Określany przez niektórych jako współczesny Matisse, a przez innych jako grecki Picasso, Alekos Fassianos stanowi jedną z najbardziej fascynujących postaci na scenie współczesnego designu. Żyjący w latach 1935-2022 artysta inspirację czerpał z greckiej mitologii i folkloru, balansując na granicy realizmu i abstrakcji.
To, jak ekspresywną sztukę tworzył, znakomicie oddaje otoczenie, w jakim się poruszał. Jego dom znajdujący się w zacisznej dzielnicy Papagou w Atenach w istocie przypomina muzeum; na każdym kroku naznaczone śladami twórczego chaosu. Poza jego pracami malarskimi znajduje się tu barwna kolekcja, stworzonych przez artystę przedmiotów. Wyeksponowane na trzech pietrach rzeźbiarskie lampy, ceramika, meble, gobeliny oraz przedmioty użytkowe naznaczone są charakterystycznym stylem artysty.
Niezwykły dom-pracownia po raz pierwszy otworzył się dla publiczności w 2021 roku podczas wydarzeń w ramach ateńskiego Design Forum, inicjatywy non-profit, oferującej eksperymentalną formę obcowania z designem w Atenach.
Zwiedzający mają szansę poznać prywatną stronę artysty, którego intensywny styl widoczny jest nie tylko w wypełniających wnętrze dziełach, ale także na zewnątrz domu i elementach architektury, takich jak: drzwi, okna, czy kafelki. Spośród antycznych detali, charakteryzujących twórczość Fassianosa szczególnie wyróżnia się motyw ptaków. Dostrzec je można już z ulicy, w formie małych metalowych akcentów na ogrodzeniu. Wewnątrz również towarzyszą odwiedzającym niemal na każdym kroku.
Alekos Fassianos. Malarska kronika codzienności
Charakterystyczny, antropocentryczny styl malarza to wynik wieloletnich poszukiwań. Po ukończeniu Ateńskiej Szkoły Sztuk Pięknych w 1960 roku wyemigrował do Paryża, aby studiować litografię na słynnej Beaux-Arts de Paris. Tam poznał wielu artystów, którzy wywarli wpływ na jego twórczość; zajmował się również projektowaniem dekoracji scenicznych. Nigdy jednak nie porzucił swoich greckich korzeni i ostatecznie powrócił do Aten, by spędzić tu resztę życia.
W późniejszych latach oprócz malarskich portretów codzienności sięgał również po inne formy artystyczne. W Atenach dwa duże murale jego autorstwa można zobaczyć na stacji metra Metaxourgeio, a niewielkie rzeźby napotkamy przed cerkwią św. Ireny. Brał udział w ponad 80 wystawach indywidualnych. Swoje prace prezentował również w muzeach i galeriach na całym świecie – a w szczególności w Atenach, Paryżu, Londynie, Genewie, a także w Dubaju, Rosji, Tokio, Nowym Jorku, Sao Paulo i Melbourne.
Zły stan zdrowia sprawił, że w 2019 roku zmuszony był zawiesić działalność i przekazać zarządzanie domem oraz kolekcją swojej córce, Viktorii. Zmarł 16 stycznia 2022 roku po długiej chorobie.