Cosentino, producent wielkoformatowych powierzchni Silestone i Dekton, od wielu lat angażuje się w szereg inicjatyw związanych ze sztuką na całym świecie. Firmy nie mogło zatem zabraknąć przy trzeciej edycji konkursu Art in Architecture Festival.
Jako firma wierząca w uzdrawiającą moc sztuki, Cosentino objęło Mecenat nad wydarzeniem, promującym ideę wprowadzania przez architektów dzieł polskich artystów do przestrzeni prywatnych i komercyjnych. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono werdykt i przyznano laureatom statuetki Złotego Leonarda, odbyła się 7 grudnia 2021 roku w warszawskiej Zachęcie.
Celem festiwalu Art in Architecture jest zachęcanie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami. Konkurs skierowany jest do trzech stron, biorących udział w realizacji wnętrza obiektu prywatnego lub komercyjnego – inwestora, architekta oraz artysty, którym razem udaje się stworzyć unikatową przestrzeń. Mecenasem konkursu została hiszpańska firma Cosentino, będąca jednym z wiodących mecenasów sztuki, dbającym o dziedzictwo kulturowe – zarówno w Polsce jak i na świecie, wspierającym artystów i popularyzującym ich twórczość. Tegoroczna, trzecia już edycja została zakończona, a wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej Gali.
Wręczenie laureatom konkursu statuetek Złotego Leonarda odbyło się 7 grudnia 2021 r. w budynku Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki. Wśród obecnych gości pojawiło się jury w składzie dr Józef Chwedorowicz – dyrektor festiwalu; architekt wnętrz Aleksander Jankowski – Jankowski i Oprychał Pracownia Projektowa; achitekt wnętrz Joanna Kulczyńska – Kulczyński Architekt; achitekt Katarzyna Kuo Stolarska – Kuoo Architects; Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska – artystka, projektantka, historyk sztuki, wystawiennik oraz achitekt Przemo Łukasik – Medusagroup. Nad wynikami konkursu pracowało jednak większe grono ekspertów, wśród nich achitekt Witold Dudek – APA Wojciechowski Architekci; Piotr Kroenke – wieloletni dyrektor GTC; Aleksander Roszkowski – artysta malarz oraz Oskar Zięta – architekt/artysta, prezes Zieta Studio. Gośćmi specjalnymi były redaktor naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska oraz Aneta Konowrocka z Cosentino, hiszpańskiej firmy, będącej mecenasem wydarzenia. Uroczystą Galę poprowadziła Ewa Mierzejewska – historyk sztuki, ekspert w dziedzinie urządzania wnętrz.
Kategoria: Mieszkanie/dom
W kategorii Mieszkanie/dom wygrał projekt wnętrza domu autorstwa pracowni Pulva Adama Pulwickiego zrealizowany dla inwestora prywatnego. Jednym z podstawowych założeń projektu było połączenie architektury i sztuki jako wzajemnie uzupełniających się elementów. Monochromatyczne wnętrze wzbogacają świadomie dobrane obrazy w tonacjach czerwieni, żółci, a nawet ciemnych różów i fioletów, które pojawiają się w malarstwie Katarzyny Zygadlewicz. Ważnym i świadomie wprowadzonym elementem przestrzeni są też rzeźby Tomasza Górnickiego, które budują dialog z otoczeniem.
Wyróżnienie zdobyła zaś pracownia mow.design studio – Weronika Król i Marta Żebrowska za realizację wnętrze domu w Hiszpanii dla inwestora prywatnego. Dom choć zlokalizowany zagranicą jest pełen polskich akcentów. Rzeźby Karola Wyciska i Mateusza Góralczyka oraz obrazy Andrzeja Kozyry i Jerzego Kenara, wspaniale dopełniają wnętrze, sprawiając, że polska sztuka i wzornictwo nie odbiegają od światowego poziomu.
Kategoria: Przestrzeń publiczna
W kategorii Przestrzeń publiczna miejsce pierwsze zajęli Maciej Siuda Pracownia i Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt wnętrz Szkoły Podstawowa nr 399 wraz z zespołem przedszkolnym w Warszawie. Projekt od wczesnego etapu powstawał we współpracy z artystkami Moniką Sosnowską i Katarzyną Przezwańską, co pozwoliło na wkomponowanie prac artystycznych jako integralnych części budynku. Sosnowska kontynuuje charakterystyczną dla jej twórczości pracę z dekonstrukcją elementów architektury. Przezwańska pracując na makiecie budynku i analizując lokalne otoczenie przyrodnicze, opracowała kolory i strukturę elewacji oraz wnętrz. W efekcie powstały prace, które współtworzą atmosferę i materialność budynku, będąc jego nierozerwalną częścią, a nie dekoracyjnym dodatkiem.
Wyróżnienia zaś zostało przyznane pracowni NArchitekTURA – Bartoszowi Haduch, Michałowi Haduch i Łukaszowi Marjańskiem oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy „Hokusai. Wędrując…”, która jest próbą wykreowania w ramach sal muzealnych przestrzeni na pograniczu sztuki, architektury i natury. Oprócz wyjątkowych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760-1849), inspiracją dla projektu były motywy zakorzenione w japońskiej tradycji, kulturze i estetyce.
Kategoria: Biuro
Kolejną kategorią, w jakiej przyznano nagrody, było Biuro. Tu wygrał projekt biura Echo Investment w Warszawie autorstwa Pracowni MIXD. Projekt ten bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora. Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów (Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka) oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest artystyczną interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura. Rozmieszczono je według ściśle przemyślanego klucza.
Wyróżnienie zaś zdobyła pracownia Poco Design, Patrycja Suszek-Rączkowska oraz inwestor Jacek Kulczycki OTO Film za projekt wnętrz biurowych dla firmy OTO Film z muralami autorstwa Moniki Prus. Projekt ten to nowe spojrzenie na przestrzeń biurową. Szeroka na 5m i wysoka na niespełna 3,5m ściana pokryta mikrocementem została oddana w ręce muralistki Moniki Prus. Plątanina czarnych strukturalnych linii z mocnymi plamami koloru tworzy nieoczywiste, dynamiczne sylwetki postaci. Mamy wrażenie burzy mózgów, bez której nie istnieje praca twórcza tak obecna w kreatywnej branży.
Kategoria: Hotele
Ostatnią z ocenianych kategorii był Hotel. Pierwsze miejsce zajęła tu również pracownia MIXD z inwestorem Grupą Accor, tym razem za wnętrza hotelu Ibis Styles Sarajewo z serią murali autorstwa Karola Banacha. Jako motyw przewodni projektu wykorzystano olimpiadę zimową 1984 roku – wydarzenie, które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa. Seria murali autorstwa Karola Banacha w typowy dla artysty ciepły, pogodny i pełen poczucia humoru sposób przedstawia lokalne krajobrazy i ludzi spędzających czas na uprawianiu sportów zimowych. Prace te znakomicie współgrają z przewodnim tematem projektu hotelu i oddają emocjonalny stosunek mieszkańców Sarajewa do tego wydarzenia.
Wyróżnienie otrzymali Małgorzata i Wojciech Żółtowscy z pracowni Manufaktura69 za hotel Galery69. W przestrzeni wspólnej hotelu każdy centymetr powierzchni pełni rolę wystawienniczą dla obrazów Małgosi vel Meggy Bernhardt oraz wykonanych wspólnie z Wojtkiem rzeźb. Jest tu również kilka prac przyjaciół artystów – Jana Pruskiego, Roberta Listwana, Henryka Cześnika. W gablotach zaś biżuteria wykonana przez Tomasza Żółtowskiego oraz unikatowe suknie projektantki Isabelli Cremer.
Nagroda specjalna
Specjalne wyróżnienie od redaktor naczelnej Elle Decoration, Małgorzaty Szczepańskiej, w kategorii Przestrzeń Publiczna zdobyła Koza Nostra Studio Sp. z o.o. za wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” poświęconą pamięci prof. Ireny Huml w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Zobacz portfolio Cosentino i dowiedz się więcej o właściwościach materiałów.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!