Architekci mają głos!

Przeludnienie, katastrofy klimatyczne i miasta, które nie odpowiadają realnym potrzebom mieszkańców. W ostatnich latach te problemy wybrzmiewają coraz głośniej na forum publicznym, zarówno ze strony samych mieszkańców, jak i specjalistów w dziedzinach urbanistyki i ekologii. Głos zabierają również architekci na TED, popularnych na całym świecie konferencjach naukowych, organizowanych co roku przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. 

Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi jej motto – „idei wartych propagowania”. Swoimi doświadczeniami dzieli się zróżnicowane grono prelegentów – począwszy od słynnego mistrza architektury Shigeru Bana, poprzez wielokrotnie nagradzanego projektanta Bjarke Ingelsa aż po ekolożkę Neri Oxman czy architektkę Kotchakorn Voraakhom. 

Dziś oddajemy głos prawdziwym specjalistom z dziedziny zrównoważonego budownictwa i ekologii!

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Shigeru Ban

Na długo, zanim stało się to popularne architekt Shigeru Ban, laureat nagrody Pritzkera, eksperymentował z ekologicznym budownictwem, sięgając po kartonowe tuby i papier. Jego niezwykłe konstrukcje miały pomagać ofiarom klęsk żywiołowych w takich państwach jak Haiti, Ruanda czy Japonia. Często jednak okazywało się, że ich cykl życia jest o wiele dłuższy, niż pierwotnie zakładano, a tymczasowe domy stały się stałym elementem krajobrazu. W ubiegłym roku japoński architekt odwiedził również Polskę, by pomóc uchodźcom z Ukrainy. 

Neri Oxman

Amerykańsko-izraelska architektka i ekolożka Neri Oxman każdego dnia szuka wspólnych mianowników technologii i biologii. Pracując na styku takich dziedzin jak projektowanie komputerowe, druk 3D, inżynieria materiałów i biologia syntetyczna, w swoim laboratorium odkrywa interesującą symbiozę pomiędzy mikroorganizmami, ludzkim ciałem, produktami, a nawet budynkami.

Bjarke Ingels

Duński architekt Bjarkle Ingels, jeden z ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu, przedstawia swoje doświadczenia w zakresie ekologicznego budownictwa. Jego projekty są nie tylko odpowiedzią na potrzeby społeczności, dla których powstają, ale również w fascynujący sposób korelują z otaczającą je naturą. Do jego najbardziej znanych projektów zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu czy siedziby Google w Kalifornii i Londynie, ale także Urban Rigger, pływający kompleks mieszkaniowy zaprojektowany w celu złagodzenia niedoboru mieszkań studenckich w Kopenhadze oraz Oceanix City, koncepcja, w ramach której 10 tys. ludzi zamieszkało na archipelagu modułowych, sześciokątnych wysp. On sam, wraz z rodziną, mieszka na wycofanym z eksploatacji promie z widokiem na zabytkowy port w Kopenhadze.

Thomas Heatherwick

Słynny brytyjski projektant i założyciel Heatherwick Studio, od lat walczy z urbanistyczną monotonią. Gdzie podziały się wszystkie nierówności i architektoniczne zróżnicowanie? Kiedy architektura stała się tak… nudna? Thomas Heatherwick, którego doświadczenie w ostatnich latach mogliśmy podziwiać m.in. w projekcie zanurzonego w zieleni kompleksu Maggie’s Centre, przedstawia przepis na wyjście z miejskiej monotonii oraz swoją wizję idealnego miasta.

Vishaan Chakrabarti

ONZ szacuje, że do 2100 roku światowa populacja osiągnie nieco ponad 11 miliardów ludzi. Urodzony w Indiach, a mieszkający w USA architekt Vishaan Chakrabarti ostrzega, że czas zacząć myśleć o tym, jak pomieścimy tych wszystkich ludzi w ramach jednej planety. W wizjonerskim przemówieniu Chakrabarti prezentuje swoje autorskie rozwiązanie dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącego kompromis pomiędzy domami jednorodzinnymi a zawrotnie wysokimi drapaczami chmur.

Liu Thai Ker

Architekt i były główny planista Miejskiego Urzędu Rewitalizacji Singapuru przekształcił jedno z najmniejszych oraz najzamożniejszych państw na świecie w sprawnie działający, nowoczesny organizm. W swoim przemówieniu Liu dzieli się życiową mądrością i spojrzeniem na to, jak połączenie humanistycznego serca, naukowego umysłu i artystycznego oka stanowi klucz do sukcesu podczas szukania kompromisu pomiędzy formą i funkcją.

Jeff Speck

Wolność od samochodów, wolność od bezładu, wolność poruszania się po mieście! Amerykański urbanista i pisarz Jeff Speck dzieli się swoją „ogólną teorią chodzenia” — czterema zasadami, które pozwolą przekształcić nawet najrozleglejsze miasto składające się z sześciopasmowych autostrad i 600-metrowych bloków, w bezpieczną oazę, po której można bezpiecznie spacerować, korzystać ze ścieżek rowerowych i cieszyć się obecnością drzew.

Alejandro Aravena

Chilijski architekt, laureat Nagrody Pritzkera, poproszony o zbudowanie mieszkań dla 100 rodzin, nieoczekiwaną inspirację odnalazł w brazylijskich fawelach i slamsach. Zamiast budować duże budynki wypełnione małymi mieszkaniami, postanowił stworzyć przestrzenie przyjazne tworzącymi się społecznościom oraz możliwe do późniejszego rozbudowywania przez samych mieszkańców. W swoim wykładzie Alejandro Aravena prezentuje trzy projekty, które udowadniają, że wystarczy dobry pomysł, by skutecznie odmienić życie wielu osób.

Peter Calthorpe

Ponad połowa światowej populacji mieszka już w miastach, a według prognoz — do 2050 r. kolejne 2,5 miliarda ludzi przeniesie się do obszarów miejskich. W kolejnych latach kluczowe będzie to, w jaki sposób będą powstawały nowe miasta, szczególnie w aspekcie postępujących zmian klimatycznych i problemów gospodarczych, ale także dobrego samopoczucia mieszkańców i poczucia społeczności. Peter Calthorpe, urbanista, założyciel Congress for New Urbanism — organizacji promującej zrównoważone budownictwo, dzieli się siedmioma uniwersalnymi zasadami, które sprawią, że nowe budownictwo będzie sprzyjać interakcjom międzyludzkim i dobrym relacjom z przyrodą. 

Kotchakorn Voraakhom

Od Londynu po Tokio, zmiany klimatyczne powodują zapadanie się miast, a nasza nowoczesna betonowa infrastruktura sprawia, że ​​jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na poważne powodzie — przekonuje tajska architektka krajobrazu Kotchakorn Voraakhom. Czy można temu zapobiegać? Jako przykład, że jest to możliwe Voraakhom prezentuje zaprojektowany przez nią ogromny park w Bangkoku, który może pomieścić miliony litrów wody deszczowej. Wzywa tym samym do stworzenia większej liczby rozwiązań, które pozwolą na nowo połączyć miasta z naturą.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bjarke Ingels przekształcił prom w pływającą rezydencję

Morskie życie

Kopenhaga | 29 grudnia 2020

Piękny dom rodzinny z widokiem na zabytkowy port