Bjarke Ingels przekształcił prom w pływającą rezydencję

Bjarke Ingels, słynny duński architekt prowadzący pracownię BIG (Bjarke Ingels Group), zamienił wycofany z eksploatacji prom w luksusowy dom rodzinny z widokiem na zabytkowy port w Kopenhadze.

Ingels pod koniec 2016 roku zakupił statek zadokowany wówczas w pobliżu dawnego terenu przemysłowego. Dziś okolica ta stała się lokalnym centrum kreatywności a prom wyjątkowym domem.

– Ludzie ostrzegali mnie, że mieszkanie na barce jest jednocześnie najlepszą i najgorszą rzeczą w życiu – wspomina Ingels. – Okazało się to całkowitą prawdą, jest albo absolutnie wspaniale, albo całkowicie beznadziejnie – dodaje, wspominając chwile, kiedy podczas pierwszej zimy, gdy zamieszkał na promie wraz z żoną, architektką Rut Oterą, oraz nowo narodzonym synem, zdarzały się sytuacje, gdy nie było ogrzewania lub bieżącej wody. – Życie na statku to nieustająca nauka, z biegiem czasu pewne zwyczaje stają się normą, całkowicie zmienia się nasze podejście do życia.

Pierwotnie statek był już częściowo przystosowany do zamieszkania jednak małżeństwo dokonało całkowitej renowacji jego wnętrza. Na końcach głównego pokładu, który wcześniej pełnił funkcję podjazdu dla samochodów, zainstalowano przesuwne ściany, nadając przestrzeni loftowy charakter. Na górnym poziomie znajduje się obszerny salon z niepowtarzalnymi widokami, podwieszonym kominkiem i wygodnymi sofami marki Kibisi. Po drugiej stronie natomiast ulokowano otwartą kuchnię wyposażoną przez włoskiego architekta Lucę Cipellettiego. Urządzony na dachu taras zapewnia widok na zjawiskową panoramę. Przestrzeń pod pokładem przekształcono w futurystyczny pokój zabaw dla syna Ingelsa, dwuletniego Darwina. Mimo licznych zmian zachowano również m.in. dwie kapitańskie kabiny, a całość uzupełniono licznymi pamiątkami z rodzinnych podróży.

Bjarke Ingels już od dawna jest zwolennikiem konstrukcji pływających. W 2016 roku stworzył Urban Rigger, pływający kompleks mieszkaniowy zaprojektowany w celu złagodzenia niedoboru mieszkań studenckich w Kopenhadze, a następnie w 2019 roku BIG zadebiutowało koncepcją Oceanix City, w ramach której 10 tys. ludzi zamieszkało na archipelagu modułowych, sześciokątnych wysp.

Bjarke Ingels to niezwykle charyzmatyczny i jeden z najbardziej uznanych współczesnych architektów. W 2016 roku „Time Magazine” umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. Tworzy nowatorskie i spektakularne projekty rezalizowane na całym świecie. Do najbardziej znanych projektów BIG Architects zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze. Bjarke Ingels ze współpracownikami zaprojektowali również Towarową 22 – miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie. To pierwszy projekt tej duńskiej pracowni w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bjarke Ingels ma 45 lat. Został zauważony zaraz po studiach (praktykował przez 3 lata u słynnego Rema Koolhaasa), a Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji otrzymał mając zaledwie 30 lat.

Więcej na: www.big.dk 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED

Noma. Wioska mistrza René Redzepiego

Noma

Kopenhaga | 20 listopada 2020

Jedna z najlepszych restauracji na świecie. Wiejska sielanka w mieście

Wielka piątka. A w niej szczecińska Filharmonia [zdjęcia]

Wielka piątka

Barcelona | 23 marca 2015

Finałowa piątka Nagród im. Miesa van der Rohe z Filharmonią.

Nowe królestwo Lego [wideo]

Królestwo Lego

Billund | 5 października 2014

Nowe królestwo Lego buduje słynna duńska firma.