„Design Alive”, Flow Café i Gdynia Design Days zaprosili wszystkich miłośników biegania na wspólną niedzielną przebieżkę ulicami modernistycznego miasta, której zwieńczeniem było spotkanie przy kawie. Pamiątkową koszulkę w limitowanej edycji zaprojektowali architekt Jakub Szczęsny i Büro Bambino – można ją kupić we Flow Café lub zamówić u nas mailowo.
– Na co dzień mieszkamy, pracujemy i biegamy w Gdyni, dlatego postanowiliśmy połączyć siły i spotkać się w ramach dorocznego festiwalu. Z tej okazji razem ze studiem projektowym Flow – Büro Bambino, stworzyliśmy limitowaną serię koszulek z okolicznościowym logotypem „DA” zaprojektowanym na nasze 15-lecie przez uznanego architekta Jakuba Szczęsnego – mówi Wojciech Trzcionka, redaktor naczelny „Design Alive”.
Jakub Szczęsny to polski architekt znany z innowacyjnych i eksperymentalnych projektów. Jego najbardziej znanym projektem jest Dom Kereta, jeden z najwęższych domów na świecie, wciśnięty między dwa budynki w Warszawie. Szczęsny studiował na Politechnice Warszawskiej i w Barcelonie, a jego prace są prezentowane na międzynarodowych wystawach. Projekty Szczęsnego łączą sztukę z funkcjonalnością, często angażując społeczności lokalne i poprawiając jakość życia miejskiego. Ostatnio miał dużą retrospektywę w Muzeum Miasta Gdyni.
– Dorastałem w latach 70. i 80., które były tak dawno temu, że trzeba aż precyzować, że chodzi o wiek XX. I choć to było prawie pół wieku temu, pod wieloma względami było podobnie. Na przykład dizajn okładek i liternictwa otaczających mnie magazynów i książek był na swój sposób niewinny, ludyczny i optymistyczny. Choć trwała zimna wojna, cierpieliśmy z powodu toksycznego sąsiada i w każdej chwili mogła na nas spaść bomba atomowa. Dziś sprawy mają się podobnie i podejrzewam, że staramy się naszymi wysiłkami projektowymi, w dowolnej sferze, zaklinać rzeczywistość i uciekać od złych myśli – opowiada Jakub Szczęsny
Szymon Wróblewski, wlaściciel Flow: – W tworzeniu najbardziej cieszy to, gdy włożona energia zaczyna przenosić się na innych i żyć niezależnie od swojego inicjatora. Jeden biegacz to jednostka, za to już grupa świadomych ludzi, spotykających się w konkretnym celu i połączonych pewną ideą, to społeczność. W biegu tropem modernizmu chcieliśmy, by mogły spotkać się różne istniejące już społeczności, a co za tym idzie, dać szansę na przepływ energii i powstanie nowych. Tego symbolem ta koszulka.
Bieg odbył się w niedzielę 23 czerwca. 30 uczestników spotkało się w Flow Café, aby następnie w regularnym ruchu ulicznym przebiec przez miasto w kierunku Muzeum Emigracji. Stamtąd, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, biegacze ruszyli nabrzeżem z powrotem w kierunku centrum Gdyni. Łącznie uczestnicy biegu pokonali 10 kilometrów.