Graficzne wyrazy solidarności. Oto jak artyści oddają hołd Ukrainie

Artystki i artyści z całego świata ślą wyrazy wsparcia dla obywateli Ukrainy, w czasie ich heroicznej walki o wolność i przyszłość kraju. Wykorzystują do tego najbardziej uniwersalny język – sztukę.

Poniżej prezentujemy prace, które w ostatnich dniach najbardziej zapadły nam w pamięć.

Paweł Jońca
Więcej prac: tutaj

Urodzony w 1968 r., absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zajmuje się przede wszystkim ilustracją prasową, choć zdarza mu się również projektować plakaty i okładki. Jego prace można zobaczyć na łamach magazynów i tygodników w Polsce i za granicą. On sam najchętniej podejmuje tematy społeczne, psychologiczne i związane z nowymi mediami.

Zaprojektowany przez niego niedźwiedź został wystawiony na specjalną aukcję charytatywną jako plik do własnoręcznego wydrukowania, za symboliczne 10 zł. Cały dochód pójdzie na pomoc Ukrainie (Polska Akcja Humanitarna). Plakat spotkał się z ogromną popularnością – udostępniły go media m.in. we Wiedniu, na Karaibach i w Grecji. Na zamknięcie drugiego dnia sprzedaży Paweł Jońca ogłosił, że na konto wpłynęło już zawrotne 13400 zł.

Hania Kmieć „Love”

Hanna Kmieć
Więcej prac” tutaj

Od roku absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki Projektowej. Połówka młodego duetu graficznego studio.kmicic. Otrzymała wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2017, za ilustracje do „Drugiej Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej” dla Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Swoją pracę skupia na ilustracjach. Lubi żartować, ale ilustracją zajmuje się nie na żarty.

Susie Hammer „Peace”

Susie Hammer
Więcej prac: tutaj

Występująca pod pseudonimem Susie Hammer Zuzanna Młotek to polska ilustratorka i malarka, niegdyś mieszkająca w Madrycie a dziś w Warszawie. Współpracuje z hiszpańskimi wydawcami, rysuje książki dla dzieci, tworzy murale i uczestniczy w wielu wydarzeniach artystycznych miasta. Na co dzień uczy plastyki w szkole Montessori i prowadzi warsztaty dla dzieci.

artyści dla Ukrainy
Ola Jasionowska „Zło”

Ola Jasionowska
Więcej prac: tutaj

Autorka identyfikacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, plakatu „Dziękujemy Spacerowiczom”, Hozmówek Hanną i neonu Dzielnicy Wisła na moście Świętokrzyskim.  Od 2015 zatrudniona w Biurze Marketingu Miasta, gdzie dba o tworzenie trochę ładniejszej Warszawy.

Prócz przygotowania licznych plakatów zachęcających do wsparcia uchodźców, Ola zaoferowała również osobom z Ukrainy możliwość zatrudnienia podczas realizowanych przez nią projektów.

artyści dla Ukrainy
Przemek Kotyński „Kamień_Nożyce”

Przemek Kotyński
Więcej prac: tutaj

Ilustrator, projektant i dyrektor artystyczny, związany z branżą reklamową, filmową, gier i prasy. Inspiruje go Polska Szkoła Plakatu oraz amerykańskie ilustracje konceptualne. Wśród jego klientów znajdziemy m.in. „Newsweek”, „Men’s Health”, „L’Express”, Car and Driver, Ferrero, Garnier oraz Peugeot.

Daria Solak
Więcej prac: tutaj

Studiowała grafikę na ASP w Warszawie i Bolonii, aktualnie mieszka w Londynie. Ilustratorka na pełen etat;  największą frajdę sprawia jej rysowanie filiżanek, kwiatów i ładnych dziewczyn. Wszystkie jej prace są wykonywane ręcznie – farbami, kredkami, markerami.

Aleksandra Morawiak „Sercem z Ukrainą”

Aleksandra Morawiak
Więcej prac: tutaj

„Od kilku dni moje myśli wędrują tylko w jednym kierunku – do naszych sąsiadów, którym przyszło mierzyć się z wojną” – pisze w poście na swoim Instagramie. „Nie mogłam sobie dziś znaleźć miejsca i z potrzeby serca stworzyłam ten symboliczny kolaż. Możecie pobrać go z mojej strony i dowolnie wykorzystać – jako tapetę na telefon czy plakat. Link znajdziecie w moim bio. Ja mam zamiar go wydrukować i powiesić na drzwiach mojej pracowni, by symbolicznie okazać wsparcie. Mimo ogromu smutku, który jest teraz wokół nas, ze wzruszeniem obserwuję jak wielu Polaków zjednoczyło się, organizuje pomoc i robi, co może i jest to absolutnie wspaniałe. Każdy najmniejszy gest ma znaczenie i jestem pewna, że będzie doceniony.”

Beata Śliwińska „Serce Ukrainy”

Beata Śliwińska Barrakuz
Więcej prac: tutaj

Beaty Śliwińskiej chyba przedstawiać nie musimy – jej fenomenalne kolaże niejednokrotnie gościły na łamach „Design Alive”. Zaprojektowane przez nią ukraińskie serduszko jest obecnie jedną z najpopularniejszych grafik, będących tłem dla informacji o formach niesienia pomocy. Nie mniejszą sympatię zdobyła również jej druga praca – kolażowy portret Wołodymyra Zelenskiego, prezydenta Ukrainy.

Nina Dzyvulska
Więcej prac: tutaj

Ninę wojna dotknęła osobiście – pochodzi z Kijowa oraz studiowała na Kijowskiej Akademii Sztuki i Architektury. Charakterystyczne dla niej kolorowe portrety codzienności zastąpiły w ostatnich dniach liczne grafiki solidaryzujące się z Ukrainą.

Martyna Wójcik-Śmierska „Ciemność, Mrok, Strach – Solidarność Z Ukrainą”

Martyna Wójcik-Śmierska
Więcej prac: tutaj

Polska graficzka i ilustratorka, rocznik ’85. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych ze specjalizacją projektowanie graficzne. Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuję plakaty, okładki, tworzy ilustracje do książek i gazet.

Prócz plakatu artystka przygotowała również kotyliony do samodzielnego przygotowania. „Wydrukujcie wycinankę na papierze A4 i zmontujcie kotyliony! Weźcie na demonstrację, wspierajcie Ukrainę!! 💙💛” – pisze na swoim Instagramie. Szablony można pobrać: tutaj

Paweł Szlotawa „Support Ukraine”

Paweł Szlotawa
Więcej prac: tutaj

Urodzony w Głogówku, aktualnie mieszka w Łodzi. Student grafiki na Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach poprzez prostą formę, pokazuje to co go otacza. Interesuje się nie tylko ilustracją, ale również projektowaniem graficznym. Dzięki łączeniu różnych dziedzin, chce aby jego ilustracje trafiały do wszystkich odbiorców i choć na chwile wywołały uśmiech na twarzy odbiorcy.

Henryk Kwiatek „Syrenka za Wolność”

Henryk Kwiatek
Więcej prac: tutaj

Grafik, aktywista, kurator, sitodrukarz. Fan cyklizmu, typografii i betonu. Jego cykl typograficznych przedstawień architektury można spotkać od Nowego Jorku przez Marsylię, Katowice po Warszawę. Zaprojektowana przez niego Syrenka Warszawska wspiera obronę wolności w Ukrainie. Zysk ze sprzedaży plakatu zostanie przekazany na rzecz jednej z organizacji wspierających potrzebujących w Ukrainie.

Patryk Hardziej
Więcej prac: tutaj

Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki.

Rick Berkelmans
Więcej prac: tutaj

W wielu miejscach w Polsce dostrzeżemy również plakat holenderskiego twórcy Ricka Berkelmansa. Na co dzień ilustrator współpracuje z markami takimi jak Nike, Google czy Ikea tworząc barwne portrety codzienności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ceramika pełna troski

Ceramika pełna troski

Warszawa | 21 kwietnia 2023

Åoomi prezentuje limitowaną linię talerzy z ilustracjami polskich artystów

Graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Miej ich na oku

Warszawa | 21 listopada 2020

Oto graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Pobierz za darmo plakat „Love” Barrakuz + DA! Niech rozprzestrzenia się miłość, nie wirus!

„Love”

Warszawa | 24 kwietnia 2020

Dzielimy się z Wami miłością w czasach zarazy