Rozpoczyna się trzecia edycja Warszawskich Targów Artystycznych, w której bierze udział 68 wydawców z 12 krajów. To okazja, aby obejrzeć najlepsze artystyczne wydawnictwa krajowe oraz z Europy i Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Jerke warto zobaczyć wystawę „Polish(ed) Reflections”, której twórcą jest polski artysta Oskar Zięta. Ciekawie zapowiada się wykład Małgorzaty Marszałł w ramach cyklu „Wzornictwo polskie”, pt. „Rzeczy współczesne”, a także wystawa w Henryk Galery w Krakowie dedykowana Adolfowi Szyszko-Bohusz, jednemu z najważniejszych architektów okresu międzywojennego. W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego trwa pokonkursowa wystawa Dobry Wzór, która jest największą tego typu ekspozycją designu w Polsce. Godne uwagi są także ekspozycje w Muzeum POLIN, w warszawskiej Zachęcie oraz w galerii SIC! BWA Wrocław. Zapraszamy!
Co: Wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”
Gdzie: Muzeum POLIN w Warszawie
Kiedy: 9.11.2018–1.07.2019
W Muzeum POLIN warto obejrzeć wystawę dedykowaną dzieciom, która jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak dobrze rządzić państwem, aby ludzie byli szczęśliwi.
To dobra okazja do kontemplacji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przybliżenia najmłodszym tego ważnego wydarzenia. Dla odwiedzających przygotowano pełną atrakcji przestrzeń działań twórczych. „Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – zastanowimy się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.” – piszą organizatorzy.
Wystawie towarzyszy skierowany do dorosłych odbiorców katalog zawierający eseje na tematy poruszane na wystawie, a dla dzieci Muzeum POLIN wspólnie z Wydawnictwem Wolno przygotowało książkę „Jak ciężko być królem”.
Więcej na: www.polin.pl
Co: Warszawskie Targi Książki Artystycznej
Gdzie: BABKA do wynajęcia, ul. Młocińska 5/7 w Warszawie
Kiedy: 24.11.2018–25.11.2018
W weekend rozpoczyna się trzecia edycja Targów Książki Artystycznej. To wydarzenie dedykowane książkom artystycznym oraz publikacjom z różnych dziedzin kultury wizualnej – designu, architektury, sztuki, fotografii oraz mody. Powstało z inicjatywy księgarni artystycznej Bookoff i rocznika Print Control promującego polskie projektowanie drukowane. Partnerem Targów jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tegorocznej edycji bierze udział 68 wydawców z 12 krajów. Będzie można obejrzeć publikacje wydane przez muzea, galerie sztuki, fundacje, kolektywy artystyczne i niezależne wydawnictwa współpracujące z twórcami, a także najważniejsze wydawnictwa artystyczne z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Więcej na: www.artbookfair.pl
Co: Wystawa „Polish(ed) Reflections” Oskara Zięty w Jerke Museum
Gdzie: Jerke Museum w Recklinghausen, Niemcy
Kiedy: 19.10.2018–9.12.2018
Polski architekt i projektant – Oskar Zięta stworzył wraz z Muzeum Jerke wystawę w ramach Festiwalu Światła w Recklinghausen. Autor, wykorzystując bioniczne kształty polerowanych powierzchni różnorodnych obiektów odbija w nich światło, by tworzyć niezwykłe świetlne inscenizacje. Światło rozprasza się, załamuje, odbija od przedmiotów, co ma wpływ na to, jak są postrzegane. Ta specjalna instalacja artystyczna została przygotowana w oparciu o formy Crystals.
W przestrzeniach Muzeum Jerke znajduje się także niezwykły witraż stworzony przez Wojciecha Fangora, polskiego artystę, wykorzystującego w swoich dziełach złudzenia optyczne, iluzję przestrzenną i abstrakcję. Wykorzystując paletę barw witraża Fangora, udało się stworzyć na powierzchni Crystals efekty będące hołdem dla jego twórczości.
Więcej na: www.zieta.pl/museum_jerke
Co: Wystawa „Bardzo różnie i bardzo dobrze” w Zachęcie
Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Kiedy: 9.11.2018–20.01.2019
Wystawa „Bardzo różnie i bardzo dobrze” to od lat niepokazywany fragment kolekcji Zachęty. Koncentruje się na okresie wyznaczonym przez daty dwóch ważnych wystaw zorganizowanych przez CBWA – I Ogólnopolskiej Wystawy Grafiki Artystycznej i Rysunku w 1956 roku oraz Grafiki w Polsce Ludowej w 1971 r.
Na wystawie prezentowanych jest aż 200 dzieł wykonanych przez 75 artystów.
Więcej na: www.zacheta.art.pl
Co: Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz
Gdzie: Henryk Gallery przy ul. Krakowskiej 25 w Krakowie
Kiedy: 17.11.2018–16.12.2018
Adolf Szyszko-Bohusz był jednym z najważniejszych architektów okresu międzywojennego. Na wystawie w Henryk Gallery będzie można zobaczyć jego najważniejsze projekty związane z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Tytuł ekspozycji odnosi się do inskrypcji umieszczonej na baldachimie nad wejściem do krypty grobowej marszałka, która brzmi: „Corpora dormiunt, vigilant animae” („Ciała śpią, dusze czuwają”).
Architekt był zaangażowany w budowanie wizerunku II Rzeczypospolitej. Kierował m.in. pracami konserwatorskimi na Wzgórzu Wawelskim i to właśnie jemu Zamek królewski zawdzięcza swój obecny wygląd. Na wystawie można obejrzeć dwie makiety architektoniczne: panteonu narodowego na Wawelu i Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach, a także zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz rysunki Adolfa Szyszko-Bohusza.
Więcej na: www.instytutarchitektury.org
Co: Wykład „Rzeczy współczesne”
Gdzie: Kino MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kiedy: 27.11.2018, godz. 13.00
W ramach cyklu „Wzornictwo polskie” odbędzie się wykład Małgorzaty Marszałł, absolwentki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i edukatorki w MNW, na temat, jak zmiana systemu politycznego i ekonomicznego w kraju tworzy nową sytuację dla projektantów, producentów i użytkowników.
Obecnie powstają samodzielne studia projektowe, twórcy wzornictwa proekologicznego starają się tworzyć przedmioty, których produkcja jak najmniej obciąży środowisko. Dodatkowo wprowadzane są nowe materiały i technologie, a drukarka 3D otwiera przed użytkownikami wiele możliwości.
Więcej na: www.mnw.art.pl
Co: Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon numer 3, Poznań
Kiedy: 30.11.2018–2.12.2018
Już za kilka dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rusza jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń świątecznych, czyli Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. Impreza cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających, którzy mogą skorzystać z bogatej oferty warsztatów artystycznych, obejrzeć najnowsze trendy w sztuce oraz kupić prezenty świąteczne. Wystawa podzielona jest na trzy strefy tematyczne: Art & Craft, gdzie wystawione są przedmioty wykonane przez artystów oraz rzemieślników, Fashion – Bezliq, miejsce, w którym młodzi projektanci mody prezentują swoje najciekawsze projekty, oraz Materials, gdzie sprzedawane są artykuły do różnorodnej twórczości plastycznej.
Więcej na: www.festiwal.mtp.pl
Co: Wystawa „Retrogradacja” Patrycji Orzechowskiej
Gdzie: Galeria SIC! BWA Wrocław
Kiedy: 30.11.2018–19.01.2019
Wystawa twórczości Patrycji Orzechowskiej, artystki wizualnej oraz autorki książek artystycznych, w galerii SIC! BWA Wrocław to fantazja o świecie bez ludzi, w którym główną rolę grają przedmioty.
Retrogradacja to termin pochodzący ze słownika astronomii, który opisuje pozorny ruch wsteczny planet widoczny na tle gwiazd, będący w rzeczywistości złudzeniem optycznym obserwowanym z Ziemi. Patrycja Orzechowska odnosi się do tego zjawiska dwojako. Tytuł wystawy to gra słowna, w której przedrostek oznacza ruch wstecz, spojrzenie w tył, bez nostalgii. Trzon odnosi się do zbieraczej strategii artystki, która gromadząc różnorakie, zużyte i często niedziałające obiekty tworzy osobliwą anty-kolekcję. Sumą obu znaczeń nazwana została wizualna opowieść o materialności, łącząca w sobie wizje przeszłości i przyszłości.
Więcej na: www.bwa.wroc.pl
Co: Pokonkursowa wystawa konkursu Dobry Wzór
Gdzie: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Kiedy: 26.10.2018–9.12.2018
Trwa pokonkursowa wystawa 25. edycji konkursu Dobry Wzór w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. To największa tego typu ekspozycja designu w Polsce. Prezentowane są produkty oraz usługi, które zostały nagrodzone w konkursie w dziewięciu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria.
Więcej na: www.dobrywzor.com.pl