Od 20 marca w jedynym w Polsce Muzeum Architektury będzie można zobaczyć przegląd najważniejszych realizacji architektonicznych powstałych w Europie w latach 2022–2023. Wystawa „Europejska Nagroda Architektoniczna – Mies van der Rohe Award 2024”, prezentowana wcześniej w Barcelonie, Madrycie, Wiedniu i Pradze, teraz przyjeżdża do Wrocławia.
Nagroda Mies van der Rohe Award, przyznawana od 1988 roku przez Fundację im. Ludwiga Miesa van der Rohego w Barcelonie, jest najważniejszym europejskim wyróżnieniem w dziedzinie architektury współczesnej. Konkurs obejmuje realizacje w każdej skali – od infrastrukturalnych projektów transportowych po niewielkie budynki publiczne.
Ekspozycja przygotowana przez organizatorów konkursu obejmuje 362 nominowane projekty, ze szczególnym uwzględnieniem 40 finalistów. Oprócz ich realizacji wystawa przybliża działalność pracowni i idee stojące za projektami.
W 2024 roku zwycięzcą konkursu został pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku – projekt architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke.
Usytuowany tuż przy rzece, lekki i przeszklony z każdej strony budynek, stanął na głównej osi kampusu. Wnętrze pawilonu to innowacyjna i otwarta przestrzeń edukacyjna, płynnie łącząca strefy komunikacyjne i użytkowe, którą łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb studentów. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz, a zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować. Modułowa, stalowo-drewniana struktura budynku może być w pełni zdemontowana i jest zgodna z zasadą re-use.

Wyróżnienie dla młodych talentów (Emerging Architecture Winner) przypadło z kolei bibliotece Garcíi Márqueza w Barcelonie, autorstwa SUMA Arquitectura. Forma budynku – przypominająca stos książek – nie jest wyłącznie estetycznym zabiegiem. Architekci zaprojektowali sześciopiętrową bryłę tak, aby stanowiła przedłużenie miejskiego placu, dając mieszkańcom przez lata zaniedbywanej dzielnicy otwartą przestrzeń spotkań i edukacji.
Do finałowej piątki konkursu zakwalifikowały się również:
– Szkoła Reggio w Madrycie (Andres Jaque/Office for Political Innovation),
– Rozbudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (Amelia Tavella Architectes),
– Plac i biuro informacji turystycznej w Piódão w Portugalii (Branco del Rio),
– Przestrzeń publiczna Häge w Lund w Szwecji (Brendeland & Kristoffersen Architects).