– Tworzymy dla osób niezwykle wymagających. Klient premium jest bardzo świadomy i szybko potrafi ocenić jakość produktu – mówi Paulina Rowińska, architekt wnętrz i krajobrazu trójmiejskiego dewelopera Allcon.
W Gdańsku trwa budowa Atrium Oliva. To unikatowy projekt mieszkalny, zdobywca międzynarodowego zielonego certyfikatu BREEAM i europejskiej nagrody dla branży nieruchomości – European Property Awards. O pracy nad przestrzeniami premium opowiada nam Paulina Rowińska, architekt wnętrz i krajobrazu trójmiejskiego dewelopera Allcon.
Atrium Oliva subtelnie nawiązuje do klasycznych domów atrialnych, popularnych m.in. w starożytnym Rzymie czy krajach arabskich. Jak ta inspiracja wpłynęła na proces tworzenia inwestycji?
Paulina Rowińska: – Charakterystyczna dla projektów atrialnych jest centralizacja funkcji – zamknięty dziedziniec stanowi przestrzeń integracyjną, gdzie tętni codzienne życie. To miejsce idealne do międzypokoleniowych spotkań, rozmów, wspólnych aktywności i odpoczynku. Razem z pracownią Roark Studio wprowadziliśmy ten zamysł do naszej inwestycji w Gdańsku. Atrium Oliva posiada wewnętrzne patio – oddzielone od świata zewnętrznego, wyłączone z ruchu kołowego, kameralne, z wodą i bogatą roślinnością. Wiele do zaoferowania mają również przestrzenie integracyjne, które realizujemy wewnątrz inwestycji. Należy jednak zaznaczyć, że idea domów atrialnych była dla nas jedynie punktem wyjścia. Musieliśmy zmodyfikować ją do potrzeb współczesnego człowieka.
Co to oznacza?
Klasyczne domy atrialne były projektowane wokół wewnętrznej przestrzeni, która poza funkcją integracji domowników gwarantowała prywatność. Wejścia do pomieszczeń oraz okna znajdowały się od strony dziedzińca. Dawało to wrażenie zamknięcia na świat zewnętrzny.
Znana z zabytków, zieleni, ciekawych miejsc i ludzi. Dlatego zaproponowaliśmy projekt otwarty, wkomponowany w willową zabudowę tej części miasta, z lokalnymi usługami na parterze. Zależało nam na stworzeniu jak najbardziej komfortowego i harmonijnego miejsca do życia, gdzie panują dobre warunki zarówno do indywidualnego odpoczynku, jak i dbania o relacje z innymi.
Czy ta harmonia będzie widoczna także we wnętrzach Atrium Oliva?
Tak, zdecydowanie. We wnętrzach zaproponowaliśmy wysokiej klasy minimalizm, który wyraża się w szlachetności i perfekcyjnym współgraniu wszystkich elementów. Zdecydowanie postawiliśmy na jakość, a nie na ilość. Za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć mnogości bodźców i bezrefleksyjnego epatowania metkami. Zamiast tego wybraliśmy dojrzałe, wyważone wnętrza, które zachwycają standardem. Eleganckie, a zarazem udomowione, zaprojektowane z pasją i czułością.
Materiał do ich wykonania, czyli naturalny granit, sprowadzamy z Włoch. Każdy element w inwestycji jest przemyślany, drobiazgowo analizowany, by współtworzył przestrzenie stanowiące przedsionek mieszkania, w których chce się spędzać czas. To miejsce, które ma dawać poczucie intymności, zapewniać spokój po trudach dnia, zachęcać do dbania o siebie i innych.
Atrium Oliva to projekt niestandardowy, przedstawiciel trójmiejskiego segmentu premium. Jak projektuje się wnętrza inwestycji z najwyższej półki?
Tworzymy dla osób niezwykle wymagających. Klient premium jest bardzo świadomy i szybko potrafi ocenić jakość produktu. Wiemy, że ma szeroką wiedzę i doskonale zna rynek, ale staramy się zaskakiwać go i pokazywać rozwiązania, których jeszcze nie widział. Dlatego szukamy materiałów na całym świecie, realizujemy wiele elementów na zamówienie, współpracujemy z rzemieślnikami i artystami. Stawiamy na rozwiązania indywidualne, których próżno szukać w innych projektach. Dbamy o najmniejszy detal. Każdego materiału proponowanego przez pracownię musimy dotknąć, ocenić barwę w zestawieniu z innymi elementami, a także trwałość i fakturę. Nieodpowiednia gra kolorów czy złe oświetlenie mogą zaburzyć efekt końcowy, na który pracowaliśmy miesiącami.
Jak przystało na produkt premium, w Atrium Oliva nie brakuje udogodnień. Jak narodził się nietypowy pomysł, żeby w inwestycji mieszkaniowej zrealizować tężnię solankową?
Tężnia solankowa korzystnie wpływa na układ oddechowy człowieka, dlatego tak chętnie jest wykorzystywana w uzdrowiskach. Bardzo zależało nam na stworzeniu miejsca, które będzie sprzyjać zdrowiu na co dzień, a nie tylko na wakacjach. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić to rozwiązanie do inwestycji mieszkaniowej. Trójmiasto oczywiście może poszczycić się czystym, nadmorskim powietrzem, ale chcieliśmy zaoferować klientom coś więcej.
Kolejnym nietypowym rozwiązaniem są ciemne wnętrza saun. Nasza strefa SPA zdecydowanie oddaje klimat inwestycji, poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Bardzo dużo czasu zajęło nam znalezienie odpowiednich produktów do barwienia na ciemno drewna, które poradzą sobie z wysokimi temperaturami, ale udało się. Przyciemnione sauny będą jeszcze bardziej sprzyjać relaksowi i wyciszeniu, które tak bardzo chcieliśmy zapewnić mieszkańcom Atrium Oliva.
W kontekście atmosfery we wnętrzach inwestycji bardzo ważne jest również oświetlenie. W strefie rekreacyjnej zainstalowaliśmy więc nowoczesny System DALI. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy będą mogli wybierać odpowiednie, zaprogramowane dla nich sceny świetlne. W zależności od nastroju i potrzeb.
Czy Atrium Oliva wpisuje się w szerszy koncept realizacji premium firmy Allcon?
Zdecydowanie. Chcemy tworzyć miejsca, w których mieszkańcy czują się dobrze i bezpiecznie. Zapewniające spokój i wytchnienie. Nasi klienci to często osoby bardzo aktywne zawodowo, poszukujące przestrzeni do odpoczynku. Tworzymy dla nich przyjazny mikroświat, w którym mogą zostawić za sobą zgiełk codzienności i zwolnić tempo.
Zdajemy sobie też sprawę, że każda realizowana przez nas inwestycja to wizytówka Grupy Allcon. To najlepszy PR – produkt, którego jakość broni się sama i który jest odzwierciedleniem naszej unikalnej tożsamości, wyrażonej w dojrzałości, uważności i dbałości o przyszłego mieszkańca.