Architektoniczne cuda Ameryki Południowej

Architektura Ameryki Południowej zachwyca różnorodnością i niezwykłym kolorytem. Od skrytych w egzotycznej gęstwinie samotni, po monumentalne gmachy, dzieła współczesnych architektów reprezentują bogactwo form, które znakomicie łączy się z niezwykłym otoczeniem.

Oto 10 budynków z Ameryki Południowej, które na długo zapadają w pamięć!

Abovedada House, Edward Rojas Arquitectos

Zaprojektowany jako zespół budynków z kolebkowymi sklepieniami Abovedada House zapewnia niezwykły widok na chilijską część Patangonii – dziką krainą obfitującą w zapierające dech w piersiach krajobrazy. Centralny moduł to przestrzeń wspólna łącząca salon, kuchnię i jadalnię. Po jego bokach znajdują się natomiast sypialnie – w północnym skrzydle dla rodziców (połączona z biblioteką), a w południowym dla dzieci oraz gościnna. Całość powstała przy użyciu drewna, pochodzących z recyklingu dachówek i tradycyjnych technologii.

House Luisina, Reimers Risso Arquitectura

Argentyński projekt już od samego początku powstawał z myślą o dalszej rozbudowie. Liczącą 94 m kw. przestrzeń mieszkalną oraz studio fotograficzne uzupełnia szeroki system betonowych modułowych galerii z ceglanymi sklepieniami. Dopełnione ściankami działowymi w dowolnym momencie mogą rozszerzyć układ funkcjonalny mieszkania; w innym przypadku z powodzeniem pełnią role rozległego tarasu, który właściciele wykorzystują m.in. do urządzania wernisaży.

OFMA Offices in a Vineyard, MAPAA

Masywny budynek na południu Santiago otaczają winnice i gaj oliwny. Zlecone przez właścicieli zadanie obejmowało projekt dwóch niezależnych przestrzeni biurowych połączonych wspólną częścią konferencyjną, piwnicy na wino oraz kuchni. Dodatkowym wyzwaniem było zaprojektowanie przestrzeni tak, aby pomieściła wysoki na 3,6 metra i szeroki na sześć metrów zabytkowy gobelin, który ozdobił centralną część budynku.

Stone House, Estudio Alberto Tonconogy y Asociados

Przypominający szałas dom projektu Estudio Alberto Tonconogy y Asociados znajduje się u podnóża Andów. Ze względu na nieregularne ukształtowanie terenu, aby osiągnąć potrzebny metraż architekci połączyli szklanym przejściem dwa osobne budynki. Całość jest w pełni autonomiczna dzięki systemowi uzdatniania wody oraz panelom słonecznym. 

Smiljan Radić

House for the Poem of the Right Angle, Smiljan Radić

Smiljan Radić, chilijski architekt chorwackiego pochodzenia, już od wielu lat kojarzony jest przede wszystkim z surowej, pierwotnej stylistyki. Nie inaczej jest w przypadku zacisznego domu z czarnego betonu ukrytego pośród lasów w Vilches, w Chile. Do stworzenia akurat takiej formy budynku architekta zainspirowała seria abstrakcyjnych obrazów „The Poem of the Right Angle” autorstwa Le Corbusiera. Betonowe ściany o grubości 12 centymetrów stanowią oprawę dla połączenia trzech dużych okien dachowych, wsporników i ostrych kątów. Ciemny kolor elewacji kontrastuje z ciepłą barwą cedrowego drewna użytego do wykończenia wnętrza. Białe, pomalowane elementy rozciągające się na od ścian po sufit podkreślając nieregularną strukturę budynku. Pomieszczenia zaplanowano jako jednolity tunel okalający wewnętrzny dziedziniec. Ściany z tej strony są przeszklone, aby zapewnić lepszy widok na patio oraz inne obszary rezydencji.

House in La Juanita, Delfina Riverti + FRAM arquitectos

Położony w pobliżu jeziora Jose Ignacio w Urugwaju projekt to dzieło lokalnej architektki Delfiny Riverti. Niezwykle strome zbocze sprawiło, że układ funkcjonalny rozłożono tu na dwie osobne bryły połączone mostem; całość natomiast ułożono na palach, które zagwarantowały wyrównanie poziomów obu części. Za wyjątkiem fundamentów, cała konstrukcja została wykonana z różnych gatunków drewna, łącząc wykorzystanie twardszych odmian jako elementów konstrukcyjnych oraz miękkich z których wykonano ściany działowe.

Barrenechea House Extension, Cafeina Design

Zlokalizowany na podwórku boliwijskiej rezydencji domek dla gości sam w sobie zachwyca przemyślaną formą. Na 148 metrach kwadratowych ulokowano pokój gościnny, biuro oraz część wypoczynkową złożoną z sauny, basenu oraz grilla. Głównym wyznacznikiem projektu było poszanowanie natury oraz troska o rosnące tu drzewa; w drugiej kolejności architekci skupili się na zapewnieniu prywatności oraz poczucia intymności mimo sąsiedztwa z rozległym gmachem głównego domu. Wykorzystanie glinianych cegieł to natomiast próba uhonorowania tradycyjnych technik budowlanych w rejonie Santa Cruz.

Casa P406, Orfali & Ehrenfeld

Znajdujący się 25 km od historycznej osady Los Vilos w Chile dom letniskowy składa się z czterech kontenerów morskich. Wykorzystanie akurat takiego materiału podyktowane było niesprzyjającymi budowie warunkami. Poszczególne segmenty zostały połączone w całość w warsztacie pracowni, a następnie przetransportowane na miejsce. Dodatkowym atutem takiego sposobu realizacji było również znaczące obniżenie kosztów budowy.

Lobster House, Martín Dulanto Arquitecto

Projekt peruwiańskiej pracowni obejmował stworzenie domu składającego się z dwóch niezależnych części. Podział funkcjonalny podkreślają zastosowane zabiegi stylistyczne – na dole zdecydowano się na system szklanych paneli, górę zdobi natomiast galeria łukowych okien.

W efekcie na pierwszy poziom składa się ogólnodostępna część dzienna skupiająca salon, kuchnię i jadalnię, toaleta, a także dwie sypialnie gościnne z własnymi łazienkami. Na piętrze z kolei znajdziemy kolejne trzy sypialnie w tym jedną połączoną z garderobą, pralnię oraz pomieszczenie gospodarcze.

Casa Mais Linda, Leo Romano

W XVII-wiecznym mieście Itu, około 100 kilometrów na zachód od São Paulo, znajduje się Casa Mais Linda (tłum. „najpiękniejszy dom świata”). Niezwykłe otoczenie znalazło swoje odbicie w projekcie przygotowanym przez wywodzącą się ze środkowej Brazylii pracownię architektoniczną Leo Romano. Pochyły teren obejmujący również część lasu podyktował ułożenie domu na żelbetonowych filarach. Te, w połączeniu z fantazyjnie wygiętym, betonowym dachem, składają się na monumentalny, brutalistyczny klimat całości. Lekkości dodają bryle szklane segmenty odsłaniające żółtą kuchnię oraz drewnianą boazerię.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Geometria stosowana

Geometria stosowana

Lima | 25 marca 2022

Niezwykła dwupiętrowa rezydencja z arkadami projektu Martína Dulanto. Casa Lava!