Choć ograniczone kolejnymi obostrzeniami, liczne muzea, galerie sztuki i festiwale dzielą się z odbiorcami wiedzą i pięknem. Wychodząc naprzeciw odwiedzającym organizują pokazy online, wydłużają czas trwania ekspozycji, wszystko by mimo utrudnień być otwartym, edukować i pobudzać do refleksji. Co warto zobaczyć? Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych wydarzeń zebranych przez redakcję „Design Alive”. Bądźcie tam z nami!
Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty
22.10.2020–29.11.2020
www.galeriagaga.pl
www.zieta.pl
Meble i inne przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki. W istocie jednak architekt i projektant Oskar Zięta, bo o nim mowa, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu. 10. rocznicy artystycznej działalności Oskara Zięty towarzyszą liczne wydarzenia, w tym wystawa w Galerii Architektury GAGA MOS przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie. Ekspozycja w bardzo teatralny sposób prowadzi widza w świat twórczości Zięty, odsłaniając kulisy powstawania oraz istotę eksponatów – obiektów i rzeźb. – Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać? – pyta za Stanisławem Lemem Zięta, który właśnie te słowa uczynił mottem wystawy.
Helmut Newton: Lubię silne kobiety
16.10.2020–28.03.2021
www.csw.torun.pl
Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie zobaczymy na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton. Dla odwiedzających przygotowane zostały również filmy dokumentalne o artyście oraz odbędą się spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu.
Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego
23.10.2020 – 28.02.2021
www.msl.org.pl
Wystawa za punkt wyjścia bierze życie i twórczość Wacława Szpakowskiego (1883-1973), szczególną uwagę skupiając na początkach XX wieku, gdy artysta mieszkał i studiował w Rydze. Otwiera w ten sposób przestrzeń do dialogu, do którego zaprasza także twórców z innych pokoleń, by – wydobywając wątki zbiegające się w praktyce artystycznej Szpakowskiego – zainicjować nowe sojusze i spotkania, wykraczające poza horyzont zakreślony przez czas i miejsce życia samego artysty. Artystki i artyści, którzy wzięli udział w projekcie, podjęli różne wątki obecne w pracach, zainteresowaniach i języku Szpakowskiego, i wpletli je w nowe konteksty.
Działy Otwarte. Działy Zamknięte
5.11.2020–11.04.2021
www.cmwl.pl
W tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi obchodzi sześćdziesiątą rocznicę powstania. Wystawa zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość. Bogate zbiory CMWŁ stanowią źródło inspiracji dla współczesnych twórców. Magazyny i archiwa zostały otwarte i poddane interpretacji. Ze względu na złożony charakter poszczególnych kolekcji CMWŁ główna kuratorka muzeum, Marta Kowalewska zdecydowała się zbudować ekspozycję wokół trzech kolekcji: tkaniny artystycznej, tkaniny przemysłowej i odzieży. Do pracy zaprosiła artystki: Dominikę Krogulską i Małgorzatę Markiewicz oraz Marcina Różyca, kuratora projektów artystyczno-modowych i pracownika CMWŁ. W prace nad wystawą zaangażowane są również Katarzyna Biłas i Monika Kowalczyk z Działu Tkaniny Artystycznej CMWŁ.
Forum Mody Polskiej – Modopolis
6–7.11.2020
www.modopolis.pl
Modopolis – Forum Mody Polskiej to miejsce wymiany myśli i doświadczeń dla niezależnych projektantów, właścicieli marek, producentów, przedsiębiorców oraz studentów, którym bliskie są wartości zrównoważonego biznesu i etycznej mody. W nadchodzącej edycji pruszone zostaną zagadnienia takie jak transparentność marki modowej i kryzysy z nią związane oraz ekologia w branży mody – czym jest, jak ją realizować na różne sposoby, na co zwracać uwagę, jak unikać niedomówień i nadużyć.
Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba
13.112020–3.01.2021
www.mck.krakow.pl
Ekspozycja prezentująca wybór prac wybitnych twórców, ikonicznej pary artystycznego Krakowa, małżeństwa od ponad pół wieku, których połączyła miłość do grafiki. Wystawa w MCK jest okazją, aby pokazać małżeństwo artystów, którzy od ponad 50 lat dzielą nie tylko codzienność, ale również życie artystyczne. Mimo upływu lat nadal aktywnie wspólnie jeżdżą na plenery i pielęgnują artystyczne przyjaźnie i kontakty. Oboje ukończyli krakowską Akademię Sztuk Pięknych, tworząc swoje prace dyplomowe pod okiem najwybitniejszych profesorów grafiki: Ryszard Otręba u Mieczysława Wejmana, a Jadwiga Kaim‑Otręba u Konrada Srzednickiego. Choć ich twórczość różni się warsztatem i formą, łączą ich wspólne doświadczenia i rozumienie świata. W Galerii MCK zaprezentowano 50 prac będących pokazem ich graficznego kunsztu. Ekspozycję uzupełniają rodzinne zdjęcia, listy i wspomnienia.
Jan Bajtlik. „Linie, rytmy, labirynty”
29.09.2020–08.01.2021
Więcej o wydarzeniu: tutaj
Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na wystawę Jana Bajtlika „Linie, rytmy, labirynty”, która ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma, dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu. Na wystawie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie”, czyli misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”, a także serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku, cykl „Jardin Particulier I” unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które zostały wystawione publicznie po raz pierwszy.
Wystawa „Alchemic Couture”
16.10.2020–31.01.2021
www.starybrowar5050.com
Tej jesieni, zlokalizowana w samym sercu Starego Browaru Galeria na Dziedzińcu zaprasza do odkrywania świata Haute Couture w jego najbardziej wielowymiarowym wydaniu. 16 października holenderska projektantka Iris van Herpen, uznawana za jedną z najbardziej konceptualnych artystek w świecie mody, zaprezentuje swoje kreacje w ramach autorskiej wystawy „Alchemic Couture”. Publiczność będzie mogła zagłębić się w świat projektantki i podziwiać jej luksusowe dzieła, starannie wyselekcjonowane wspólnie z kuratorem wystawy Wojciechem Piotrem Onakiem.
Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
19.092020–28.02.2021
www.muzeumgdynia.pl
W ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni pokazuje zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy mają już na swoim koncie ważne i inspirujące osiągnięcia projektowe i produkcyjne. Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.
Wystawa „Eureka, czyli odkrywam!”
19.09.2020–30.04.2021
www.ethnomuseum.pl
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie stworzyli wystawę, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej. Na wystawie swoje prace, stworzone specjalnie na potrzeby projektu, prezentują współcześni artyści wizualni w składzie: Natalia Bażowska, Bartek Buczek, Karolina Grzywnowicz, Justyna Mędrala, Krzysztof Maniak oraz Magda Żmijowska. Każda praca poddana jest komentarzowi bliskiemu myśli Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów.