Baku pięknieje dzięki architektom

| MAC

23 lutego 2011 | Miejsca

W byłych republikach radzieckich powstają architektoniczne perły. Spośród wielu byłych republik nieustannie zmienia się przestrzeń Baku, czyli stolicy Azerbejdżanu. Powstanie tam gigantyczne Centrum Kultury, zaprojektowane przez studio Zahy Hadid.

W byłych republikach radzieckich powstają architektoniczne perły. Spośród wielu byłych republik nieustannie zmienia się przestrzeń Baku, czyli stolicy Azerbejdżanu. Powstanie tam gigantyczne Centrum Kultury, zaprojektowane przez studio Zahy Hadid.

Azerbejdżan dla nas to w głównej mierze dalekie skojarzenia: z jednej strony znane z kart literatury polskiej i powieści Stefana Żeromskiego, z drugiej zaś współczesnego sportu i starań o organizację największych wydarzeń światowych (miasto ubiegało się bez powodzenia m.in. o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku). Niepowodzenia w żaden sposób nie powstrzymują rozmaitych inwestycji, i trudno nie odnieść wrażenia, że byłe radzieckie republiki nie prowadzą pewnej wewnętrznej rywalizacji na inwestycje, które starają się realizować ich miasta.

W stolicy Azerbejdżanu powstaje więc gigantyczny obiekt – Centrum Kultury, które zostało dedykowane byłemu prezydentowi kraju Hajdarowi Alijewowi, zmarłemu w 2003 roku.

Do współpracy zaproszono studio Zahy Hadid, jednej z najprężniejszych pracowni architektonicznych, znane m.in. zarówno z projektów Muzeum Sztuki Współczesnej w Cincinnati czy fabryki BMW nieopodal Lipska, jak i skoczni narciarskiej w Bergisel w Innsbrucku. Współpraca studia z władzami Azerbejdżanu nikogo już nie dziwi. Jest to bowiem pewien wspólny mianownik łączący dawne republiki ZSRR (w Kazachstanie mnóstwo pracy wykonali z kolei Brytyjczycy z Foster Partners). Także w Uzbekistanie powstają fascynujące obiekty, ostatnio w Taszkiencie m.in. Pałac Międzynarodowego Forum Uzbekistanu.

Architekci stworzyli dla powstającego Centrum Kultury w Baku przestrzeń na ponad 100 tys. m kw., w której znajdą się m.in. sala konferencyjna, muzeum, ogromna biblioteka oraz trzy sale audytoryjne. Oraz oczywiście centralny plac, na którym będzie się ogniskować życie mieszkańców.

Cały ogromny, falujący obiekt wyłoni się niczym z ziemi, aby asymetryczna bryła Centrum stała się naturalną częścią otoczenia i dobrze wkomponowywała się w krajobraz. Co więcej, falująca bryła obiektu w zależności od perspektywy, z jakiej na nią w przyszłości będą spoglądać mieszkańcy, będzie to pojawiać się, to znikać. Bryła Centrum Kultury będzie miękka, a wrażenie tej miękkości pogłębi barwa – wszystko zostanie utrzymane w jasnych barwach, z dominującą bielą.

Centrum Kultury, które powstaje w centrum stolicy Azerbejdżanu ma stać się widmowym znakiem przemian w mieście, zachodzących tam nieustannych zmian rewitalizacyjnych. Stąd też rozłożenie punktów ciężkości – obiekt stanie się centralnym punktem Baku, będzie jednak naturalnie oddychać, a życie mieszkańców będzie odbywać się także w najbliższej przestrzeni, placach wypełniających najbliższe sąsiedztwo centrum. Przestrzeń otwarta w przyszłości też zostanie wykorzystana w celach kulturalnych – tam m.in. będą odbywać się wydarzenia artystyczne.

Więcej: www.zaha-hadid.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artystyczny wymiar nauki

Artystyczny wymiar nauki

Warszawa | 1 września 2023

„BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” 2023 z polską premierą EVOLVER