Adres prywatny. Zaglądamy do pracowni artystów

Kto z nas nie chciałby zerknąć do pełnych magii przestrzeni, gdzie powstaje sztuka? Cezary Wierzbicki wchodzi za kulisy i odkrywa przed nami to, co niedostępne.

Projekt „Adres prywatny” – odwiedzamy artystów w ich pracowniach

„Adres prywatny” to projekt fotograficzny przedstawiający pracownie artystów. Do tej pory były to miejsca, do których dostęp mieli wyłącznie wybrani: krytycy, kolekcjonerzy czy kuratorzy. Projekt ma zamiar zmienić perspektywę postrzegania tych miejsc i sprawić, że staną się one bardziej dostępne.

Do udziału w projekcie zapraszani są artyści z terenu całej Polski. Do tej pory inicjator „Adresu prywatnego”, Cezary Wierzbicki, odwiedził już kilkukrotnie Kraków, Warszawę, Poznań, a także Częstochowę oraz Tuchów koło Tarnowa. W ten sposób powstało ponad 18 reportaży, dokumentujących spotkania w pracowniach, ukazujących specyficzne napięcia, jakie zachodzą na linii artysta-pracownia-dzieło. Wkrótce planowane są wizyty we Wrocławiu, Białymstoku i Trójmieście. Projekt komentuje również sytuację środowiska artystycznego w Polsce w czasach epidemii Covid-19.

„Adres prywatny” działa pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Więcej na: instagram.com/adres_prywatny
facebook.com/adresprywatny

adres_prywatny_designalive (9)

Wojciech Pietrasz – @wojciechpietrasz

Krakowski artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią (absolwent Wydziału Malarstwa Krakowskiej ASP) a głównym obiektem jego twórczych zainteresowań jest człowiek. Związany z nieformalnymi grupami malarzy: Neoromantycy oraz Projekt o Nieznanym Tytule. Tworzy obrazy mroczne i tajemnicze – mocno zapadają w pamięć.

adres_prywatny_designalive (2)

Krzysztof Grzybacz – @krzysztofgrzybacz

Zajmuje się malarstwem, grafiką, tkaniną artystyczną, tworzeniem obiektów ceramicznych oraz botaniką. W swoich pracach porusza tematy z obszaru wolności, dzieciństwa i wędrówki. Jak sam artysta mówi o swoich pracach – Lubie sobie wyobrażać, że zwykłe sytuacje, które obserwuje na co dzień, są częścią czegoś większego. Jakiejś scenografii serialu, albo filmu dokumentalnego. Parzące naczynia, kosmetyk na nakastliku, makaron dla przyjaciela, piesek o ciepłym spojrzeniu. Wyobrażam sobie najlepsze kadry z ich udziałem. Zapisuję, rysuję, składam płótna, maluję. Łączę, z których ludźmi kocham, albo których się boję. Zestawiam z innymi scenami, lub wymyślam dialogi. Tak naprawdę moim marzeniem jest robienie filmów. Na razie maluję obrazy, ale kiedyś je nagram.

adres_prywatny_designalive (5)

Maja Krysiak – @maja_krysiak

Ukończyła malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowała dydaktycznie na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Jej obszar działań twórczych jest szeroki, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ceramiką, tworzy obiekty wizualne tematycznie oscylując wokół człowieka i jego osobowości zniekształconej przez zjawiska współczesnej kultury masowej.

adres_prywatny_designalive (3)

Kornel Janczy – @kornel_janczy

Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Akademie der Bildenden Künste w Monachium. W 2019 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Realizuje zróżnicowane pod względem stosowanych mediów prace, od malarstwa i rysunku po instalacje czy realizacje site-specific.

adres_prywatny_designalive (6)

Łukasz Stokłosa – @luk.stoklosa

Urodził się w 1986 roku, pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2010 roku ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jacka Waltosia. Swój dyplom, pt. „Śmierć i pożądanie” poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Mieszka i pracuje w Krakowie gdzie zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów, fotografią. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej, filmów i seriali, dobrze odnajdując się w estetyce kiczu.

adres_prywatny_designalive (7)

Mateusz Sarzyński – @mateusz.sarzynski

Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu dla młodych twórców Artystycznej Podróży Hestii dzięki, któremu stał się rozpoznawalny jako malarz, choć w swoim twórczym dorobku otarł się również o architekturę, Wzięty tatuator najczęściej sięgający po makabryczno-zabawne motywy sprowadzone do precyzyjnych rysunków, najczęściej przy użyciu wyłącznie czerni i czerwieni.

adres_prywatny_designalive (8)

Paweł Żukowski – @pawel.zukowski

Artystyczny outsider i aktywista. Uważa, że sztuka może być polityką, ale prowadzoną bardziej kulturalnymi metodami. Absolwent SGH i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zawodowo związany z branżą fotograficzną, prywatnie skupiający się na nietradycyjnych formach wyrazu.

adres_prywatny_designalive (1)

Bartek Sucharski – @bartsucharski

Jeden z najciekawszych polskich grafików i designerów. Absolwent wzornictwa przemysłowego na Politechnice Koszalińskiej, tworzący na styku form, struktur i dziedzin. Swoimi pracami wychodzi poza schematy realizując się w malarstwie, rzeźbie, sztuce street art’u i plakacie.

adres_prywatny_designalive (4)

Błażej Rusin – @blazejrusin

Malarz abstrakcyjny, konceptualista. Związany z artystyczną sceną uliczną, znawca współczesnej sztuki ukraińskiej. W swoich pracach łączy graffiti/postgraffiti ze sztukami pięknymi podejmując często zaskakujące zestawienia tematyczne.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczy dialog

Twórczy dialog

Warszawa | 7 czerwca 2024

Invest Komfort strategicznym partnerem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum w budowie

Muzeum w budowie

Warszawa | 6 listopada 2022

Byliśmy na budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Strachy. O bezreligijnym chrześcijaństwe

Transformacja

warszawa | 3 kwietnia 2019

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Daniel Rycharski. Strachy”.