Uchwycić to, co nieuchwytne

– W swoich pracach próbuję nadać formę czemuś, co z zasady formy nie ma: emocjom, uczuciom, atmosferze, relacjom międzyludzkim. Wewnętrzna potrzeba nadania kształtu tym zjawiskom jest moją próbą porządkowania świata – mówi Beata Szczepaniak.

Rzeźbiarka i projektantka uwielbia grę układem kompozycyjnym w przestrzeni, relacją kształtów i kolorów, łączeniem ze sobą kontrastowych materii.

Bardzo ważne jest dla niej oddziaływanie na odbiorcę, na jego zmysły i uczucia.

Interesują ją procesy zachodzące w naturze oraz emocje i relacje międzyludzkie. Próba przełożenia tych zjawisk na język form to jej projektowe wyzwanie.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Beata Szczepaniak (ur. 1988) pracuje przede wszystkim w materiałach ceramicznych, ale wybiera także metal i tworzywa sztuczne.

Jej kompozycje łączą nieregularne, pozornie sprzeczne kształty – ich masywność współistnieje z subtelnymi partiami formy. Taka gra kontrastów stanowi próbę przetłumaczenia niematerialnych doznań i naturalnych procesów na język materii.

Jest absolwentką Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, uczestniczką programów rezydencyjnych w Szanghaju, Osace i Monachium oraz członkinią stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło.

Jej prace prezentowano m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz działalności twórczej, artystka dzieli się swoim doświadczeniem, prowadząc pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wazony przytulanki

Wazony przytulanki

Bruksela | 22 marca 2025

Wielkoformatowe, dywanowe rzeźby Shishi San są jej międzynarodową wizytówką

Rzemiosło, które koi

Rzemiosło, które koi

Amsterdam | 15 lutego 2025

W czasach niepewności Alfhild Külper tworzy ostoje miękkości i bezpieczeństwa

Szklana pustka

Szklana pustka

Wrocław | 1 lutego 2025

Kalina Bańka-Kulka zaklina tematy pustki i gromadzenia w szklanych artefaktach