Buona Fiera! „Polski” przewodnik po Milan Design Week 2025

Mediolan na początku kwietnia zamienia się w światową stolicę designu. 63. edycja Salone del Mobile startuje 8 kwietnia, a Milan Design Week 2025 rozpocznie się już dwa dni wcześniej, 6 kwietnia. Sprawdziliśmy polskie akcenty, które warto wpisać na listę must see podczas wizyty w Mediolanie.

Z roku na rok, coraz trudniej zdecydować, co wybrać z ogromnej oferty targów, festiwalu i wszystkich wydarzeń towarzyszących, bo jedno jest pewne – wszystkiego zobaczyć się nie da.

Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po najciekawszych wydarzeniach, w których biorą udział polscy projektanci – zapowiada się włoskie święto polskiego rzemiosła i designu!

Buona Fiera!

Vas Florum
Alcova

➢ Villa Borsani, Via Umberto I, 148, 20814 Varedo
➢ Villa Bagatti Valsecchi, Via Vittorio Emanuele II, 48, 20814 Varedo
➢ Pasino Glasshouses (Serre di Pasino), Space P1 51-49 Via Vittorio Emanuele II, 20814 Varedo
➢ Ex SNIA Factory, 20814 Varedo

Założona w 2018 roku przez Valentinę Ciuffi (Studio Vedèt) i Josepha Grimę (Space Caviar) Alcova stała się jednym z najczęściej obserwowanych projektów w Fuorisalone, co roku przyciągając ponad 90 000 odwiedzających. Z poprzednich edycji znamy już zjawiskowe historyczne rezydencje w Varedo – Villa Borsani i Villa Bagatti Valsecchi. W tym roku Alcova rozszerza ekspozycję o dwie nowe lokalizacje: dawną fabrykę SNIA i szklarnie Pasino, w których mieściły się jedne z największych upraw białych storczyków w Europie. 

W szklarniach Pasino zobaczymy m.in. wystawę Marcin Rusaka „Ghost Orchid”. Wydrukowane w 3D rzeźby z PLA, inspirowane procesem hodowli kwiatów, odzwierciedlają napięcie pomiędzy konserwacją a transformacją.

Projekt, opracowany we współpracy z Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Łukasiewicza, łączy badania nad biodegradacją. Niestandardowe bioreaktory i systemy enzymatyczno-bakteryjne aktywują kontrolowany rozkład, zamieniając wystawę w dynamiczną eksplorację cyklów życia materiałów.

Ponadto w Alcova udział biorą Aleksandra Jakuć oraz Marcin Kuberna założyciel marki Grôpk.

Maygo Design

➢ Cavallerizze (National Museum of Science and Technology Leonardo da Vinci), Milano, via Olona 4

W samym sercu Milan Design Week 2025 platforma 5VIE zaprasza do odkrycia „armonie invisibili” – immersyjnej podróży, która bada subtelne siły łączące to, co widzialne, z tym, co niewidzialne, formę ze znaczeniem, obiekt z intuicją. W tym roku, obok historycznych przestrzeni Palazzo Correnti (via Cesare Correnti 14) i SIAM (via Santa Marta 18), wyjątkowa ekspozycja odbędzie się w prestiżowej lokalizacji Cavallerizze przy via Olona 4. To właśnie tam zaprezentowana zostanie wystawa „Crafting Connections” Małgorzaty Truszkowskiej (Maygo Design Studio), eksplorująca bogate dziedzictwo tekstylne Podlasia w nowoczesnej interpretacji. Po sukcesie edycji z 2024 roku projekt ewoluował w kolekcję ręcznie wykonanych dekoracji ściennych, inspirowanych tradycją północno-wschodniej Polski oraz rodzinną Łomżą artystki.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Romantic Brutalism

➢ Viale di Porta Vercellina 11

Wystawa „Romantic Brutalism” ukaże polski design na styku brutalizmu i folkloru. Fundacja Visteria, założona przez Katarzynę Jordan, organizuje obszerny przegląd polskiego rzemiosła i designu. Kuratorką wystawy jest Federica Sala, która skupiła się na kluczowych wątkach związanych z naturą i postnaturą, badając, w jaki sposób historyczne wpływy brutalizmu, romantyzmu, sztuki ludowej i art déco kształtują współczesną polską kulturę designu.

– Ambicją tej wystawy jest zapoznanie świata z bogactwem polskiego designu. Wykracza ona poza znane nazwiska, aby odsłonić rodowód łączący historię ze współczesnością. Naszym celem jest zilustrowanie, w jaki sposób pojęcia takie jak natura, wieczność i transformacja oraz style takie jak brutalizm, romantyzm, dekadencja, folk i art déco są dziś reinterpretowane i wyobrażane na nowo. Efektem są intrygujące fuzje, takie jak romantyczny brutalizm czy postnaturalny dekadentyzm – wyjaśnia Federica Sala, kuratorka mediolańskiej wystawy.

Swoje prace pokaże 23 artystów: Jan Ankiersztajn, Anna Bera, Marek Bimer, Zofia Chylak, Monika Dąbrowska-Picewicz, Derive, Formosophy, Maciej Gąsienica-Giewont,  The Good Living & Co, Kasia Harasym, Hasik Design, Marcin Kuberna, Kasia Kucharska, Mikołaj Moskal, Aleksander Oniszh, Agnieszka Owsiany, Monika Patuszyńska, Jakub Przyborowski, Marcin Rusak, Filomena Smoła, Splot Kilim, UAU Project, Aleksandra Zawistowska.

Wystawa Galerii Craftica „Emotions Passion Burgundy. Artigiani Polacchi”

➢ Via Matteo Bandello, 14

Ekspozycję organizowaną przez galerię Craftica można będzie oglądać w Galerii Rossana Orlandi od 7 do 13 kwietnia.

Wśród uczestników znajdą się m.in. Bimer Light i Zofia Ursic, zwyciężczyni II edycji Programu Kunszt, organizowanego przez Fundację Rodziny Staraków, a także Formosophy, Maciej Gąsienica Giewont, Monika Dąbrowska-Picewicz, Alicja Patanowska, Anna Bera, Paul Bik, Paweł Jasiewicz, Anna Milczanowska, Igor Polasiak, oraz Anna Wojczyńska, wraz z Moniką Skorupską z Mosko Ceramics.

Prace łączą tradycyjny kunszt z innowacyjnym podejściem, oferując świeże spojrzenie na współczesne wzornictwo. Każde dzieło opowiada historię swojego miejsca i dziedzictwa, jednocześnie artyści śmiało patrzą w przyszłość, łączą kunszt z innowacyjnymi pomysłami, tworząc niepowtarzalny i charakterystyczny język wyrazu.

Cyryl Zakrzewski w galerii Rossana Orlandi

➢ Via Matteo Bandello, 14

Galeria Rossana Orlandi to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia podczas wizyty w Mediolanie. W tym roku na wystawie „Ro Collectible” można będzie obejrzeć m.in. prace Cyryla Zakrzewskiego.

Salak Studio na Isola Design Festival 2025

➢ BasicVillage: Via dell’Aprica 12, part of the Isola Design District

Podczas Isola Design Festival 2025, projektantka Alicja Korbut, założycielka Salak Studio, zaprezentuje stół Mess. Tegoroczna, szósta już edycja festiwalu eksploruje design zorientowany na człowieka. Rzemiosło i technologia łączą się w nieoczekiwanych formach – kolorowych lamp, dziwacznych siedzisk i sztucznych ukwiałów.

Buona Fiera

Ada Sokół x Moooi

➢ Via Filippo Turati 2
➢ Rho Fiera Milan, Hall 22 |Stand A08-B07

W tym roku prace Ady Sokół ponownie zagoszczą na festiwalu Salone del Mobile w Mediolanie. To kontynuacja współpracy z marką Moooi, zapoczątkowanej w 2022 roku, w ramach której artystka przenosi zwierzęta z kolekcji Memento Moooi do świata 3D. Tym razem jej prace będą prezentowane nie tylko w pawilonie marki podczas festiwalu, ale również w nowo otwartym salonie sprzedaży, w specjalnej strefie Meditation Garden – poświęconej współpracy z ABK Group.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Comune – Objects in Motion

➢ Superspatial, Via Nicola Antonio Popora 126

Comune powraca do Mediolanu na drugą edycję. W tym roku kolektyw współpracuje z pracownią architektoniczną SuperSpatial, przekształcając jej świeżo wyremontowane, 300-metrowe biuro w przestrzeń wystawienniczą.

Kuratorami Comune Milan 2025 są The Good Living&C, Lexavala, Dérive a za scenografię odpowiada Anna Szczęsny. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Szymon Keller, The Good Living&Co, Lexavala, Mati SipioraPani Jurek, hasik design, Maria Gil oraz Noke Architects i Ola Niepsuj z ich nowym, wspólnym projektem Ludism.

Nodi

➢ Via Paolo Frisi 3

Podczas tygodnia designu w Mediolanie, w Porta Venezia Design District na wystawie Deoron „Elevating Objects” będzie można oglądać nowe lampy marki Nodi. Deoron to międzynarodowa wystawa, której kluczem jest kreatywne podejścia do projektowania. Od radykalnych eksploracji materiałów po wyrafinowany minimalizm, ekspozycja kieruje się jedną zasadą: ekspresyjną siłą przedmiotów. 

Homo Faber Fellowship

➢ Casa degli Artisti, drugie piętro, Via Tommaso da Cazzaniga, Corso Garibaldi, 89/A

W House of Switzerland Milano Fundacja Michelangelo Foundation zaprezentuje wystawę, na której uznani mistrzowie spotkają się z talentami jutra. Wśród 23 duetów, złożonych ze wschodzących talentów i mistrzów rzemiosła znajdziemy, specjalizującą się w hafcie Alicję Stanską i jej wykonany w duecie z uczennicą projekt – Rotomat, zainspirowany wyrafinowanym zegarkiem Jaeger-LeCoultre.

Loope

➢ Rho Fiera Milan, Hall 11P | Stand M14

Nowa marka, której premiera odbędzie się podczas Salone del Mobile w Mediolanie 2025, powstała pod kierownictwem kreatywnym Tomka Rygalika. Meble Loope, wykonane w 100 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu, można po latach użytkowania zwrócić i przekształcić w inny, aktualnie dostępny produkt. Marka, w całości produkowana w Polsce, prezentuje kolekcję Effects, obejmującą pięć linii: Armstrong, Rounder, ALLin, OneL i faT Ta.

Zięta Studio

➢ Rho Fiera Milan, Hall 14P | Stand E39

Rok 2025 upływa pod znakiem 15-lecia działalności marki Zięta Studio, a okrągłe 20 lat świętuje największy i najstarszy manifest technologii FiDU – ikoniczny stołek Plopp, który w 2005 roku nabierał swoich pierwszych kształtów. „Polski ludowy obiekt pompowany powietrzem” debiutował podczas Salone Satelite w 2007, a dziś jest m.in. w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu.

Paged Meble

➢ Rho Fiera, Hall 5 | Stand A20

Już po raz 44. Paged Meble zaprezentuje swoją ofertę na targach Salone del Mobile w Mediolanie. Polska firma, od lat łącząca tradycję gięcia drewna z nowoczesnym designem, tym razem sięga do swoich bogatych archiwów. Na tegorocznej ekspozycji będzie można obejrzeć pierwsze meble z kolekcji Heritage – odświeżone ikony polskiego wzornictwa z lat 50. i 60.

AQForm

➢ Euroluce, Hall 6 | Stand B20

Na tegorocznej edycji targów Euroluce marka zaprezentuje oświetlenie rozumiane, jako element kształtujący atmosferę, podkreślający charakter wnętrz i pobudzający zmysły. Na wystawie pod hasłem pojawią się przedpremierowe nowości, odważne kompozycje i rozwiązania, które zmieniają sposób myślenia o świetle.

Nowodvorski

➢ Euroluce, Hall 2P | Stand A34

Euroluce to wydarzenie, które prezentuje światło nie tylko pod kątem technologicznym i funkcjonalnym, ale przede wszystkim jako ważny element kształtujący przestrzeń i decydujący o naszym komforcie emocjonalnym. Nowe lampy w inspirujących aranżacjach zaprezentuje tu polska marka Nowodvorski.

ReHemptation

➢ Isola Design Festival, Basic Village, Via dell’Aprica

Podczas Milan Design Week 2025 po raz pierwszy zostanie zaprezentowany projekt ReHemptation, realizowany przez Husarska Design Studio we współpracy z The True Green. Marka przedstawi trzy modele mebli – LinStool, The HempSolo i HempStool – wykonane z innowacyjnego materiału Strumber, roślinnej alternatywy dla drewna.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z sercem ze złota

Dom z sercem ze złota

Mediolan | 17 października 2024

Ten mediolański apartament to luksusowy górski domek w miejskim wydaniu!

Córka wielu czarownic

Córka wielu czarownic

Mediolan | 21 września 2024

Sara Ricciardi to niezwykły głos nowej generacji włoskiego designu