Współczesna odyseja przez historię i design

W sercu Amsterdamu narodził się projekt, który płynnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Canal House II, zaprojektowany przez Framework Studio, to nie tylko prywatny dom założyciela pracowni Thomasa Geerlingsa i jego żony Danielle, ale także opowieść o bogatym dziedzictwie miasta, w którym zderzają się złoty wiek, sztuka Rembrandta i Vermeera oraz współczesne życie.

Canal House II, położony przy najstarszym kanale Prinsengracht, harmonijnie wpisuje się w historyczną tkankę Amsterdamu.

– To miasto, które żyje i oddycha swoją historią, a my chcieliśmy, aby nasz dom stał się częścią tej historii, jednocześnie pozostając miejscem, które odzwierciedla naszą wizję życia – wskazuje Thomas Geerlings.

Dzielnica, która niegdyś tętniła życiem kupieckim, a w XX wieku nękana przez degradację społeczną, przeszła fascynującą przemianę. Dziś jest to tętniące życiem miejsce, w którym eleganckie restauracje i hotele mieszają się z atmosferą codziennego życia rodzinnego.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Miasto, które oddycha historią

Sam budynek ma swoje korzenie w XVII wieku, kiedy to powstała jego pierwsza część. Przez wieki pełnił różne funkcje – od magazynu wina, przez skromne mieszkanie, po zaniedbywany pustostan.

Podczas 15-miesięcznego procesu renowacji Framework Studio podjęło się zadania przywrócenia historycznego charakteru budynku, jednocześnie wprowadzając współczesne elementy.

– To było jak odkrywanie ukrytej pod warstwami historii linii czasu tego budynku – mówi Geerlings.

Wnętrze domu odzwierciedla kolekcjonerską pasję właścicieli. Meble i przedmioty vintage tworzą narrację ich życia, łącząc estetykę z codziennością.

Canal House II

Dwa światy jednego domu

Wejście do domu prowadzi przez dwa poziomy: souterrain (piwnicy) i bel-etage (część reprezentacyjną).

Na poziomie souterrain, dawnego magazynu wina, zachowano surowe ściany i oryginalne belki, które nadają wnętrzu industrialny charakter. Na końcu holu ogromny stół Ado Chale wita gości w jadalni, która bezpośrednio łączy się z otwartą kuchnią.

Imponującą wyspę kuchenną wykonano z rzeźbionego drewna dębowego, pomalowanego w kolorze pasującym do marmurowych blatów. Kubistyczne detale na wysokich szafkach wyraźnie kontrastują z pomalowanym drewnem.

Między domowym biurem a kuchnią znajduje się także patio, które zalewa souterrain naturalnym światłem.

Canal House II

Na poziomie bel-etage króluje elegancja. Monumentalna klatka schodowa prowadzi do pokojów o wysokich sufitach, gdzie nowoczesność splata się z historią.

To piętro to galeria sztuki i stylowych przedmiotów, harmonijnie komponujących się z imponującymi marmurowymi posadzkami, w kontrastującym zestawieniu z XVII-wiecznymi, drewnianymi belkami oraz bogatymi sztukateriami na suficie.

W salonie, w anturażu niebieskiej sofy, niebieskich zasłon i niebieskiego dywanu, stanął stół Glass Italia, który odbija światło, tworząc wrażenie migoczącej wody. To subtelne odniesienie do kanału znajdującego się przed domem.

Główna sypialnia na pierwszym piętrze to otwarta przestrzeń o powierzchni 75  m kw.

Projektując tę część domu, Framework Studio postawiło na zintegrowanie różnych stref życia – od miejsca do pracy, po przestrzeń do relaksu.

Drugie i trzecie piętro to z kolei przestrzenie dedykowane dzieciom, które zostały zaprojektowane jako zabawne miniapartamenty, gdzie mogą swobodnie eksplorować życie.

Canal House II

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Remedium na skrajności

Remedium na skrajności

Amsterdam | 7 września 2024

Projekty studia Rive Roshan lekarstwem na spolaryzowany świat, w którym żyjemy

Nadzieja w Słońcu

Nadzieja w Słońcu

Amsterdam | 6 marca 2023

Marjan van Aubel swoje projekty opiera na energii słonecznej