DESIGN ALIVE AWARDS 2018. POZNAJCIE NOMINOWANYCH! I GŁOSUJCIE

Przedstawiamy nominacje do Design Alive Awards 2018. Konkursu, w którym nagradzamy wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Spośród piętnastu nominowanych, już niebawem, Kapituła konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2018. Dziś rusza także Plebiscyt Czytelników. G Ł O S U J T U T A J!

Konkurs startuje już po raz siódmy! Celem fundatora nagród – magazynu „Da”, jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie i wydarzenia oraz animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Design Alive Awards to nagrody przyznawane za: świadomie, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Przyznawane są tym, którzy odważnie współtworzą marki, usługi, produkty i przestrzenie oraz dla tych, którzy mają siłę i kompetencje, by animować przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji.

Design Alive Awards, uznawane za najbardziej prestiżowe nagrody branży kreatywnej w Polsce, bywają także przez wielu nazywane po prostu „Oskarami designu”, ze względu na ich prestiż, a także osobę twórcy konkursowych statuetek Oskara Ziętę – najbardziej rozpoznawalnego za granicą polskiego projektanta.

Kapituła Design Alive Awards 2018: Ewa Trzcionka – redaktor naczelna magazynu „Da”, przewodnicząca Kapituły; Julia Cieszko – dziennikarka, zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Da”; Maja Ganszyniec – projektantka Studio Ganszyniec; Ewa Janczukowicz-Cichosz i Paulina Kisiel – organizatorki Gdynia Design Days; Jacek Kołodziejski –  artysta fotografik; Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik – projektantki Beza Projekt; Oskar Zięta – projektant, naukowiec, założyciel Zieta Prozessdesign.

Przedstawiamy zatem nominowanych, spośród których Kapituła konkursu wyłoni Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2018. Nazwiska te poznamy 11 grudnia podczas uroczystej gali w restauracji Biała w Warszawie.

Od dziś oddajemy głos także Wam, drodzy czytelnicy magazynu i portalu – na swoich kandydatów możecie głosować w Plebiscycie Czytelników do 25 listopada przez internetowy formularz. Głosujcie na swoich faworytów!

KREATOR
Krystian Kowalski, projektant. Kiedy już wydaje się, że nic nowego nie da się wymyślić w formie fotela, pojawia się kolejny projekt Krystiana Kowalskiego. W tym roku stworzył serię Grace dla marki MDD. Wdziękiem zachwyca i ale nie detronizuje poprzednich prac dla: MDD, Noti, Tylko i innych.

Marta Chrapka, projektantka wnętrz Colombe Design. Wybitna żonglerka ikonami, vintage, sztuką i nonszalanckimi bibelotami bywa ryzykowna, ale nie w wykonaniu Marty Chrapek. Wiedząc jak pracować tłem, oświetleniem i kolorem, robi to po mistrzowsku tworząc niepowtarzalne wnętrza.

Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, pracownia architektoniczna BBGK. Projektując skromne formą bryły, takiej jak ratusz w Konstancinie-Jeziornej, dbają o miejski pejzaż i kontekst. Jednocześnie dają nam radość z bliskiego przebywania z architekturą i przywracają znaczenie detalu architektonicznego oraz rzemiosła w budownictwie.

Vasina Maćkowiak, projektantka mody Vasina Studio. Łatwe do noszenia, ale niełatwe do pominięcia wzrokiem ubrania. Współczesnym kobietom niezależnie od wieku daje możliwość podkreślenia strojem szczególnie takich cech jak: odwaga, kobiecość i radość.

Anna Pałubicka, Konrad Komorowski, projektanci biżuterii 10 DecoArt. Figlarne cacka, które skupiają oko i przenoszą w inny świat: sztuki, galaktyk i królewskich dworów. Odważna i charakterystyczna biżuteria przypięta do najprostszego ubrania czyni strój wyjątkowym i zadziornym.

STRATEG
Rune Askevold, prezes Puro Hotels. Stworzył w Polsce nową hotelarską jakość. Wnętrza kolejnych hoteli oszałamiają. Mistrzowsko połączone światowe wzornictwo, indywidualne rozwiązania, współczesne malarstwo, grafika i rzeźba, oraz dobra kuchnia sprawiają, że niejeden chciałby się poczuć w swoim domu właśnie tak.

Kasia Ptak, dyrektor targów Warsaw Home. Zainicjowane i kierowane przez nią wydarzenie wyznaczyło nowy okres w dziedzinie wyposażania wnętrz w tej części Europy. Stworzyła miejsce, gdzie: kreatywność, jakość i poczucie estetyki przekładają się na realne biznesowe korzyści.

Artur Śleziak, Magdalena Lasota, Wiesław Lasota, marka Chors. Kontynuując rodzinne tradycje w produkcji oświetlenia, wprowadzili markę na nowy poziom zwracając uwagę na: systemowe, a za razem piękne wzornictwo, jakość światła, jako środowiska pracy oraz zrównoważoną produkcję.

Zofia Chylak, założycielka, projektantka Chylak. Stworzyła markę torebek, na które się czeka w kolejce pokornie. Piękne, charakterystyczne, dopracowane. Można je wypatrzyć na miejskich ulicach przerzucone przez ramiona architektek i projektantek, ale też blogerek i bywalczyń czerwonych dywanów.

Karolina Kuklińska-Kosowicz, Paweł Kosowicz, twórcy YOPE. Mydła i inne produkty YOPE oparli na naturalnych składnikach, charakterystycznych opakowaniach i wyjątkowych zapachach. Samodzielnie stworzona przez nich marka, w krótkim czasie stała się popularna i dostępna w wielu drogeriach, zarówno kameralnych, jak i sieciowych.

ANIMATOR
Patryk Hardziej, grafik, kurator. W porę dostrzegł, zachował i spopularyzował fenomen polskich grafików z czasów PRL. Dzięki ciekawości i uporowi dotarł do wyjątkowych źródeł, przeprowadził godziny rozmów z twórcami, stworzył publikacje i wystawy, by zachować polskie dziedzictwo.

Magda Kalisz, trójmiejska animatorka. Współtworzy w Gdańsku Sztukę Wyboru – twór łączący kawiarnię, księgarnię, galerię sztuki, sklep z polskim wzornictwem oraz dom kultury. Współtworzy serię alternatywnych przewodników „Ogarnij Miasto”, Gdańskie Targi Książki czy Alternatywne Targi Ślubne. Animuje i ożywia trójmiejskie życie twórcze.

Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Prowadząc miejsce propagujące sztukę współczesną, często awangardowe dzieła i idee, w ostatnich latach szeroko „otworzyła drzwi” dla takich składników naszej kultury, jak: sztuka użytkowa, wzornictwo, grafika, architektura i urbanistyka.

Ewa i Andrzej Chybowscy, warszawscy aktywiści. Mieszkają w warszawskiej Kolonii Wawelberga powstałej w 1889 roku jako eksperyment społeczny. Z pasją popularyzują wiedzę o tym wyjątkowym osiedlu, walczą o jego ochronę. Ponadto zacierając kulturowe różnice, integrują społeczność.

Wiesław Bartkowski, projektant interakcji, badacz, kierownik studiów Creative Coding. Badacz systemów złożonych, który rozszerza nam horyzont styku interaktywnej techniki z naukami humanistycznymi, designem i sztuką. Zachęca do oderwania wzroku od ekranów i poszukiwań takich rozwiązań, które znów zaangażują nasze ciała, zmysły i emocje lub stworzą kontekst społeczny

Skład jury i sylwetki nominowanych: tutaj
Regulamin edycji 2018: tutaj

Dziękujemy partnerom za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2018.

Mecenas: Davis
Partnerzy: SchattdecorZieta, Grupa Warszawa, Biała – zjedz i wypij

biała_grafika_baner_1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020 i głosujcie

Głosujcie!!!

Warszawa | 11 listopada 2020

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020

Design, przyjaciele i śpiew

Design i śpiew

Warszawa | 5 grudnia 2019

Wielkie świętowanie! Urodzinowa gala Design Alive Awards

Design Alive Awards 2019 Znamy zwycięzców!

Zwycięzcy!

Warszawa | 4 grudnia 2019

Design Alive Awards 2019 rozdane. Znamy laureatów

Design Alive Awards 2019. Ruszamy!

Ruszamy!

Warszawa | 12 listopada 2019

Design Alive Awards 2019. Poznajcie nominowanych