Ucieczka od zgiełku

– Szukaliśmy bardzo długo czegoś starego, do remontu, w otoczeniu natury z pięknym widokiem blisko jeziora i lasu – wspomina architektka Agata Melerska. Poniemiecki, murowany dom z dużą oborą zbudowaną z kamienia polnego i gliny, znaleziony na mazurskiej wsi stał się spełnieniem marzeń jej rodziny o własnym miejscu, idealnym do wypoczynku od warszawskiego zgiełku.

Mimo kiepskiego stanu budynku architektka wraz z mężem postanowiła go wyremontować, zamiast burzyć.

– Zależało mi na tym, żeby zostawić starą tkankę, żeby dom miał duszę – tłumaczy.

Zadania nie ułatwiał fakt, że była wówczas w zaawansowanej ciąży, a wstępna inspekcja domu, nie napawała optymizmem.

– Obora rozsypała się przy pierwszej próbie wzmocnienia ściany szczytowej – wspomina. – Niestety, nie udało jej się uratować, zostały tylko fragmenty ścian wykonanych z kamienia. W przyszłości chcielibyśmy ją odbudować, ale już w innym charakterze, do starej tkanki dołożyć coś minimalistycznego, surowego.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Krok po kroku, do celu

Remont rozpoczął się od wzmocnienia fundamentów i budowy muru oporowego, ponieważ budynek znajduje się na skarpie. Ściany były popękane, więc wzmocniono konstrukcję wewnętrzną metalowymi belkami i słupami, pomalowanymi na kremowo. Agacie udało się zachować oryginalne drewniane belki, ukryte w glinianym i słomianym stropie, oraz całą drewnianą konstrukcję dachową. Uratowano także oryginalne dachówki.

– Jednym z największych problemów był niski parter – jedynie 230 cm, oraz małe okna – mówi Agata Melerska. – Stare belki stropowe zostały oczyszczone i wyeksponowane. Okna poszerzyliśmy i obniżyliśmy do poziomu podłogi, a drewnianą stolarkę zewnętrzną pomalowaliśmy na oliwkowo. Dom ociepliliśmy i otynkowaliśmy strukturalnym tynkiem, odtwarzając oryginalne boniowania wokół okien.

– Mieszkamy w kamienicy w Śródmieściu. Uwielbiam to mieszkanie za jego wysokość i klimat, i w naszym wakacyjnym domu chciałam ten klimat odwzorować – tłumaczy właścicielka.

Melerska

Wewnątrz para zdecydowała się na cementowo-wapienne tynki oraz ceglane płytki ułożone w jodełkę na podłodze. Te same płytki wykorzystano również na tarasie, gdzie harmonijnie komponują się z kolorem dachu.

Kuchnia, wykonana ze sklejki brzozowej z blatem ze stali nierdzewnej, łączy funkcjonalność z estetyką. Krzesła do stołu to mieszanka vintage’owych modeli z lat 60. i 80., a półki przy jadalni zrobiono z aluminium. W salonie Agata zaprojektowała prosty mebel na książki oraz stolik kawowy ze sklejki, a przestrzeń dopełniają wyplatana lampa i kilim duńskiej marki Ferm Living.

Mocnym akcentem jest kominek – jego prosta, otynkowana bryła stanęła w centralnej osi kuchni i salonu.

Na parterze znajduje się także łazienka z prysznicem, gdzie architektka zastosowała beżowe lastriko na podłodze oraz miodowe płytki, które nawiązują do koloru belek stropowych.

Na piętrze ulokowano dwie przytulne sypialnie, gdzie dominują proste sosnowe łóżka i funkcjonalne szafy z mocnym geometrycznym uchwytem z litego drewna zaprojektowanym przez architektkę. Znajduje się tam także łazienka z wanną, która dopełnia komfortowe warunki wypoczynku.

Agata Melerska

Agata Melerska

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 2014 roku zdobywała doświadczenie w warszawskich pracowniach wnętrz i architektury. W 2016 roku założyła swoją autorską pracownię projektowania wnętrz. Specjalizuje się w projektowaniu wnętrz prywatnych oraz lokali usługowych, takich jak lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, sklepy i butiki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na lato i na lata

Na lato i na lata

Warszawa | 26 lipca 2024

Nasz przegląd domków letniskowych! W lesie, nad jeziorem albo na ROD'os

Odkrywanie tradycji

Odkrywanie tradycji

Warszawa | 28 lipca 2023

Zofia Wyganowska i Agata Melerska interpretują XIX-wieczne wnętrze

Chatka wśród paproci

Chatka wśród paproci

Probark Mały | 22 września 2022

Z zewnątrz sielskie uroczysko, wewnątrz designerskie cuda i feeria kolorów