Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Po intensywnym wrześniu, październik nadszedł wręcz nieoczekiwanie. Jesienna szarówka nie jest jednak sygnałem do popadania w stagnację, najbliższe tygodnie wypełnione będą sztuką i designem w najlepszym wydaniu. Zobaczcie sami!

„Horyzont Zdarzeń” – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020
1–4.10.2020
www.mediations.pl

Wystawa odbędzie się w dwóch warszawskich lokalizacjach. Otwarcie pierwszej odsłony odbędzie się 1 października o godzinie 19.00, w przestrzeni Cukrów Praga. Natomiast druga część zaplanowana jest na  2 października, również o godzinie 19.00, w nowoczesnym kompleksie District Hall Warsaw. Znaczna część wystawy mieścić się będzie w Kampusie Innowacji CIC, największym w Polsce i regionie centrum innowacji technologicznej. Miejscu, gdzie wizje przyszłości dostają szansę na swoją realizację. Stanowiący jego część District Hall to otwarty dla wszystkich hub innowacji społecznej i przestrzeń współpracy. W wystawie wezmą udział artyści z kilkunastu krajów Azji i Europy, m.in. Koen Vanmechelen z Belgii, Daniel Lergon z Niemiec, Tao Ya-Lun z Tajwanu czy słynna para artystów z Chin: Sun Yuan i Peng Yu. Pokazane zostaną również dzieła cieszącej się wyjątkowym uznaniem za granicą polskiej artystki, Alicji Kwade. „Horyzont Zdarzeń” to wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska – imprezy artystycznej, która w tym roku zmienia swoją formułę i odbywa się aż w 7 miastach w Polsce.

95808794_3390416160986425_2334611791083995136_o

10. jubileuszowa edycja Warsaw Gallery Weekend
1–4.10.2020
www.warsawgalleryweekend.pl

Jak co roku galerie specjalizujące się w sztuce nowoczesnej i współczesnej zapraszają na weekend wspólnych wernisaży. Mając na uwadze obszerny program wystaw oraz wyjątkową sytuację związaną z pandemią, tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend potrwa aż cztery dni. Wszystko po to, aby zapewnić publiczności większy komfort i bezpieczeństwo zwiedzania. Po raz kolejny podczas WGW przyznana zostanie również Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING.

No_Regerts_eventback

Szymon Szewczyk „No Regerts”
1–10.10.2020
www.galeriaszara.pl

Otoczenie człowieka jest wystawione na działanie różnych czynników – ekonomicznych, społecznych i fizycznych. Cykl tworzenia i rozkładu powtarza się, zostawiając po sobie ślady geometrycznych konstrukcji i reklamowych szkieletów. Kształty umieszczone w przestrzeni Biennale Warszawa to pozostałości reklam świetlnych. Obiekty składające się na instalację reprezentują zmianę i niepewność, są pomnikami opierającymi się dyscyplinie postępu. Przedstawiają moment przejściowy, chwilę zawieszenia, tymczasowość. Odkrycia współczesnej archeologii, których znaczenie po czasie staje się zagadkowe. Zupełnie jak znalezione na statku obcych instrukcje pokryte nawarstwionym przez lata pyłem. W ich zarysach można dopatrywać się pozostałości pojedynczych liter i dynamicznych form. Przeterminowanych logotypów kojarzących się z energią, ruchem, przyjemnością, przyszłością.

muzeum_miejskie_tychy_niemczyk-ostatni_buntownik_architektury_3.10.2020_fb_wydarzenie

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury”
3.10.2020, godz. 18.30
www.muzeum.tychy.pl

Pokaz otwarty filmu dokumentalnego Marcina Zasady i Marcina Nowaka. To wyjątkowy, bo pierwszy film poświęcony pamięci i twórczości architekta, zmarłego 13 maja 2019 roku. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach – jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach–Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach.

14

Desa Design Days
3–4.10.2020
www.desa.pl

Piękno i użyteczność. To dwie najważniejsze cechy otaczających nas przedmiotów. Październikowe Desa Design Days częściowo poświęcone zostaną działalności kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którego projekty gwarantowały jedno i drugie. Tej jesieni przypada 70. rocznica jego powstania. Z tej okazji pierwszy październikowy weekend będzie przepełniony wyjątkowymi wydarzeniami dla miłośników designu. W sobotę po wystawie „Design. Piękno dla wszystkich” oprowadzi Cezary Lisowski, specjalista w dziedzinie sztuki użytkowej i koordynator wystawy. Z kolei niedziela to dzień pełen spotkań online, które śledzić można będzie na facebookowym profilu DESA Unicum.

120405934_10159266997030572_4898214660385331280_o

Cały świat to Bauhaus
9.10.2020, godz. 17.00 (online)
www.ma.wroc.pl

W 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia Bauhausu. Uczelnia artystyczna, która swoim nowatorskim programem i systemem kształcenia wywarła tak duży wpływ na niemal wszystkie dziedziny sztuki, że odczuwamy go do dziś. Wystawa „Cały świat to Bauhaus”, podzielona na osiem stref tematycznych, pokazuje różnorodne i frapujące aspekty twórczości i życia Bauhausu. Ekspozycja zawiera zdjęcia, prace na papierze, modele, dokumenty, filmy, teksty oraz obiekty. Zaprasza również do odkrywania proponowanych przez Bauhaus wielu szczegółowych koncepcji i rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa i sztuk scenicznych, a nawet modeli pedagogiki. W każdej strefie tematycznej wystawy, w oparciu o jeden obiekt, przedstawione są wybrane biografie przedstawicieli Bauhausu, pokazujące, co łączyło, a co dzieliło ich drogi życiowe.

pic

Jan Bajtlik. „Linie, rytmy, labirynty”
29.09.2020–08.01.2021
Więcej o wydarzeniu: tutaj

Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na wystawę Jana Bajtlika „Linie, rytmy, labirynty”, która ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma, dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu. Na wystawie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie”, czyli misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”. Godne uwagi będą również serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku, cykl „Jardin Particulier I” unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które zostały wystawione publicznie po raz pierwszy.

Wystawa „Nów w pełni”
październik 2020

www.nownowerzemioslo.pl

„Nów w pełni” to przewrotny tytuł kolejnego już przeglądu najlepszych prac polskich rzemieślników. To też coroczne święto Stowarzyszenia „Nów. Nowe Rzemiosło”. Na wystawie pojawią się obiekty z siedemnastu różnych pracowni z całej Polski, wykonane w różnych technikach i z różnych materiałów. Będą wśród nich meble, ceramika, akcesoria wyposażenia wnętrz, obiekty artystyczne, biżuteria, galanteria i tkanina. Można pokusić się o stwierdzenie, że to pełnia tego, co w polskim rzemiośle obecnie się dzieje. A rozwój stowarzyszenia i powstawanie kolejnych pracowni rzemieślniczych jednoznacznie wskazują, że dobrej jakości i unikalne rękodzieło ma się w Polsce coraz lepiej.

Iris Van Herpen - Wystawa Stary Browar

Wystawa „Alchemic Couture”
16.10.2020–31.01.2021
www.starybrowar5050.com

Tej jesieni, zlokalizowana w samym sercu Starego Browaru Galeria na Dziedzińcu zaprasza do odkrywania świata Haute Couture w jego najbardziej wielowymiarowym wydaniu. 16 października holenderska projektantka Iris van Herpen, uznawana za jedną z najbardziej konceptualnych artystek w świecie mody, zaprezentuje swoje kreacje w ramach autorskiej wystawy „Alchemic Couture”. Publiczność będzie mogła zagłębić się w świat projektantki. Podziwiać jej luksusowe dzieła, starannie wyselekcjonowane wspólnie z kuratorem wystawy Wojciechem Piotrem Onakiem.

118950241_10157531520742919_3192595157385118302_o

Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
19.092020–28.02.2021
www.muzeumgdynia.pl

W ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni pokazuje zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy mają już na swoim koncie ważne i inspirujące osiągnięcia projektowe i produkcyjne. Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.

eureka_designalive_1

Wystawa „Eureka, czyli odkrywam!”
19.09.2020–30.04.2021
www.ethnomuseum.pl

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie stworzyli wystawę, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej. Na wystawie swoje prace, stworzone specjalnie na potrzeby projektu, prezentują współcześni artyści wizualni. Są oni w składzie: Natalia Bażowska, Bartek Buczek, Karolina Grzywnowicz, Justyna Mędrala, Krzysztof Maniak oraz Magda Żmijowska. Każda praca poddana jest komentarzowi bliskiemu myśli Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów.

4397862487ded7130f5c9658b17e

Magdalena Abakanowicz
październik 2020
www.starakfoundation.org

Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin artystki. Przez całe życie i przez intensywną, pełną sukcesów drogę artystyczną Magdalena Abakanowicz była artystką niezależną. Niezależną od technik, które wykorzystywała, nadając im zupełnie nowe znaczenia, niezależną od tradycji, którą z szacunkiem interpretowała. Niezależną od własnej przeszłości, stale patrząc do przodu. Wieczny etyczny i estetyczny bunt, połączony z odwagą oraz niezwykłą czułością i przenikliwością wobec tematów, budowały jej dzieło, które szczególnie w czasach kryzysu, staje się niezawodnym kompasem. Na wystawie zaprezentowano między innymi: tkaniny oraz zespoły rzeźb ze zbiorów Starak Collection, „Zespół Czarnych Form Organicznych” z Muzeum Sztuki w Łodzi, „Abakany” z kolekcji Andrzeja Starmacha. Możemy również zobaczyć wybór dzieł z kolekcji Fundacji Magdaleny Marty Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

103151580_2896290813830431_5221037146282256763_o

MIASTOmovie8
7–11.10.2020
www.miastomovie.pl
To już 8. edycja wrocławskiego festiwalu filmów o mieście i architekturze. Jedyny w Polsce przegląd architektonicznych produkcji filmowych to również okazja, by o mieście porozmawiać podczas licznych dyskusji i spotkań z ekspertami. Hasłem, które przyświeca nadchodzącej odsłonie wydarzenia, są „Wielkie plany”.

wzory_na_jesien

WZORY na jesień 2020
17–18.10.2020
Więcej o wydarzeniu: tutaj

U progu jesieni Targi Designu Wzory ponownie otworzą przed wielbicielami dobrego wzornictwa trzy piętra wypełnione kolorami. Będzie stylowo i zielono jak zawsze oraz bezpiecznie jak jeszcze nigdy dotąd. Jak na Wzory przystało, nie zabraknie też warsztatów, w ramach których razem z fachowcami będzie można zagłębić się w świat ekologii i recyklingu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: