Zaplanowane na 23 kwietnia Biennale Sztuki w Wenecji miało po raz 59. zgromadzić artystów z całego świata. Aktualne działania wojenne w Ukrainie postawiły jednak organizację wydarzenia pod znakiem zapytania. Głos zabrali również artyści z Rosji.
W wydanym w mediach społecznościowych komunikacie Raimundas Malašauskas, kurator Rosyjskiego Pawilonu, a także towarzyszący mu artyści Alexandra Sukhareva i Kirill Savchenkov, ogłosili, że wycofują się z uczestnictwa w wydarzeniu. Wyrazili również wyrazy szacunku i wsparcia dla osób dotkniętych wojną.
W odpowiedzi organizatorzy Biennale Sztuki jeszcze tego samego dnia wydali oficjalne oświadczenie. W jego treści wsparli decyzję artystów z Rosji:
„Biennale wyraża pełną solidarność z tym szlachetnym aktem odwagi i stoi po stronie powodów, które doprowadziły do tej decyzji; dramatycznie ucieleśniającej tragedię, która dotknęła ludność Ukrainy. Biennale w Wenecji pozostaje miejscem, w którym językiem dialogu jest kultura i sztuka, oraz potępia wszystkich, którzy za pomocą przemocy uniemożliwiają pokojową wymianę poglądów.”
Pawilon Rosyjski powiązany z… Ławrowem
Uwadze publicznej nie umknęły również powiązania organizatorów Rosyjskiego Pawilonu z rosyjskim rządem. Mianowaną przez ministerstwo kultury komisarz Pawilonu jest od 2021 roku Anastasija Karnejewa, córka Nikołaja Wołobujewa, byłego generała FSB, a obecnie szefa firmy Rostech produkującej broń dla Putina. Karnejewa jest również współzałożycielką firmy Smart Art, która w 2019 r. objęła 10-letni patronat nad organizacją Rosyjskiego Pawilonu. Drugą właścicielką jest Jekatierina Winokurowa, córka szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.
W poniedziałek na oficjalnym profilu Pawilonu pojawiło się niepodpisane oświadczenie wspierające decyzję artystów.
Pawilon Ukraiński. Niewiadoma…
Na ten moment nie wiadomo jak potoczą się losy Ukraińskiego Pawilonu. Prace nad projektem zostały wstrzymane a artysta którego twórczość miała zostać zaprezentowana, 63-letni Pawło Makow, schronił się wraz ze swoją rodziną w Charkowie.
Przez ostatnich osiem lat wraz z innymi twórcami aktywnie angażował się we wsparcie ukraińskich żołnierzy. – Straciłem wszelkie związki z Rosją, gdy w 2014 r. rozpoczęła się wojna. Z mojego punktu widzenia nie da się współpracować z państwem, które otwarcie i agresywnie atakuje twój kraj i które zajmuje jego terytorium” – przekonuje artysta.
La Biennale di Venezia
Biennale Sztuki w Wenecji organizowane jest co dwa lata, od 1895 roku, na przemian z Biennale Architektury. To najważniejszy przegląd sztuki w świecie. Po rocznym zawieszeniu działania z powodu pandemii jako nowy termin Biennale Sztuki wyznaczono 23 kwietnia -27 listopada 2022. Opiekunem Polskiego Pawilonu jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki a tegoroczną reprezentantką – polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.