Buty przyszłości

Współpraca między trójmiejskim artystą i projektantem Zulu Kukim oraz Davidem Roubachem, CEO Balena Science, to prawdziwa rewolucja w projektowaniu obuwia, łącząca innowacyjny design z ekologią.

Ich wspólne dzieło – but wyprodukowany w technologii druku 3D – jest przykładem na to, jak technologia i zrównoważone materiały mogą współistnieć, wyznaczając nowe standardy w modzie.

Rdzeniem tej współpracy jest BioCir®flex3D, materiał opracowany przez markę Balena Science, charakteryzujący się nie tylko wysoką wydajnością, ale również biodegradowalnością.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Kreatywna wizja Zulu Kukiego zaowocowała projektem, który łamie konwencjonalne kanony estetyki, czerpiąc inspirację z motoryzacji.

– Tak jak nie kupujemy samochodów wyłącznie ze względu na ich wygląd – muszą być także funkcjonalne, bezpieczne i niezawodne – te same zasady obowiązują przy projektowaniu obuwia – podkreśla projektant.

Zulu Kuki, znany z przekraczania granic sztuki i designu, w tej kreacji zrywa z tradycyjną estetyką obuwia. Zamiast klasycznej, jednolitej konstrukcji, buty dzielą się na dwa główne elementy: tradycyjną cholewkę i futurystyczną podeszwę. To jednak nie tylko wizualne arcydzieło – but jest modułowy, dostosowywany do potrzeb użytkownika, z wymiennymi podeszwami i skarpetami, co pozwala na personalizację obuwia w niespotykany dotąd sposób.

Inspiracją do powstania projektu były smukłe linie i funkcjonalne elementy samochodów wyścigowych z lat 70., takich jak Porsche 935. Wpływy te są szczególnie widoczne w integracji elementów przypominających wloty powietrza oraz dynamicznych kształtach buta.

Współpraca Zulu Kukiego i Balena Science to przykład, jak sztuka, design i innowacja mogą współgrać z odpowiedzialnością za środowisko.

BioCir®flex3D nie tylko umożliwia tworzenie butów o wysokiej wydajności, ale jest także materiałem kompostowalnym i podlegającym recyklingowi, co wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zulu Kuki w jego pracowni na Dolnym Mieście w Gdańsku. Zdjęcie: Wojciech Trzcionka

Łukasz „Zulu Kuki” Pączkowski

Artysta multidyscyplinarny, projektant, tancerz, fotograf, projektant mody streetwearowej, założyciel agencji kreatywnej i pasjonat nowych technologii. Jeden z pionierów wykorzystywania technologii druku 3D w projektowaniu i produkcji funkcjonalnego obuwia. Współzałożyciel marki odzieżowej RELAB, agencji kreatywnej teal, a także head of creative londyńskiego pisma „CYBR Magazine”. Zajmuje się projektowaniem odzieży i obuwia, grafiką 3D oraz fotografią. W swoich pracach z premedytacją zaciera granice pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Balena Science

Balena Science

Marka zajmuje się produkcją innowacyjnych, biodegradowalnych i nadających się do recyklingu materiałów, które mają na celu zastąpienie szkodliwego plastiku zrównoważonymi, cyrkularnymi rozwiązaniami. Jednym z kluczowych produktów w jej portfolio jest BioCir®flex3D – biobazowany, elastyczny i trwały materiał do druku 3D, który łączy wysoką wydajność z korzyściami dla środowiska, dzięki swojej biodegradowalności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: