Czym jest customizacja w branży wyposażenia wnętrz?

Warszawa |

15 maja 2021 | Design | Rzeczy |

Customizacja to od wielu lat nieodłączny element oferty sprzedażowej, który umożliwia stworzenie produktów dopasowanych do konkretnej koncepcji i potrzeb danego klienta. Czy taki trend jest również widoczny w przypadku oferty sklepów meblowych? Co najczęściej customizujemy w naszych domach?

Mówiąc o customizacji, warto w pierwszej kolejności odróżnić to zagadnienie od podobnego mu terminu personalizacji. Wprawdzie oba pojęcia odwołują się do idei dopasowania produktu do doświadczeń i oczekiwań użytkowników, jednak różnią się jeśli chodzi o postawę samego klienta. W przypadku personalizacji, producent posiadając wiedze na temat konsumenta kreuje produkt i stosuje różne narzędzia marketingowe, aby przekonać go do zakupu tegoż produktu. Natomiast customizacja zakłada aktywny udział klienta w tworzeniu produktu i usługi pod kątem osobistych preferencji.

Customizacja w przemyśle polega na tym, że producent oferuje klientowi określony zestaw elementów, umożliwiający indywidualne dopasowanie produktu do swoich potrzeb.

customizacja co to jest
Na zdjęciu: pokój dzienny umeblowany z wykorzystaniem kolekcji mebli Vox Creative

Customizacja mebli

W przypadku mebli, o customizacji będziemy mówić w momencie, gdy klient po prostu dobiera sobie  kolor tapicerki, rodzaj blatu, frontu czy nóżek i takie zlecenie wysyłane jest do producenta. Personalizacja natomiast dotyczy segmentu usług projektowych i wykonawczych, w których od podstaw tworzony jest mebel lub zestaw mebli – widoczne jest to przede wszystkim w ofercie mebli na wymiar albo mebli rzemieślniczych na zamówienie. Bardzo dobrym przykładem customizacji jest kolekcja Creative marki Vox, w której  producent oferuje 12 kolorów frontów wykonanych z różnych elementów, 10 rodzajów nóżek lub podstawek, różne uchwyty oraz warianty składania umożliwiające modyfikacje konstrukcyjne. Dzięki temu możemy zamówić swój indywidualny mebel, wybierając uprzednio przygotowane elementy.

A co najczęściej customizujemy w domu? Z pewnością prym wiodą wszystkie meble robione na wymiar, które pozwalają na wykorzystywanie oraz wypełnienie skosów i nieregularności w naszych domach – pawlacze, drzwi przesuwne lub garderoby. Dzięki nim możemy maksymalnie wykorzystać „trudne” przestrzenie w naszych domach

Oprócz mebli dopasowanych do nieregularnych wymiarów pomieszczenia, drugim najpopularniejszym przedmiotem customizacji w polskich domach jest wyposażenie kuchni i łazienek. W przypadku łazienek jest to oczywiście kwestia optymalnej zabudowy, a więc na wymiar oraz wyboru kafli czy kolorystyki. Mówiąc o kuchni – zasięg customizacji się zwiększa, gdyż w grę wchodzą meble do zabudowy, ale też gotowe zestawy mebli kuchennych wzbogacone wybranymi przez nas uchwytami, frontami, elementami dodatkowymi w postaci wbudowanego oświetlenia itp. Teraz modne są kuchnie zabudowane od podłogi aż po sufit, gdzie cała ściana pełni funkcję gospodarczą.

Customizacja mebli i wyposażenia polskich mieszkań nie ogranicza się tylko do kuchni i łazienek. Trend ten widoczny jest także w przestrzeniach mieszkalnych, które urządzone są w stylu loftowym – zwłaszcza tych, w których liczy się jak największe oddanie przemysłowego charakteru pomieszczenia. Często w tych pomieszczeniach decydujemy się na meble robione na zamówienie, aby najlepiej oddały stylistykę wnętrza.

customizacja mebli
Na zdjęciu: Komoda z Zakładów Meblowych w Trzciance, zegar Predom-Metron Z 312.

Nowe życie dla vintage

Pewnym rodzajem customizacji jest też przerabianie, czyli hakowanie mebli, a więc nadawanie drugiego życia przedmiotom odziedziczonym po przodkach czy poprzedniej epoce.

To bardzo przyjemne zajęcie i wielu Polaków oddaje mu się z upodobaniem, bo dajemy drugie życie nie tylko babcinym komodom, szafom, regałom czy fotelom, ale również kablom, rurom, starym kloszom paletom czy stolikom zrobionym ze skrzynek. Oczywiście zmiany te możemy wprowadzać na dwa sposoby – dzięki delikatnemu odświeżeniu, jak i pogłębionej customizacji związanej z wyborem nowego koloru czy dodaniu  dekoru.

Colombe Design
Na zdjęciu: mieszkanie przy ul. Stanisława Noakowskiego, za którego projekt odpowiadało studio Colombe Design

Pogłębiona indywidualność

Kiedy delikatne zmiany nie wystarczą, wiele osób decyduje się także na tak zwaną pogłębioną customizację. Chodzi tutaj nie tylko o wybór rodzaju frontów czy koloru mebli, ale również o dokonanie zmian w wymiarach oraz sposobie zabudowy danej przestrzeni.

Pogłębienie customizacji polega na tym, ze nie tylko decydujemy o wyglądzie danego mebla, ale również i o jego funkcjonalności, co niekiedy wymaga od nas sporządzenia projektu i zatrudnienia odpowiedniego fachowca.

Customizacja będzie również doskonałym rozwiązaniem dla mebli dziecięcych. Wielu producentów z branży meblarskiej produkuje kolekcje tak, aby meble mogły „rosnąć” razem z naszymi dziećmi.

Możemy spotkać się z kolekcjami mebli pozwalającymi na dostosowanie ich  do rosnących dzieci. Kupując przykładowo łóżeczko dla malucha, w późniejszym czasie mamy możliwość zmiany wysokości materaca, przerobienia go na mebel multifunkcyjny, np. na stolik z regalikiem. A dodając kolejne moduły, możemy przekształcić meble dla maluszka w zestaw dla przedszkolaka czy ucznia. W Polsce pionierką „rosnących mebli” była słynna projektantka Teresa Kruszewska, która jako pierwsza wprowadziła elementy konstrukcyjne umożliwiające dopasowanie mebla do wieku, wzrostu czy wagi dziecka. Podkreślała ona fakt, że meble dla dzieci muszą odpowiadać potrzebom danego wieku i wraz z dzieckiem powinny się rozwijać.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: