Darling Point to portowe, wschodnie przedmieścia Sydney. Choć położone jest zaledwie cztery kilometry od biznesowej części miasta, to odnaleźć można tutaj wiele ciekawych, historycznych budynków – również tych wpisanych na listę dziedzictwa narodowego. W jednym z wiktoriańskich domów, studio Alexander & Co stworzyło projekt wnętrza, dostosowując nowoczesne rozwiązania do lokalnej architektonicznej tradycji
Ambicją studia Alexander & Co było połączenie przeszłości Darling Point z nowoczesnością australijskiego domu. W obrębie zabytkowych murów budynku zespół opracował nowy plan piętra, wprowadzając podział na cztery sypialnie wraz z tarasem i ogrodem. Właściciele domu to pięcioosobowa rodzina z trójką małych dzieci. Rodzice chcieli zatem oddzielić część przestrzeni dla dorosłych od tej, która wprowadzałaby udogodnienia dla dzieci – w tym pokoje z biurkami, szafami i miejscem do zabawy. Pokoje na niższych piętrach i całoroczny ogród miały dawać możliwość zarówno spokojnego, rodzinnego posiłku, cichej, prywatnej rozmowy, jak i organizacji dużych spotkań z przyjaciółmi.
Zadaniem architektów było stworzenie spójnej opowieści o miejscu i jego historii, a jednocześnie projekt domu, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł znaleźć własny, ulubiony kąt. Powstała dzięki temu bardzo intymna, ale jednocześnie elegancka i niezwykle jasna przestrzeń.
Atmosferę domu tworzą przede wszystkim użyte materiały. W kuchni, dwa relingi z litego mosiądzu, czy też delikatne oprawy świetlne, z czasem pokryją się patyną, odzwierciedlając szczerość doboru tworzywa. Dopilnowano również, by w trakcie realizacji projektu, wiele elementów powierzchni zostało ręcznie wykończonych – od polerowania tynku, malowania linii bocznych, po deski podsufitowe i nowoczesne panele ścienne. Rzemieślnicze wykonanie dodało wnętrzom szlachetnego uroku.
Alexander & Co wprowadzili również wiele odniesień do historycznej zabudowy – w kuchni zaproponowali tradycyjne brukowane podłogi wapienne, centralną klatkę schodową, a także współczesną interpretację tradycyjnych paneli ściennych. Na piętrze rodzinną łazienkę zaprojektowano w stylu tradycyjnego ogrodu zimowego z oknem stalowym i drewnianymi panelami sufitowymi.
Darling Point to strefa ochrony dziedzictwa i każde nowe elementy architektoniczne są mocno strzeżone przez społeczność. Projektowany dom miał odzyskać swoją historię, ale jednocześnie musiał wynikać z lokalnych uwarunkowań. Architekci poszukiwali więc piękna, odkrywając zarówno to, co minione, jak i współczesne, łącząc świeże spojrzenie na wzornictwo, delikatne, nieco kobiece podejście do formy z bardzo klasycznymi rozwiązaniami.