Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Koniec wakacji to nie koniec atrakcji. Z poniższego zestawienia dowiecie się, których wydarzeń na pewno nie możecie pominąć we wrześniu. A zapewniamy – jest z czego wybierać!

wydarzenia_wrzesień_designalive (4)

Not Fair. Targi sztuki współczesnej
4–6/09 2020
www.desa.pl

Not Fair to jedno z najważniejszych wydarzeń otwarcia jesiennego sezonu artystycznego w Warszawie.  W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 większość międzynarodowych targów zostało odwołanych lub przeniesionych do Internetu. Te polskie galerie, które są aktywne międzynarodowo, nie miały zatem szans pokazania najnowszych i najciekawszych prac reprezentowanych przez siebie artystek i artystów ekspertom i szerszej publiczności. DESA Unicum postanowiła wesprzeć je udostępniając swoją przestrzeń. Dzięki gościnie domu aukcyjnego galerie będą mogły dotrzeć do lokalnych odbiorców. Również tych nowych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się bliżej z programem i ofertą galerii reprezentujących artystów współczesnych.

wydarzenia_wrzesień_designalive (5)

TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT!
5-6/09, godz. 11:00-19:00
www.targirzeczyladnych.pl

Tylko kilka dni zostało do pierwszych targów designu w Warszawie po półrocznej przerwie. Targi Rzeczy Ładnych zapraszają na edycję TRŁ FRESH!, podczas której zaprezentuje się ponad 160 marek i projektantów, w tym rekordowa liczba 60 debiutantów. W tym samym miejscu i czasie odbędzie się także TRŁ PRINT! – święto polskiego plakatu, ilustracji i druku. Wydarzeniem specjalnym będzie premiera wystawy plakatów „Elementarz Polskiej Kultury”. 11 młodych ilustratorów, w tym Aleksandra Jasionowska i Basia Flores stworzyło 44 plakaty prezentujące najbardziej znane postaci i dzieła polskiej kultury z wszystkich dziedzin. Po raz pierwszy będzie je można zobaczyć właśnie w 5-6 września podczas Targów Rzeczy Ładnych. Kuratorami wystawy są Ewa Solarz, Karol Szafraniec i Małgorzata Miśkowiec.

wydarzenia_wrzesień_designalive (1)

Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii
 9/09/2020, godz. 17:00-19:00 (online)
www.facebook.com/events/306502690403674

Jak podaje UNESCO, aż 13% z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. O tym, jakie wyzwania przyniósł lockdown porozmawiają uczestnicy debaty Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, specjalizującej się w projektowaniu architektury i ekspozycji muzealnych.

wydarzenia_wrzesień_designalive (6) wrześniowe wydarzenia

Łódź Design Festival
17-20/09/2020
www.lodzdesign.com

Podczas przełożonej na jesień 14. edycji Łódź Design Festivalu, pod hasłem „Progres!” organizatorzy spróbują przekonać publiczność, że nadszedł czas, by przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. Hybrydowe wydarzenie przeniesie się do Internetu i wyjątkowych lokalizacji na terenie Łodzi. W specjalnie zaaranżowanych kontenerach, rozmieszczonych w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych, zostaną pokazane najważniejsze ekspozycje tej edycji. Dwa filary Łódź Design Festivalu – „must have” i „make me!” – jako pierwsze pojawią się w łódzkich pofabrycznych lokalizacjach – Manufakturze i Monopolis.

wydarzenia_wrzesień_designalive (7)

Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
otwarcie: 18/09, godz. 18:00
www.muzeumgdynia.pl

Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego na bohatera kolejnej, siódmej już wystawy w cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.

wydarzenia_wrzesień_designalive (8) wrześniowe wydarzenia

Deformacja odbicia – odbicia deformacji
wrzesień 2020
www.facebook.com/events/290641715355324

Stalowe lustrzane obiekty oraz instalacje Oskara Zięty zaprezentowane zostały w nieoczekiwanym kontekście historycznych przestrzeni Pałacu Królewskiego. Będzie to pierwszy tak obszerny pokaz artystycznego dorobku Zięty w Polsce. Zarazem okazja do świętowania dziesięciolecia jego działalności twórczej pod szyldem ZietaProzessdesign. W pałacowych salach zobaczymy niemal pięćdziesiąt prac, w tym prototypy realizacji dedykowanych do wnętrz i przestrzeni publicznych, a także multimedialne prezentacje, które odsłonią kulisy technologii i artystycznego kunsztu.

wydarzenia_wrzesień_designalive (3)Design Summer School
13-20/09 2020
www.designsummerschool.org

Tematem jesiennej edycji Design Summer School jest Design Resilience. Nawiązuje on do obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej, w której narażeni jesteśmy na niepewność wywołaną okolicznościami takimi jak pandemie, zmiany klimatyczne, czy różnego rodzaju kryzysy. Międzynarodowe wydarzenie edukacyjne skierowane do młodych projektantów będzie miało miejsce na terenie kreatywnego kampusu Sobole. Będą to pilotażowe warsztaty inicjującecoroczną szkołę letnią założoną przez uznanych projektantów Gosię i Tomka Rygalików.

wydarzenia_wrzesień_designalive (2)Extreme Objects – Design Museum Holon
wrzesień 2020
www.dmh.org.il

W ramach pięciu kategorii wystaw: Spiraling, Extremer, Polarization, New Normals oraz Extreme Lab, twórcy przedstawiają wyniki badań nad genezą kryzysów społecznych, technologicznych i ekologicznych naszych czasów. Wystawa upamiętnia 10. rocznicę powstania muzeum, prezentując ponad 70 prac międzynarodowych i izraelskich projektantów, w tym prace autorstwa Virgila Abloha, Lucy McRae, Tadasa Maksimovasa, Adama Nathaniela Furmana i Atelier van Lishout.

kalendarium_designalive_wrześniowe wydarzenia
Słownik Współczesnych Łodzianizmów
04/09-17/10/2020

facebook.com/events/224298565678109

Wystawa „Słownik współczesnych łodzianizmów” jest kolejną próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. Jest ona kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, projektu, który powstał w 2019 roku w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival.  Tym razem w Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zostanie zaprezentowanych 13 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jesień pełna designu

Jesień pełna designu

Warszawa | 16 września 2024

300 wystawców, tysiące produktów. Przybywajcie na Targi Rzeczy Ładnych 2024!