W rytmie lat 90.

Ten projekt to prawdziwa esencja Barcelony. W projekcie 92 Apartment architektki Isabel Francoy i Anna Enrich, która jednocześnie jest właścicielką mieszkania, postanowiły oddać hołd barcelońskim igrzyskom olimpijskim z 1992 roku, które otworzyły miasto na świat i na zawsze zmieniły jego krajobraz.

52-metrowe mieszkanie w dzielnicy Gracia, pierwotnie składające się z sześciu małych pomieszczeń, zyskało nowy wygląd dzięki współpracy z dekoratorami z Santa Living – Césarem Carcaboso i Josep’em Vicens’em.

– Chciałam, aby to przypominające labirynt mieszkanie stało się funkcjonalną przestrzenią, w której można gotować, przyjmować przyjaciół, odpoczywać i pracować – mówi Anna Enrich.

Podczas renowacji odkryto charakterystyczne dla początku XX wieku elementy architektoniczne budynku, takie jak ceglaste ściany, stalowe belki i ceramiczne sklepienia.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Francoy i Enrich usunęły wszystkie ściany działowe, pozostawiając jedynie jedną, zakrzywioną, która otacza łazienkę i łagodnie łączy wszystkie strefy mieszkania.

Nowy układ stawia kuchnię w centralnym punkcie jako miejsce spotkań, gdzie dominują stal nierdzewna i minimalizm. Kuchnia łączy się z salonem, tworząc otwartą przestrzeń, w której sztuka i starannie dobrane dodatki odgrywają kluczową rolę.

Minimalistyczne detale, takie jak zakrzywiony korytarz, który subtelnie oddziela poszczególne strefy nie dotykając sufitu, stanowią esencję tego projektu.
Anna Enrich
Od lewej: Anna Enrich, César Carcaboso, Isabel Francoy oraz Josep Vicens.

Wnętrze utrzymane jest w miękkich, beżowych tonach, które kontrastują z elementami ze stali nierdzewnej i satynowanego metalu. Przezroczyste stoły i meble dodają aranżacji lekkości oraz elegancji.

– Nasz wybór dzieł, przedmiotów i mebli oraz sposób ich stylizacji odzwierciedlają powiązania między artystami i lokalnymi markami, którzy poprzez swoje prace przekazują wartości i emocje symbolizujące istotę miasta. Dzieła Chidy Wayne, twórczość Pepo Moreno i organiczne elementy Turbina Studio doskonale to oddają – wyjaśniają dekoratorzy z Santa Living.

Mimo licznych odniesień do lat 90., dekoratorzy uniknęli pastiszu. W przestrzeni pojawiają się stoliki o organicznych formach, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Czerń przeplata się z elementami ze stali nierdzewnej oraz wapienia, gipsu, żywicy i kolorowego szkła.

Detale z wikliny i drewna nadają wnętrzu nowoczesny, nieco śródziemnomorski charakter.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992

XV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1992 roku w Barcelonie, jako pierwsze igrzyska w Hiszpanii. Igrzyska te, w przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, pozbawione były silnych podtekstów politycznych. Przemiany w Europie Wschodniej umożliwiły krajom takim jak Litwa, Łotwa, Estonia i Chorwacja udział pod własnymi flagami. Po raz pierwszy od zjednoczenia Niemiec wystąpiła jedna reprezentacja, a sportowcy z byłych republik radzieckich startowali jako Wspólnota Niepodległych Państw. Do rywalizacji powróciła również Południowa Afryka po długiej przerwie spowodowanej apartheidem.

Dla Barcelony igrzyska stanowiły katalizator ogromnych zmian społecznych i kulturowych, otwierając miasto na świat. Okres ten sprzyjał także rozwojowi sztuki – liczni artyści zyskali możliwość promocji swojej twórczości na szerszą skalę oraz zaistnienia w przestrzeni publicznej miasta.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata. Za sprawą polskiej artystki. Sami posłuchajcie!

Uniwersalne pytania

Barcelona | 31 lipca 2020

Katarzyna Krakowiak i słowa świata w słynnym pawilonie