Metamorfoza w Almagro

Renowacje zawsze stanowią wyjątkowe wyzwanie, wymagające precyzji i twórczej wrażliwości. Utrzymanie równowagi między zachowaniem historycznej autentyczności a wprowadzeniem nowoczesnych udogodnień to proces, który mogą z powodzeniem przeprowadzić tylko najlepsi w swojej dziedzinie. Takimi właśnie są architekci z pracowni Ciszak Dalmas, którzy we współpracy z Matteo Ferrarim podjęli się ambitnego przedsięwzięcia w samym sercu madryckiej dzielnicy Almagro.

Przemiana budynku z lat 70. XX wieku jest hołdem dla jego architektonicznej historii. Renowacja celebruje oryginalną bryłę, materiały i detale z tamtego okresu, przekształcając 140-metrowe wnętrze w nowoczesne, a zarazem pełne historii miejsce do życia.

Bazą projektu stała się kolorystyka wnętrza, utrzymana w ciepłych, neutralnych barwach. Takie rozwiązanie podkreśla architektoniczne detale domu, pozwalając na swobodną grę światła, które odgrywa kluczową rolę w aranżacji. Zróżnicowane poziomy oraz sufity o podwójnej wysokości nadają każdemu pomieszczeniu unikalny charakter, optycznie powiększając przestrzeń i umożliwiając swobodny przepływ promieni słonecznych.

Architekci szczególną uwagę przyłożyli do starannego rozmieszczenia pomieszczeń. Dwa symetryczne łuki oddzielają prywatną część domu, w której znajdują się główna sypialnia, garderoba, łazienka oraz przestronny salon, od części dziennej obejmującej kuchnię, jadalnię i taras. Antresola oraz ukryta spiralna klatka schodowa w półokrągłej strukturze dodają kolejne poziomy, tworząc dynamiczną grę brył, która podkreśla wysokość domu.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Z równą drobiazgowością zadbano o funkcjonalną, a zarazem estetyczną aranżację wnętrz. 

Ozdobę wnętrza stanowią odrestaurowane stoły, włoskie sofy vintage, krzesła Thonet oraz imponujący marmurowy zlew kuchenny. Półki na książki pełnią rolę elementów architektonicznych, a wyspa kuchenna dyskretnie ukrywa lodówkę.

Oryginalne katalońskie płytki i sklepione sufity zostały pieczołowicie odrestaurowane. Całość uzupełnia starannie dobrana paleta materiałów, od tradycyjnych terakotowych płytek na tarasie po mozaiki z żywicy i kamienia naturalnego w kuchni i łazience.

Mimo współczesnych udogodnień esencja domu pozostaje niezmienna. Projekt cechuje harmonijna równowaga, która zachowuje atmosferę definiującą ten dom przez ostatnie 50 lat.

Ciszak Dalmas
Od lewej: Alberto Gobbino Ciszak, Andrea Caruso Dalmas oraz Matteo Ferrari.

Ciszak Dalmas

Ciszak Dalmas to madrycka pracownia projektowa założona w 2009 roku przez Alberto Gobbino Ciszaka i Andreę Caruso Dalmasa. Ich portfolio obejmuje projekty zarówno dla osób prywatnych jak i komercyjne. Współpracowali m.in. z markami takimi jak Aesop, Bershka, Bosa, Loewe, Malababa, Max&Co., czy Zara. Oprócz współprac projektowych studio regularnie eksperymentuje z materiałami i tworzy limitowane edycje. Ponadto duet prowadzi La Clinica Design – cenioną markę meblową oraz niewielki projekt wydawniczy poświęcony dzieciom i procesowi ich nauki.

Matteo Ferrari

Urodzony w Modenie we Włoszech. Studia architektoniczne rozpoczął na Uniwersytecie w Ferrarze, a kontynuował na Katolickim Uniwersytecie w Kordobie w Argentynie. Edukację zakończył w 2008 roku. Wówczas przeniósł się do Madrytu, gdzie po współpracy z kilkoma pracowniami, założył własne studio w 2015 roku. Specjalizuje się w projektach mieszkaniowych, hotelarskich oraz usługowych. Od 2021 roku jest również zaangażowany w prowadzenie Forma Studio, specjalizującego się w rysunku architektonicznym. Od 2016 roku blisko współpracuje z pracownią Ciszak Dalmas.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zbyt ciepły na brutala

Zbyt ciepły na brutala

Madryt | 3 stycznia 2024

Raz jest nieco mroczny, a raz ciepły. Dom proj. Malu de Miguel zaskakuje!

Kolorowe życie w Madrycie

Kolorowe życie w Madrycie

Madryt | 17 października 2023

Kluczowym materiałem w projojekcie Studio Sierra + Delahiguera są płytki Zellige

Pochwała mobilności

Pochwała mobilności

Madryt | 1 lutego 2022

To rozwiązanie przypadnie to gustu wszystkim miłośnikom częstych przeprowadzek

Kino Rze?nia [zdj?cia]

Kino Rzeźnia

Madryt | 24 lutego 2014

Modelowy przykład, jak zmieniać publiczną przestrzeń.