Stodoła 2.0

„Nowoczesna Stodoła” to projekt Katarzyny Starzyk, architektki i właścicielki pracowni APA Katarzyna Starzyk. Dom, zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny i ich psa, powstał na przedmieściach Warszawy, w otoczonym lasami Komorowie.

Przestrzeń zaplanowano jako miejsce do mieszkania, rekreacji i pracy, z uwzględnieniem pełnej harmonii z otoczeniem, dzięki czemu naturalny krajobraz i istniejący drzewostan, w tym rozłożysta sosna przy drodze, stały się integralną częścią projektu.

– Obiekt nigdy nie jest przedmiotem zawieszonym w próżni – podkreśla Katarzyna Starzyk. – Zawsze jest ulokowany w jakimś środowisku przyrodniczym, z którym ma współistnieć, współtworzyć go.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Bryłę domu podzielono na dwie powiązane części: główną, mieszkalną o metrażu około 250 m kw. oraz garaż (około 100 m kw.). Dzięki temu rozwiązaniu budynek harmonijnie wkomponowano w stosunkowo niewielką działkę (1373 m kw.), jednocześnie optymalizując jego funkcjonalność.

– Przy rozbiciu budynku na mniejsze formy łatwiej wkomponować go w istniejący drzewostan – zauważa architektka.

Z zewnątrz obie części wyglądają jak oddzielne budynki, połączone na poziomie parteru i piętra.

Katarzyna Starzyk

Na parterze zaprojektowano otwartą, płynną strefę dzienną z dwukondygnacyjnym salonem i kuchnią, będącą sercem życia domowego. Piętro podzielono na dwie strefy: dla rodziców, z główną sypialnią, oraz dla dzieci, obejmującą pokoje, przestrzeń do zabawy i łazienkę w drugiej bryle.

Ogród, otoczony istniejącymi sosnami, pełni rolę naturalnego dziedzińca, a dzięki rozległym przeszkleniom zdaje się być nieodłączną częścią aranżacji.

Katarzyna Starzyk

Projekt cechuje dbałość o detal i trwałość, zarówno w sensie estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Elewacje z grafitowych płytek cementowych zestawiono z jasnymi płytami drewnopodobnymi HLP, nadają budynkowi przytulny charakter i nawiązując do leśnego otoczenia.

Dach pokryty blachą na rąbek, odkryta więźba dachowa oraz naturalne materiały we wnętrzach podkreślają szacunek dla lokalnej tradycji w nowoczesnej interpretacji. Jednocześnie, zastosowane technologie, jak trójszybowe okna, izolacja termiczna i wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pozwoliły osiągnąć wysoki poziom efektywności energetycznej.

– Celem stało się osadzenie projektu w kontekście regionu z poszanowaniem jego tradycji, ale w nowoczesnej odsłonie budynku neutralnego klimatycznie – wyjaśnia Katarzyna Starzyk.

Projekt pracowni APA Katarzyna Starzyk został nagrodzony złotem w międzynarodowym konkursie A’Design Award & Competition, oraz otrzymał 5 gwiazdek w konkursie European Property Awards.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bukolika nad Narwią

Bukolika nad Narwią

Różan | 18 listopada 2023

Dom nad rzeką projektu Jagny Bielowickiej oczarowuje nie tylko widokami

Stare domy mają duszę

Stare domy mają duszę

Rumia | 10 stycznia 2023

Zapomniana stodoła z 1940 roku stała się nowym domem dla rodziny architektki

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu