: dominują budynki zlokalizowane na Górnym i Dolnym Śląsku. Wszystkie projekty łączy nie tylko przemyślana architektura, świadomość projektowa czy odpowiedni kontekst. – Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem – przekonują organizatorzy.

Na wystawie są prezentowane domy jednorodzinne, których autorami są: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS oraz medusa group. Cztery spośród prezentowanych na wystawie przykładów architekci stworzyli dla siebie – wśród nich znajduje się m.in. Arka, zaprojektowana przez Roberta Koniecznego, laureata Design Alive Award 2012 w kategorii Strateg.

Trudno w ich projektach doszukiwać się fantazyjnej architektury, którą wciąż można „podziwiać” jak Polska długa i szeroka. – Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących – dodają organizatorzy, czyli Centrum Architektury oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na wystawie można zobaczyć makiety i zdjęcia wykonane przez Juliusza Sokołowskiego specjalnie na tę okazję. Całemu wydarzeniu towarzyszą wykłady, prezentacje, a także półmaraton domów, w trakcie którego młodzi architekci prezentują najciekawsze z najnowszych projektów domów jednorodzinnych.

Ekspozycja w MSN potrwa do 15 sierpnia. Następnie wystawę będzie można oglądać we Wrocławiu (Muzeum Architektury, 5 września – 13 października), Berlinie (Instytut Polski, listopad 2013 – styczeń 2014) oraz Wiedniu (Architekturzentrum, luty 2014).

Więcej: www.centrumarchitektury.org, www.artmuseum.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak w kalejdoskopie

Jak w kalejdoskopie

Warszawa | 29 listopada 2024

Kolorowy zawrót głowy przy ul. Koszykowej w wykonaniu studia Mutuo

Designerski fine dining

Designerski fine dining

Warszawa | 28 listopada 2024

Finałowa edycja tegorocznych Targów Rzeczy Ładnych zapowiada się rekordowo

Kto się boi śmieci

Kto się boi śmieci

Warszawa | 3 listopada 2024

Felieton Przemo Łukasika o tym, jak mógł wyglądać pawilon polski na EXPO 2025