Hourglass Corral położony na greckiej wyspie Milos to najnowszy dodatek do Voronoi’s Corrals, projektu, który pracownia DecaArchitecture rozpoczęła dziesięć lat temu tworząc niezwykły wakacyjny ośrodek, gdzie przyroda odgrywa rolę nadrzędną, a przestrzeń wyznacza matematyczny diagram.
Grecka wyspa Milos jest częścią europejskiej sieci Natura 2000, która ogranicza wielkość konstrukcji, które można zbudować na obszarach chronionych. Architekci z DecaArchitecture z siedzibą w Atenach zostali zatrudnieni do zaprojektowania sieci domów wakacyjnych na wyspie. Prace rozpoczęli 10 lat temu od dokładnej oceny kilku lokalizacji w oparciu o niezliczone kryteria. Przyjrzeli się słońcu, wiatrowi, dźwiękom morza, geologicznej morfologii i panoramicznemu pięknu.
Krajobraz podzielony diagramem Woronoja
– Spędziliśmy tam mnóstwo czasu, aby poczuć wyspę. Bo nie chodziło tylko o stworzenie domów do zamieszkania, ale wtopienie ich w krajobraz i naturę – wspomina Alexandros Vaitsos, jeden z założycieli DecaArchitecture.
– Próbowaliśmy rozszyfrować uczucia, których doświadczaliśmy w każdym miejscu. Aurę, klimat, genius loci każdego zakątka. W efekcie stworzyliśmy drobiazgową mapę obejmującą zarówno najlepsze widoki, ruchy wiatru, orientację słońca jak i cienia w stosunku do zboczy, oraz rozmieszczenie flory i różnych cech geologicznych – dodaje Carlos Loperena, drugi wspólnik DecaArchitecture.
Architekci przeprojektowali cały krajobraz na podstawie diagramu rosyjskiego matematyka Georgy Woronoja, dzieląc przestrzeń na odrębne strefy, które są w równej odległości między sąsiednimi punktami. W ten sposób w zagrodach stworzono odrębne mikroklimaty dla rozwoju biologicznego i budowania różnych strategii zrównoważonego rozwoju.
Projekt realizowano w dwóch etapach na przestrzeni ostatniej dekady. W efekcie na rozległym terenie powstało kilka zabudowań, każde otoczone gajem oliwnym oraz zagrodą ze zwierzętami i różnorodną roślinnością.
Hourglass Corral. Z migawką w suficie
Hourglass Corral jest najnowszym i największym budynkiem, jaki powstał w ramach projektu. Znajdziemy tu m.in. cztery sypialnie skierowane na południe, każda z własną łazienką, kuchnią, salonem i jadalnią. Również ich układ dyktował diagram Woronoja.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest system świetlików umieszczonych w centralnym punkcie stropu każdego z pomieszczeń, które przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego domu. Pod każdym świetlikiem znajduje się przypominające migawkę aparatu urządzenie zaciemniające, sterowane zainstalowanym przy łóżku przełącznikiem.
Podobnie jak pozostałe zabudowania powstałe w ramach projektu, Hourglass Corral otacza kamienne ogrodzenie, które zarówno oddziela jak i chroni obszary dzikie i rolnicze. Prowadzone tu uprawy obejmują śródziemnomorskie gatunki roślin wykorzystywanych do ekstrakcji olejków eterycznych. Uprawy pokrywają również dachy budynków sprawiając, że zabudowania harmonijnie wtapiają się w krajobraz.
To nie koniec projektu, w najbliższych latach planowane jest dalsza rozbudowa ośrodka w zgodzie z naturą wyspy.
Więcej na: www.deca.gr