Artystyczna odsiecz polska

wiedeń | marcin mońka

20 września 2014 | Sztuka | Wydarzenia |

Sztuka krajów Europy Środkowej i Wschodniej znalazła poważnego sprzymierzeńca. Jest nim duża targowa impreza – VIENNAFAIR. W tym roku znów z udziałem polskich galerii.

VIENNAFAIR to międzynarodowe targi promocji sztuki. W stolicy Austrii zdają sobie jednak sprawę, że konkurowanie choćby z takimi wydarzeniami jak Art Basel nie ma sensu, dlatego też organizatorzy postanowili skupić uwagę na fenomenie sztuki Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś, po trzech latach od wprowadzenia dość poważnych zmian w formule imprezy, VIENNAFAIR to bardzo szeroka platforma do prezentowania osiągnięć najnowszej sztuki z krajów pozostających w bliskim sąsiedztwie Austrii, udowadniających nie tylko jej potencjał ale także redefiniujących pojęcia „Europy Środkowej” czy „Europy Wschodniej”. Gościem targów są co roku także polskie galerie specjalizujące się w sztuce współczesnej i najnowszej, choć oczywiście nie tylko one. W 2012 targi prezentowały artystów Białorusi, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. W 2013 szczególnie zaznaczona zostanie obecność Polski i Gruzji. Szczególne znaczenie miały targi sprzed roku, gdy Wiedeń odwiedziło aż 10 polskich galerii – RASTER, Lokal 30, Le Guern, Starter, Dawid Radziszewski, Starter, Stereo, Czułość, BWA Warszawa, Żak/Branicka – polska galeria z Berlina oraz Collectiva z Berlina i Poznania.

Ilościowo w tym roku oferta wygląda na nieco skromniejszą, ponieważ do Wiednia wybiera się pięć warszawskich galerii. Właściwie wszystkie są dobrze znane w mieście nad Dunajem. Po raz kolejny miłośnicy sztuki z całej Europy będą mogli przyjrzeć się bliżej ofercie przygotowanej przez Czułość, Le Guern, Lokal 30, Galerię Dawid Radziszewski oraz Monopol. Właściwie tylko ta ostatnia zadebiutuje na targach.

Oczywiście VIENNAFAIR pozostają wciąż w bliskim związku ze sztuką wywodzącą się z krajów Europy Zachodniej. Tegoroczna edycja ma jeszcze bardziej zbliżyć do siebie sztukę ze wschodu i zachodu kontynentu. A to dlatego, że impreza obchodzi okrągły jubileusz – przed nami już dziesiąta edycja wydarzenia. Zresztą targi mają bardzo rozbudowaną formułę. To nie tylko prezentacja wielu europejskich galerii, które do stolicy Austrii są zapraszane i skrzętnie korzystają z okazji aby pokazywać to, co najlepsze. Regularnie odbywają się tutaj również spotkania ze znanymi kolekcjonerami, artystami wreszcie marszandami. W tym roku ważna stanie się przestrzeń dialogu, poświęcona n.in. źródłom nowej energii w w sztuce. Szczególną uwagę międzynarodowe środowisko zwróci na sztukę najnowszą wywodzącą się z Rumunii, która będzie gościem specjalnym wydarzenia. Oczywiście to nie wszystko: przez trzy dni będzie można uczestniczyć w Vienna Focus, Vienna Talks czy np. odwiedzać Zone1, gdzie na 20 metrach kw. Można zobaczyć indywidualne prezentacja najmłodszego pokolenia artystów.

VIENNAFAIR odbędą się od 2 do 5 października. Więcej: www.viennafair.at

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Secesja w detalach

Secesja w detalach

Wiedeń | 21 października 2024

AKA Studio przenosi ducha Wiener Werkstätte do współczesnego hotelu

Stan nieważkości

Stan nieważkości

Wiedeń | 19 lutego 2022

Wiedeński apartament zachwyca luksusem w stylu lat 70.