Krzesło z odpadów. Projekt polskiego projektanta i szwedzkiej firmy

Krzesło Antropo, którego projektantem jest Wojciech Mierzwa, a opracowane zostało we współpracy ze szwedzką firmą Sculptur jest przykładem nowej kategorii produktów cyrkularnych. Wykonano je w technologii druku 3D z pomocą zaawansowanej robotyki i przy użyciu nowoczesnych materiałów z recyklingu.

Płynne linie oparcia i siedziska oraz ekologiczny charakter krzesła nawiązują do filozofii zamkniętego obiegu. – Chociaż jego forma nie jest podobna do niczego, co znalibyśmy z naszego otoczenia, czujemy że jest to obiekt wykonany na potrzeby człowieka i dla jego wygody. Delikatnie wklęsłe siedzisko i profilowane oparcie zapraszają, i sprawiają wrażenie komfortowych. Sprężystość materiału, jego zapach i ergonomia tworzą mebel humanistyczny, którego trójwymiar to nowoczesność, ludzkość i ekologia – zauważa twórca projektu Wojciech Mierzwa.

Produkt powstał na bazie tworzywa DuraSense firmy Stora Enso. Materiał ten pozyskiwany jest z odpadów z branży drzewnej (ok. 50 pro. włókien drzewnych) i biopolimerów. Według Wojciecha Mierzwy, innowacyjne podejście do procesu wdrożenia nowego produktu, zaawansowane technologie produkcji i recyklingu firmy Sculptur otwierają nowe możliwości dla meblarstwa. Krzesło Antropo to jeden z pierwszych komercyjnych produktów powstałych w oparciu o taki model produkcji na świecie. Antropo dostępne jest też w wersji z tworzywa pozyskiwanego ze starych sieci rybackich wyłowionych z Morza Bałtyckiego.

Wojciech Mierzwa: – Ten obiekt to efekt całego procesu naszej ewolucji. Wynik umiejętności człowieka, robotyki i zaawansowania technologicznego, do czego dochodziliśmy od wieków. Jest w nim nowoczesność i humanizm. Jest to obiekt w skali ludzkiej, nieśmiało odnoszący się do artefaktów, które definiują epoki. Słowo „antropo” leży w istocie tego krzesła.

krzesło z recyklingu Antropo projektu Wojciecha Mierzwy

Wojciech Mierzwa

Ur. w 1989 roku. Projektant wzornictwa przemysłowego. Ukończył kierunek wzornictwo przemysłowe na Politechnice Koszalińskiej i studiował na Seinäjoki University of Applied Sciences – SeAMK (Finlandia). Jego projekty zasilają kolekcje takich marek jak Borcas, Sculptur czy Doki. Prezentował swoje prace na wielu wystawach zagranicznych i krajowych m.in. London Design Festival, Helsinki Design Week, IMM Cologne, Warsaw Home czy ISH Frankfurt. Jako projektant korzysta ze swojego praktycznego, dużego doświadczenia w pracy z przemysłem i znajomości procesów produkcyjnych. Jest założycielem studia projektowego Metafor, blisko współpracującego z krajowymi producentami mebli i urządzeń specjalistycznych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pojemniejszy niż arka Noego

Pojemniejszy niż arka Noego

Ostrów Wielkopolski | 3 lutego 2024

Regał Noe marki Borcas Wojciech Mierzwa zaprojektował tak, by był wszechstronny