Świątynia kultowych mebli Eamesów

To prawdziwe archiwum designu. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa z połowy ubiegłego stulecia mają swoją nową świątynię. Archiwum Eamesów to prawdziwa skarbnica ponadczasowych projektów.

Kiedy Ray i Charles Eames zostali zapytani „Jakie są granice projektowania?” odpowiedzieli, odwracając pytanie: „Jakie są granice problemów?”. Gromadząca tysiące przedmiotów kolekcja Eamesów jest jedynym w swoim rodzaju zapisem niezwykłego partnerstwa słynnej pary, która oscyluje wokół unikalnych metodologii i różnorodnych zainteresowań. Teraz dla publiczności archiwa otworzyła fundacja opiekująca się spuścizną Eamesów.

Po raz pierwszy w historii udostępniona została szerokiej publiczności imponujących rozmiarów kolekcja mebli słynnych projektantów. Uzupełnieniem dla nich są przedmioty i rysunki, które obrazują przegląd prac projektowych Raya i Charlesa Eamesów.

– Archiwum Eamesów jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ są w nim rzeczy, które kochali i cenili moi dziadkowie. To ogromna radość, że w końcu mogę dzielić się tymi dziełami w ten sposób – mówi Llisa Demetrios, główna kuratorka i wnuczka Raya i Charlesa Eamesów.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Archiwum Eamesów zaprasza do swojego świata

Świeżo odremontowany budynek w Richmond (California) stał się domem dla tego niesamowitego, obejmującego 40 tys. pozycji zbioru. Można się tu poczuć niczym Alicja w Krainie Czarów.

Oprócz mebli, które trafiły do produkcji, znajdziemy tu ich prototypy, narzędzia i przedmioty osobiste należące do projektowego duetu.

Do najważniejszych eksponatów należą prototypowe części samolotu, które Eamesowie opracowali dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w 1943 roku. Wykonali je z formowanej i laminowanej sklejki wyginanej w aerodynamiczne kształty.

Znajdziemy tu też ręcznie robione prototypy słynnych foteli z formowanej sklejki z 1941 roku. Prawdziwą gratką jest też jedna z dwóch wielkoformatowych rzeźb ze sklejki, które para wystawiła w 1944 roku na wystawie z okazji 15. rocznicy MoMA.

Charles i Ray Eamesowie wraz z pracownikami w ciągu dziesięcioleci sfotografowali i opracowali setki tysięcy projektów. Eamesowie używali fotografii do dokumentowania projektów i wyrażania własnych pomysłów. Zdjęcia były narzędziem komunikacji i edukacji. Biuro Eamesów wypełniały więc archiwa fotograficzne łącznie z robiącą wrażenie długą ścianą wypełnioną lightboxami. To wszystko można teraz zobaczyć w archiwum Eamesów.

Archiwa zwiedzać można od 14 lutego 2024 r. Bilety w cenie 86 dolarów należy kupować z miesięcznym wyprzedzeniem. Więcej na ten temat tutaj.

Charles Eames i Ray Eames – pionierzy nowoczesnego designu

Amerykańskie małżeństwem projektantów przemysłowych. Nazywani jednymi z nestorów nowoczesnej architektury i mebli. Zajmowali się także projektowaniem przemysłowym i graficznym, sztuką piękną i filmem. Choć Charles był twarzą biura, a jego żonę traktowano bardziej jako asystentkę to jednak małżonkowie pracowali razem jako partnerzy kreatywni. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów należą krzesło Eames Lounge i krzesło do jadalni Eames.

Love story, sklejka i kraina Oz

Eamesowie poświęcali około 13 godzin dziennie, pracując sześć lub siedem dni w tygodniu Nadzorowali też działalność swojego zespołu współpracowników. Przez lata do ich ekipy należeli wybitni projektanci, takie postaci jak Gregory Ain (główny inżynier firmy Eamesów podczas II wojny światowej), Don Albinson, Harry Bertoia, Annette Del Zoppo, Peter Jon Pearce i Deborah Sussman.

Warto zaznaczyć, że Eamesowie wyznawali filozofię „uczenia się przez działanie” – przed wdrożeniem nowego pomysłu dokładnie analizowali potrzeby i ograniczenia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ożywcza metamorfoza

Ożywcza metamorfoza

Los Angeles | 30 grudnia 2022

Duńska marka reinterpretuje osiem klasycznych projektów Eamesów

Małe przyjemności

Małe przyjemności

Londyn | 13 grudnia 2022

Zabawna metamorfoza mieszkania w wiktoriańskim domu to apoteoza przyjemności

Design jest kobietą

Design jest kobietą

Weil am Rhein | 13 lutego 2022

Vitra Design Museum zaprasza na wystawę poświęconą ikonicznym projektantkom